U Baru ima više gojaznih dječaka, nego djevojčica
Na teritoriji barske opštine ima više gojaznih dječaka, nego djevojčica, pokazuje studija dr Bojana Mašanovića, docenta na Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje. Raduje, ipak, činjenica da se Bar nalazi u drugom dijelu ljestvice gojaznosti. S druge strane, na ljestvici koja prikazuje broj neuhranjene djece Bar se, nažalost, nalazi na četvrtom mjestu, u obije kategorije – i kod djevojčica, i kod dječaka.
Analitičkim pregledom tjelesne kompozicije djece u Crnoj Gori po regijama i opštinama, koju su sproveli istraživači sa Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje u protekle tri godine, bilo je obuhvaćeno 4565 djece iz 22 opštine, uzrasta od 5 do 12 godina, a rezultati su predstavljeni i prema regijama i prema opštinama pojedinačno.
Dr Bojan Mašanović ističe da rezultati sa kojima je, istraživačka grupa zadužena za monitoring tjelesne kompozicije djece na visokoškolskoj ustanovi za sport i fizičko vaspitanje izašla u javnost, ponovo ukazuju na činjenicu da su dječaci gojazniji od djevojčica. Rezultati, takođe, pokazuju i da je neuhranjenost više zastupljena kod dječaka.
“Trebalo bi naglasiti da kod crnogorske djece dominiraju djeca sa normalnom uhranjenošću, što se jasno može uočiti na grafikonima”, ističe dr Mašanović.
Interesantno je da su oscilacije, odnosno, razlike među opštinama izuzetno velike i kada je u pitanju gojaznost i kada je u pitanju neuhranjenost djece.
“To može poslužiti kao putokaz državnim institucijama, ali i lokalnim upravama, u kojem pravcu da krenu sa intervencijama. Naime, djevojčice iz Kotora i Mojkovca, i dječaci iz Ulcinja i Plužina su najgojazniji, dok se ovaj problem najmanje javlja kod djevojčica iz Plava i Andrijevice, i dječaka iz Andrijevice i Žabljaka. Sa druge strane, najneuhranjenije djevojčice žive u Budvi i Danilovgradu i dječaci u Kolašinu i Žabljaku, dok je najmanja neuhranjenost utvrđena kod djevojčica u Andrijevici, Kolašinu, Plužinama, Rožajama i Kotoru, i dječaka u Šavniku i Plavu”, elaborirao je dr Mašanović.
Cjelokupan uzorak je prvo podijeljen na tri subuzorka, odnosno na djecu sjeverne, centralne i južne regije, a u daljem postupku na 22 subuzorka djevojčica i 21 subuzorak dječaka prema opštinama u kojima su mjerenja sprovedena. Za svaku regiju je izračunat procenat neuhranjene, normalno uhranjene, prekomjerno uhranjene i gojazne djece u percentilima, a kasnije su u tabeli prikazani rezultati prekomjerno uhranjene i gojazne, odnosno neuhranjene djece, za svaku opštinu pojedinačno, prema procentualnoj zastupljenost pomenutih parametara
“Korišćena je opšteprihvaćena metodologija za djecu i adolescente prema preporukama Centra za kontrolu bolesti i prevenciju, a izračunati su indeksi tjelesne mase (BMI %ile) specifični za pol i uzrast, čiji visok nivo može ukazati na uvećanje tjelesne masnoće, odnosno na smanjenje tjelesne mase ispod kritičnog nivoa. Opšte je poznato da, i jedna i druga pojava mogu dovesti do rizika od zdravstvenih problema”, zaključuje dr Mašanović.