Porodični karavan u Budvi: Roditelji iskazali potrebu za većim brojem pedijatara i programa za djecu
Porodični karavan, koji Udruženje ‘Roditelji’ realizuje u saradnji sa UNICEF-om, a uz finansijsku podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, ove subote posjetio je Budvu i Cetinje. Djeca iz tih opština uživala su u dvosatnim aktivnostima, dok su roditelji imali priliku da ukažu na probleme u svojim opštinama i dobiju provjerene informacije od ljekara Instituta za javno zdravlje, koje se tiču pravilne ishrane, imunizacije, dojenja, zdravih stilova života…
U okviru Porodičnog karavana, organizovan je dvosatni program za najmlađe, za koji su bili zaduženi Rent a party animatori, Škola za intelektualni razvoj djece Eduko i tim udruženja Roditelji, a djecu u Budvi je u okviru događaja uveselila i ekipa maskote.me.
Roditelji iz Budve ističu da nijesu zadovoljni načinom organizacije primarne zdravstvene zaštite u njihovom gradu. Brigu o zdravlju djece u Domu zdravlja vode trenutno dva pedijatra, što, kako smatraju, nije dovoljno s obzirom na veliki broj pacijenata u toj opštini. Zbog toga, veliki broj porodica, u slučaju bolesti djece, pomoć potraži kod privatnika. Posebno ih brine organizacija rada u savjetovalištu, gdje, ocjenjuju roditelji, predugo čekaju da dođu do termina za sistematski pregled i vakcinaciju.
„Želim da moje dijete bude uredno vakcinisano, ali ne zavisi sve uvijek od nas, roditelja. Nekada i po dva mjeseca čekamo termin i onda kada ga konačno dočekamo, dešava se da se dijete razboli i ne može da dobije vakcinu. I umjesto da u tom slučaju dobijemo mogućnost da se javimo čim dijete ozdravi, poslije nekoliko dana, mi smo prinuđeni da čekamo novi termin po mjesec, dva… Iako smo svjesni organizacionih problema i deficita kadra, sve to je prilično iscrpljujuće za roditelje, a nažalost, najveću cijenu toga plaćaju djeca, čije zdravlje se rizikuje“, navodi Budvanka, čiji dječak već mjesecima čeka da dobije jednu od redovnih vakcina u prvoj godini života.
U prilog tvrdnjama roditelja idu i zvanični podaci Instituta za javno zdravlje, prema kojima je obuhvat budvanskih mališana, kada je riječ o imunizaciji, među najnižima u državi.
Sekretar Sekretarijata za lokalnu samoupravu Opštine Budva Darko Čelebić podsjetio je, tokom Porodičnog karavana, da svako novorođeno dijete na teritoriji te opštine dobija nadoknadu, čime daju doprinos poboljšanju nataliteta.
„Imamo i Omladinski klub koji se bavi problemima i temama koje se tiču dječijeg uzrasta. Obezbijedili smo i besplatan prevoz na teritoriji Budve za svu djecu, kao i za đake koji pohađaju nastavu u drugim opštinama, a imaju prebivalište u Budvi. Sekretarijat za urbanizam i Sekretarijat za stambeno komunalne poslove daju izuzetan doprinos ovoj temi, tako što je izgrađen veliki broj igrališta i dječijih sadržaja“, istakao je Čelebić.
Roditelji, sa kojima su razgovarali predstavnici Udruženja Roditelji, sa druge strane smatraju da besplatnih sadržaja za djecu u Budvi gotovo da nema, osim tradicionalnih manifestacija koje se organizuju već godinama. Voljeli bi, kako ističu, i da nadležne opštinske službe vode više brige o igralištima, jer ih zbog uništenog mobilijara i neodržavanja tih površina izbjegavaju, ne želeći da rizikuju bezbjednost djece.
„Našoj djeci treba više besplatnih programa, posebno u periodu van sezone. Bezbjedna, uređena igrališta, besplatne radionice, predstave…sve to su sadržaji koji nam nedostaju“, navode roditelji.
Budvane brine i stanje u vrtićima i školama, jer zbog prebukiranosti, posebno nakon dolaska velikog broja stranaca, isplivavaju i novi problemi. To je, prema njihovim riječima, posebno izraženo u Centralnom vrtiću i osnovnim školama.
Specijalista epidemiologije iz Instituta za javno zdravlje dr Milena Popović Samardžić je tokom događaja odgovarala na pitanja i nedoumice roditelja u vezi imunizacije djece.
„Vakcinacija je mjera koja je, nakon čiste vode, spasila najveći broj života na svijetu. Ono što kao roditelji, odrasli ljudi i stručnjaci dugujemo djeci to je bezbrižno djetinstvo. Nelson Mendela je rekao da je vakcinacija put do bezbrižnog djetinjstva. Danas možemo prevenirati zarazne bolesti koje ostavljaju trajne posljedice po zdravlje djece. Danas stvari izgledaju drugačije nego što su nekad izgledale tokom istorije našeg postojanja i to je definitivno benefit koji trebamo sa puno povjerenja i koristiti“, istakla je Popović.
U toku obilaska gradova realizuje se nekoliko različitih tematskih aktivnosti koje doprinose boljem informisanju roditelja o važnim temama koje se odnose na rast i razvoj djece, kao što su dojenje, ishrana, vakcinacija, fizička aktivnost, značaj kontakta, igre i ograničavanja upotrebe tehnoloških sredstava koja nijesu namjenjena djeci.
Porodični karavan će nastaviti obilazak crnogorskih opština i narednih subota, sve do 25. novembra. Iduće subote, 4. novembra, tim Porodičnog karavana družiće se sa djecom i roditeljima iz Tivta i Kotora.