Svjetski dan jabuka: Otkrijte tajne kraljice voća
Oktobar je mjesec u kojem se obilježava Dan jabuke koja se smatra kraljicom voća. Njezin se dan proslavlja u čitavom svijetu, negdje 20., a negdje 21. oktobra. Jabuke su jedino voće koje ima svoj dan, a dobile su ga upravo zato da bi se ukazalo na značaj koji imaju po ljudsko zdravlje.
Dan jabuke je inicirala humanitarna organizacija Common Ground 21. oktobra 1990. godine na događaju u Kovent Gardenu u Londonu sa ciljem upoznavanja javnosti sa sortama, kulturom i istorijom jabuke. Sa svojim šarolikim bojama i raznovrsnim ukusima, svrstavaju se među najpopularnije voće na svetu. Dostupne su tokom cijele godine, upečatljivih boja i ukusa koji variraju od slatkih do kiselih.
Smatra se da je domovina jabuke Azija, konkretno Kazahstan, Kirgistan i Tadžikistan. U Europu ih je iz Kazahstana donio Aleksandar Makedonski gdje je pronašao patuljaste jabuke.
Jabuka pripada porodici ruža zajedno sa kruškama, kajsijama i bademima.
Trenutno na svijetu postoji preko osam hiljada sorti jabuka od kojih je većina nastala slučajnim oprašivanjem različitih stabala u voćnjacima širom planete. Drvo jabuke krasi gusta krošnja, a stablo može narasti od 1,8 do 5 metara. Za stvaranje jednog ploda neophodno je 50 listova koji ga snabdjevaju hranom.
Najskuplje su jabuke Crni dijamant, čiji plod se prodaje po cijeni od 7 do 20 dolara, i japanska Sekai Ichi, prodana je za 21 dolar. Najteža uzgojena jabuka na svijetu bila je teška 1,8 kg i uzgojena je 2005. godine u Japanu.. .
Najslađa je Fuji jabuka. Najhrskavija je sorta Sweet Tango. Njene stanice su veće i to joj daje savršen lom i zvuk prilikom jedenja. Zbog toga je sa svojih 79,1 decibela osvojila i Guinnessov svjetski rekord za najglasnije hrskanje.
Kina je najveći proizvođač jabuke i na tu zemlju otpada 63,63 posto svjetske proizvodnje ovog voća. Na prvom mjestu po izvozu jabuke u EU je Poljska, a slijede je Italija i Francuska dok su najveći uvoznici jabuke na svijetu Rusija, Nemačka i Velika Britanija.
Prosječna godišnja potrošnja jabuka po stanovniku u Evropi je 20 kg, dok je najveća potrošnja jabuka po stanovniku u svijetu u Turskoj.
Iz vremena Starog Rima potječe uzrečica ‘ab ovo usque ad mala’, što znači od jajeta sve do jabuke. Tada je bilo uobičajeno obrok započeti jajetom, a završiti jabukom. Bila je vrlo cijenjena, zbog svoje arome, slatkoće, ali i ljepote.
Karlo Veliki je naredio sadnju jabuka u njemačkim zemljama oko 800. godine, a oko 1.600. godine bilo je poznato gotovo 200 sorti jabuka.
Isak Njutn je otkrio zakon gravitacije kad mu je jabuka pala na glavu. Priča kaže da se odmarao ispod stabla kad mu je jabuka pala na glavu i to mu je pomoglo da otkrije zakon gravitacije.