Neurolog Poliklinike Standard dr Merdin Markišić: Rezultat EMNG često od presudnog značaja za oporavak
Elektromioneurografija (EMNG) je elektrodijagnostička metoda kojom se ispituje električna aktivnost mišića i nerava sa mogućnošću utvrđivanja nivoa, stepena i rasprostranjenosti lezije.
Tom metodom, kaže neurolog Polikinike Standard dr Merdin Markišić, može se brzo i rano potvrditi klinička ili čak postaviti dijagnoza bolesti i povreda perifernog nervnog sistema, nekih oboljenja i povreda moždanih nerava. Rezultat EMNG je, poručuje on, često od presudnog značaja za dijagnozu, liječenje i prognozu oporavka od bolesti.
Kada je EMNG pregled neophodan?
Doktor Markišić objašnjava da je u kliničkoj praksi, prije primjene EMNG, prethodno neophodan detaljan klinički i neurološki pregled, a po potrebi i neko od neuroradioloških ispitivanja – radiografija, magnetna rezonanca, skener…
“Elektromiografija (EMG) i elektroneurografija (ENG) – EMNG je izuzetno važna komplementarna metoda pri kliničkom ispitivanju nervnog sistema. Primjenjuje se kao: detekciona elektromiografija (EMG) – ispitivanje električne aktivnosti mišića, stimulaciona elektromiografija ili elektroneurografija (ENG) – mjerenje brzine provodljivosti perifernih nerava, sa mogućnošću nekih refleksoloških ispitivanja”, objašnjava doktor Markišić.
Prema njegovim riječima, na EMNG pregled treba poći kad postoji sumnja na bolesti motornih neurona, oštećenje nervnih korijenova, spletova ili perifernih nerava, kao i na postojanje poremećaja neuromišične transmisije i na mišićna oboljenja.
“Najčešča oštećenja nervnih korijenova su ona koja nastaju kao posljedica pritiska na korijenove usljed patologije kičmenog stuba – degenerativne promjene, diskus hernije, tumori pršljenova i kičmene moždine. EMNG pregled je nezaobilizan i u dijagnostici zapaljenja nervnih korijenova i perifernih nerava (radikulitis, poliradikuloneuritis. Oštećenja nervnih spletova, odnosno zapaljenja, povrede, kompresije, takođe zahtijevaju neurofiziološku procjenu, a EMNG pregled često može precizno da lokalizuje oštećenje na odeđeni dio nervnog spleta”, naglasio je dr Markišić.
Brojne su, kaže on, bolesti perifernih nerava, a obuhvataju veliku grupu metabolički uslovljenih poremećaja (dijabetična polineuropatija), toksičnih polineuropatija (toksini, alkohol i neki ljekovi), neuropatija zbog deficita vitamina usljed nedostatka u ishrani ili poremećaja resorpcije, zapaljenskih neuropatija, neuropatija u sklopu sistemskih bolesti (sistemski lupus, reumatoidni artritis) kao i genetski uslovljenih neuropatija.
“EMNG pregled je neophodan u evaluaciji neuropatija i daje podatke o stepenu, rasprostranjenosti i aktuelnosti oštećenja, tipu dominantno zahvaćenih nervnih vlakana i o tome koje strukture nerava trpe najveća oštećenja. Klinički neurofiziolog, na taj način, može da ukaže na najvjerovatniji uzrok polineuropatije i da značajno doprinese adekvatnom usmjeravanju dalje kliničke evaluacije. EMNG pregled je indikovan i kod sumnje na fokalna oštećenja perifernih nerava usljed pritiska na nerv ili kod povreda perifernih nerava, gdje ljekarima daje dragocjene podatke o stepenu i vrsti oštećenja. Često su rezultati EMNG pregleda u ovim slučajevima presudni za dalje liječenje i prognozu oporavka”, poručuje neurolog Poliklinike Standard.
Naglašava da, pored toga što predstavlja dijagnostičku neurofiziološku metodu, EMNG je i prognostička metoda, na osnovu koje se može pratiti tok bolesti i oporavak pacijenta, i predvidjeti orijentacioni ishod bolesti ili povrede.
Kako izgleda EMNG pregled?
Dr Markišić još ističe da se pregled radi bez anestezije.
“I nije bolan, ukoliko postoji saradnja sa pacijentom. Traje od 20 do 30 minuta i može biti manje ili više neprijatan”, naglasio je.
Ispitivanje se, objašnjava dr Markišić, vrši na tehnološki visoko kompjuterizovanim aparatima, pri čemu se obično prvo ispituje provodljivost perifernih nerava, motornih i/ili senzitivnih.
“To ispitivanje se vrši najčešće perkutanim elektrodama kroz kožu, dok se za ispitivanje mišića po pravilu uvijek koriste sterilne iglene elektrode. Broj ispitivanih nerava i mišića zavisi od kliničke dijagnoze. Pregled se radi u svim uzrastima, i kod djece (od samog rođenja). Ukoliko je pacijent dijete, poželjno je prisustvo jednog roditelja”, zaključuje dr Markišić.