Šta je zaustavilo putovanje para iz Bara koji su drvenim brodom isplovili iz Engleske
Drvenim brodom koji je napravljen prije 70 godina, bračni par iz Bara, Duško i Dejana Vuković, krajem aprila isplovili su iz engleske luke Southampton, a do barske luke, krajnje tačke avaturističkog putovanja, ruta je dugačka 1.800 milja, Planirano putovanje od petnaestak dana će vjerovatno biti produženo.
Nesvakidašanju avanturu krstarenja brodom koji je sagrađen 1953.godine Vukovići su isplanirali kao jedinstveno iskustvo života na brodu “Flyng Spur Guernsey”.
Prije isplovljavanja Duško je detaljno pregledao brod/ Primorski portal
Vlasnik je plovilo kupio za 1 funtu, a finalnu restauraciju u retro stilu je povjerio Dušku Vukoviću, nekadašnjem pomorcu.Uređenje kabina, kompletnu palubu od tikovine Vuković će lagano završavati u svojoj radionici u Baru, koji je krajnja tačka ove nesvakidašnje plovidbe.
Da bi preuzeli brod Vukovići su polovinom aprila iz Bara otputuju u Englesku gde su proveli skoro dvije nedelje sa sinovima Vladimirom i Dragoslavom.
Prije isplovljavanja usledile su finalne provjere broda koji je prošao “kroz ruke” majstora u brodogradilištu za drvenu brodogradnju u Elephant Boatyard. Ugrađeni su novi motori, nova elektronika i instalacije.
Nakon što su mašinci, elektroničari završili svoj dio posla, usledio je detaljni pregled kaljuža i Duškovo “upoznavanje” sa brodom i spremanje za putovanje, tankovanje vode, kupovina zaliha hrane ..
Naravno, probnu vožnju, dan prije starta preko nemirnog mora La Manša, napravio je Duško. Brod dugačak 14 metara, ali napravljen za jako more. U engleskom brodogradilištu su ugrađeni novi motori, nova elektronika i instalacije.
-Prije isplovljavanja podrazumjeva se “upoznavanje” broda…Dugo nisam vozio motorne brodove. Zadovoljan sam, ali i jako uzbuđen, kazao je Duško za Primorski portal.
Dok je Duško bio posvećen upoznavanju broda, Dejana je iskoristila vrijeme da za Primorski portal fotografijama zabilježi nekoliko zanimljivosti u luci Southampton. Uspjela je fotografisati i brod kojim je samac oplovio svijet.
Ovim brodom samac je oplovio svijet – detalj iz engleske luke Southampton
Svaka pomorska priča ima svoju posebnu draž. Tako i nesvakidašnja avantura Vukovića u kojoj su spojili posao i zadovoljstva.
-Sunčano jutro ispratilo nas je 29. aprila iz engleske luke Southampton, Prvu rutu putovanja preko La Manša sa nama na je bio i vlasnik broda, vlasnik hotela u Engleskoj. Putovanje preko Engleskog kanala je trajalo oko šest sati. Krenuli smo iz Southamptona ujutru i stigli popodne u Le Havre, gde smo prenoćili. Imali smo sreće i sa morem. More preko La Manša je bilo relativno dobro, osim u jednom dijelu gde su talasi bili veći, navela je za Primorski portal Dejana koja inače nema matrikulu.
-Nepredvidive ćudi mora, promjenljive vremenske okolnosti na ovom dijelu Atlanskog okeana čija je prosječna dubina oko 120 metara, podstakle su vlasnika broda da podsjeti na izgradnju željezničkog kanala koji spaja Čeriton u Engleskoj i Kale u Francuskoj. Ispod La Manša od 1994. godine kroz ovaj željeznički tunel, dug oko 50 kilometara, vozovi povezuju London sa Parizom i Briselom. Koliko god da je bio turbulentan period uoči izgradnje gigantskog projekta, čovjek je ponosan na infrastrukturno remek djelo, navodi Dejana.
-U La Manšu ima više ostrva. Inače, brod kojim mi plovimo se nekada koristio kao brod ambulanta. Sa ostrva Gernzi, ostrvo između engleske i francuske obale, prevozili su početkom 50-tih prošlog stoljeća bolesnike na kopno, podsjeća Dejana.
Duško Vuković: Dugo nisam vozio motorne brodove /Primorski portal
U zanimljivim razgovorima, dodaju Vukovići, brzo je prošla prva ruta putovanja. Nakon što su stigli u Evropsku uniju, u francusku luku Le Avre, usledile su administrativne procedure za nastavak putovanja. Kad su dobili slobodni saobraćaj.Vukovići su plovidbu nastavili rijekom Senom
– Na brodu “Flyng Spur Guernsey”viju se dvije zastave. Vije se francuska zastava. Pravilo je da na jarbolu viješ zastavu zemlje u kojoj se nalaziš, a na krmi je zastava države u kojoj je brod registrovan, objasnio je Duško.
Kao što su u prvom razgovoru naglasili Vukovići, njihovo avanturističko – poslovno putovanje nije putovanje uobičajnim vodenim putevima.
Detaljna ruta je razrađena u Engleskoj. Putovanje smo podijelili u pet etapa: Sauthempton prelaz preko La Manša do Le Avra, od Le Avre preko Ruana do Pariza, zatim Pariz preko Liona do Marselja. Od Marselja preko Korzike do Sicilije. Peta etapa je od Sicilije do Bara gdje bi trebali uploviti polovinom maja.
To je putovanje bračnog para Vuković koje će zadovoljiti i njihove posebne želje. Putovanje na kome su brojna uzbuđenja zbog prirodnih ljepota, vidjeće građevine zanimljivih arhitektura, dvorce iz minulih vremena, kulturno-istorijske spomenika u državama kroz koje prolaze pa atrakcije kao što su prevodnice na rijekama.
Sa rijeke Sene su vidjeli francuski grad Ruan.
Rijeka Sena / Primorski portal Drugog dana plovidbe rijekom Senom, neplanirano su morali zaustaviti brod.
Kad su stigli do prve od 170 prevodnica- lokova neplanirano su se usidrili. Prevodnice ne rade 1.maja. Međunarodni praznik rada slavi se u Francuskoj, kao i u većini zemalja svijeta.
Vukovići, plovidbu nastavljaju nakon prvomajskih praznika.
Dejana i Duško Vuković, foto: Privatna arhiva
Primorski portal će pratiti avanturu bračnog para iz Bara na atraktivnom putovanju okeanom, morima, rijekama, kanalima, njihove impresije životom evropskih zemalja uz obale. Slijede zanimljive fotografije i priča o impresijama sa putovanja rijekama kroz Francusku.