Upala uha vodi do slabljenja sluha kod djece – Koliko su važni sistematski pregledi?
Neliječena upala uha može uzrokovati ozbiljne posljedice na sluh. Sekretorna upala srednjeg uha (Secertory otitis media – SOM) jedno je od najčešćih uzroka nagluvosti kod predškolske djece. Podrazumijeva prisustvo tečnosti iza bubne opne u srednjem uhu. Bolest je podmukla jer nema naglih kliničkih simptoma kao kod akutne upale uha, pa se kod neliječene djece mogu pojaviti komplikacije koje vode do slabljenja sluha.
Dr Vera Lutovac –specijalista otorinolaringolog u Opštoj bolnici Bar potvrđuje da neliječena sekretorna upala uva vodi do slabljenja sluha kod djece, a redovni sistematski pregledi već od dvije godine su najbolja preventiva
„Sekretorna upala uha nastaje duže u odnosu na akutnu upalu. Ima tok „razvučen “ u vremenu, gdje bol nije simptom koji bi alarmirao roditelja da dovede dijete kod ljekara. Tako da alarm za uzbunu može biti upravo pojava slabljenja sluha kod djeteta. Roditelji primjete da se dijete ne odaziva na pozive, prevashodno misle da je to zanesenost u igri, u gledanju crtanih filova. Traži da se pojača zvuk jer ne čuje dobro. Naravno, roditelji se zabrinu i potraže mišljenje ljekara, dovedu dijete na pregled, ali od prvih simptoma do dolaska ljekaru dešava se da prođe i nekoliko mjeseci. Roditelji mogu da primjete da dijete vuče uvo rukom, ili češka jer osjeća pritisak od tečnosti u uvu. Taj simptom može da alarmira roditelje da potraže pomoć ljekara“, objašnjava dr Vera Lutovac, specijalista otorinolaringolog.
Takođe,nekada su i vaspitači ili nastavnici ti koji primjete da dijete slabije čuje, ne reaguje na pozive i sugerišu to roditelju.
Koji su su uzroci sekretorne upala uva?
Uzrok su učestale infekcije gornjih disajnih puteva, nezaliječena akutna upala uha, koje kada su u nizu nekada ne dopuste da se sanira prethodna upala, a već slijedi aktivno druga, pa ostaje tečnosti u srednjem uhu. Uvećanje trećeg krajnika, alergijski rinitis su takođe mogući uzroci sekretornog otitisa. Eustahijeva tuba tada nije dovoljno ventilisana, ne dolazi dovoljno vazduha u srednje uho, nastaje negativan pritisak i formira se tečnost u srednjem uvu.
Šta se dešava ako se ne liječi sekretorna upala uha?
Ako se ne liječi manifestuje se slabljenjem sluha kod djece. Ako su djeca nižeg uzrasta to vodi do otežanog razvoja govora, nepravilnog izgovora pojedinih riječi, slova, što je naravno nepoželjno. Ukoliko se bolest javi u periodu dok dijete nije progovorilo jako je bitno liječiti na vrijeme da bi se omogućilo formiranje govora. Česta komplikacija je i pojava sekreta iz uva, iscjedka, koji nekada može biti i prvi simptom koji uznemiri roditelje, pa zatraže ljekarrsku pomoć. Liječi se medikamentozno, uz obavezno dalje praćenje timpanometrijskim nalazima, ako lošije reaguje na istu, pristupa se operativnom liječenju. Takođe, ako se ne liječi sekretorna upala uva može dovesti do formiranja priraslica u srednjem uvu i do blokiranja lanca slušnih koščica što kasnije može zahtijevati i hiruršku intervenciju.
U kojem periodu životne dobi se najčešće javlja sekretorna upala uva?
Sekretorna uplala uva uglavnom se javlja kod djece, najčešće djece predškolskog uzrasta, znatno učestalije nego kod starije djece,upravo zbog čestih infekcija gornjih respiratornih puteva u toj životnoj dobi. Bolest se može pojaviti i kod odraslih, ali mnogo rjeđe. Kod odraslih uvijek treba isključiti i tumore nazofarinksa, kao mogući uzrok nastanka sekretornog otitisa.
Koliko se često susrećete u ambulanti Opšte bolnice Bar sa pacijentima kojima dijagnostikujete sekretornu upalu uva?
To je patologija koja je skoro svakodnevna. Mislim da je bitno da roditelji prepoznaju to stanje. Takođe, bitne su kontrole, klasični klinični ORL pregled, otoskopski pregled. Timpanometrija se preporučuje kao objektivna dijagnostička metoda, koja će sa sigurnošću da potvrdi ili isključi sekretorni otitis, a kod djece starije od 4 godine moguće je uraditi i audiometriju.
Šta ako je bolest uznapredovala ili zapuštena?
Sam način liječenja u startu prevashodno podrazumjeva medikamenoznu terapiju kada pokušavamo da se stanje pritiska u srednjem uvu noramlizuje. Ako nema rezultata za dva –tri mjeseca onda se pristupa operativnom liječenju, radi se tzv miringotomija, formiranje otvora na bubnoj opni u koji se postavlja aeraciona cjevčica, koja ostaje i do godinu dana, najčešće do tada spontano ispadne, ako ne pristupa se njenom uklanjanju. Ukoliko je uvećanje trećeg krajnika razlog perzistiranju sekretornog otitisa pristupi se operativnom uklanjanju i trećeg krajnika.
Sve je više djece koja kasno progovore sa tri – četiri godine?
U dosadašnjem radu u Baru patologija kasnijeg govora je iznenađujuđe učestala. Sekretorna upala uva može da bude razlog, ali češće su razlog neka druga ozbiljnija stanja. Roditelji nekada i zatvaraju oči pred tim problemom, dok ne bude evidentno da dijete ne čuje, ne razvija govor posledično. Sekretorna upala uva nije razlog da dijete ne progovori, ali ometa razvoj govora u smislu da nepravilno izgovara glasove- priča nerazgovjetno.
Koji je Vaš apel za roditelje?
Redovni sistematski pregledi. Mišljenja sam da dijete jednom godišnje treba povesti na ORL pregled i kad nema simptoma. Sistematski pregledi su najbolja preventiva. Treba uraditi trijažu- kliničke preglede djece, izdvojiće se djeca koja zahtjevaju timpanometriju a kad se odradi ova objektivna metoda ona potvrđuje, ili isključuje postojanje sekretorne upale uva.
Da li su sistematski pregledi kod nas izgubili praksu?
Stičem utisak da jesu. Definitivno postoji potreba za sistematskim pregledima i treba ih uvrstiti u kalendar izabranog doktora. Da se zna učestalost sistematskih pregleda. Kad dijete napuni dvije godine trebalo bi početi sa sistematskim pregledima. Zatim u 4. godini života, pa sa navršenih 6 godina. Sistematski pregledi su veoma korisna i poželjna praksa