Za dvije nedjelje 450 posto više inficiranih u Crnoj Gori
U ponedjeljak (3. januar) u Crnoj Gori je bilo 12.507 inficiranih korona virusom. Sedam dana ranije je bilo 3.310.
Statistika kaže da je 3. januara u odnosu na dvije sedmice ranije porast broja novooboljelih za oko 450 procenata, dok je broj preminulih manji za 11, a hospitalizovanih za oko 14 odsto, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Podaci pokazuju da se omikron soj korona virusa širi brže od ostalih i dominira u državi, saopštili su iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore.
Omikron je u Crnoj gori registrovan prije 18 dana.
Tog dana, 16. decembra, registrovano je 187 novih slučajeva. Trećeg januara 1.703, skoro deset puta više.
„Najviše novooboljelih je u starosnoj grupi od 20 do 40 godina“, navodi se u saopštenju Instituta.
Iz Instituta dodaju da se u narednim danima očekuje povećanje broja oboljelih.
Redovi ispred COVID-ambulanti, koje su dio javnog zdravstva i apoteka, su iz dana u dan duži. Građani koji čekaju i po nekoliko sati na pregled, uglavnom nisu raspoloženi za razgovor.
Gužve su vidljive i u privatnim ordinacijama i punktovima za testiranje na COVID-19.
Više građana je Radiju Slobodna Evropa (RSE) potvrdilo da nisu ni tražili medicinsku pomoć jer su imali blage simptome.
U više apoteka je RSE potvrđeno da se od lijekova, koji u slobodnoj prodaji (bez recepta), najviše traži paracetamol, lijek protiv bolova i za snižavanje temperature.
Hospitalizovanih u Crnoj Gori je 169, od čega se skoro polovina liječi u Kliničkom centru u Podgorici, a 29 pozitivnih na korona virus, životno je ugroženo.
Više od 6.000 pacijenata u glavnom gradu Podgorici medicinsku pomoć može dobiti u jednom COVID-centru za odrasle, jednom za djecu, dok je za primanje terapije prilagođen dio Muzičkog centra. U podgoričkim COVID-centrima dupliran je broj ljekara, tehničara i laboratorijskih tehničara, kako bi se čekanje na pregled i testiranje smanjilo, saopšteno je iz Domova zdravlja Podgorica.
„I pored uvećanog broja posjeta i skoka zaraženih virusom, omikron soj COVID-a 19 karakteriše blaža klinička slika, pa se i terapijska procedura prilagođava trenutku“, kaže se u saopštenju.
„Vakcinacija štiti, prije svega, od teških oblika obolijevanja“, rekao je Igor Galić iz Instituta i ponovio da od samog inficiranja u velikom procentu štiti nošenje maske u kombinaciji sa vakcinama.
U Crnoj Gori je vakcinisano 44 posto stanovništva sa dvije doze vakcine, dok je treću primilo blizu 79.000 građana.
Zdravstvene vlasti u Crnoj Gori pozivaju na vakcinaciju, posebno one kojima je vrijeme za booster (treću, dodatnu) dozu i apeluju na građane da predstojeće vjerske praznike provedu u svojim domovima, izbjegavaju okupljanja, pravilno nose zaštitne maske.
Epidemiološka situacija u Crnoj Gori značajno je teža u odnosu na zemlje regiona, pokazuje uporedna analiza četrnaestodnevne incidencije, na osnovu zvaničnih podatka medicinskih vlasti tih država. Podsjetimo, četrnaestodnevna incidencija predstavlja broj novih slučajeva infekcije registrovan tokom prethodnih 14 dana na 100.000 stanovnika.
U Crnoj Gori je registrovan 2.181 zaraženi na 100.000 stanovnika u posljednjih 14 dana, u Hrvatskoj 1.219, u Sloveniji 878, Srbiji 317, Bosni i Hercegovini 236, Sjevernoj Makedoniji 220, Albaniji 187 i na Kosovu 19.
Crna Gora ima 620.000 stanovnika. Od početka epidemije, marta 2020., od posljedica COVID-a 19 umrlo je 2.420, a ukupan broj zvanično registrovanih oboljelih je blizu 175.000.
Izvor: Radio Slobodna Evropa