Bar: Počeo 12. Edukativni kamp koji se bavi dijabetesom- preventivni programi, temelj za zdraviju budućnost
Godišnje, u Crnoj Gori je oko 3.000 novootkrivenih osoba sa dijabetesom, među kojima se kod između 20 i 30 djece (starosti do 14 godina) dijagnostikuje dijabetes tipa 1. Crna Gora je zemlja sa visokom zastupljenošću oboljelih od dijabetesa sa nacionalnom prevalencom oko 11% i daljom tendencijom porasta broja oboljelih.
Prevencija, zdravi stilovi života, izbjegavanje komplikacija, liječenje bolesti koje uzrokuje dijabetes…teme su kojima se 12 godina posvećuje Kamp u Baru za osobe sa dijabetesom i zdravstvene radnike koji se bave ovim stanjem.
Ove godine Kamp se održava od 31.avgusta do 3.septembra u hotelu “Princes” pod sloganom “Timski rad u dijabetesu”.
Otvaranje 12. edukativnog Kampa u Baru, Foto: Primorski portal
Kamp je namijenjen zdravstvenim radnicima: medicinskim sestrama, izabranim oktorima, specijalistima porodične medicine, endokrinolozima, armaceutima i osobama sa dijabetesom.
Pored novina u pristupu dijabetesu, tema ovogodišnjeg Kampa su ishrana kao izazovi, kako postići i održati pravilan pristup ishrani, planirati porodicu, insulinske pumpe kao najnoviji pristup u liječenju ovog stanja.
Tradicionalni 12. Edukativni kamp u Baru je otvorila prof. dr Violeta Mladenović specijalista interne medicine i subspecijalista endokrinologije iz Kragujevca.
Učesnici Kampa “Edukacija edukatora uz pacijente” su istoj misiji – edukujemo se da bi druge edukovali, iskustva i znanja prenijeli I podijelili sa pacijentima.
Docent Fakulteta medicinskih nauka i načelnica odjeljenja za endokrinologiju Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Univerzitetskog kliničkog centra – Kragujevac istakla je : „Naš fokus je da se edukujemo, da neke činjenice utvrdimo, da saznamo neke nove informacije i da širimo timski duh”.
– U fokusu našeg liječenja je pacijent i mi zdravstveni profesionalci – kako medicinske sestre i tehničari, tako i mi ljekari, već godinama radimo u timu i širimo nova znanja i novu energiju, a i ovaj kamp će proteći u tom duhu“, kazala je dr Mladenović.
Dr Valentina Kalinić, osnivač edukativnih kampova – Foto: B.Dabić
Dr Valentina Kalinić internista-endkrinolog, osnivač NVO Društvo za borbu protiv šećerne bolesti – Plavi krug Bar i inicijator ideje da Crna Gora ima Kamp koji se bavi temama dijabetesa i problemima sa kojim se osobe sa dijabetesom susreću, podsjetila je da su po ranije ustaljenoj praksi sve radionice otvorenog tipa.
-Pacijenti, roditelji, ostalo medicinski i nemedicinski kadar može prisustvovati predavanjima koje su otvorenog tipa i učestvovati aktivno u svemu što doprinosi aktivnoj borbi za prevenciju komplikacija i očuvanju i unapredjenju zdravlja kod osoba sa dijabetesom, istakla je dr Kalinić uz podsjećanje da je dijabetes stanje koje obiluje brojnim novinama, a da biste bili u toku morate pratiti pacijenta.
Direktor Instituta za javno zdravlje Crne Gore dr Igor Galić, istakao je da prevencija dijabetesa nije samo pitanje medicinske intervencije, već i promjene u našem društvenom okruženju i načinu života.
-Sprovodenje preventivnih programa zahtijeva multidisciplinarni pristup koji uključuje zdravstvene radnike, obrazovne institucije, medije, industriju hrane i cjelokupnu zajednicu,Preventivni programi imaju cilj da informišu, motivišu i omoguće ljudima da preuzmu kontrolu nad svojim zdravljem.
Takođe, ključno je širenje svijesti o faktorima rizika, kao što su nepravilna ishrana, nedostatak fizičke aktivnosti i gojaznost. Naravno, ne smijemo zaboraviti na važnost rane dijagnostike. Preventivni programi treba da podstaknu ljude da redovno prate svoje zdravlje i traže medicinsku pomoć na vrijeme, kazao je dr Galić i istakao da kroz sprovođenje preventivnih programa, mi gradimo temelj za zdraviju budućnost.
Na otvaranju Kampa u Baru, dr Galić je naveo da su ovi programi dugoročna investicija u dobrobit naših zajednica.
– Njihov uspjeh se mjeri smanjenjem broja novih slučajeva dijabetesa i poboljšanjem kvaliteta života onih koji su već suočeni sa ovim stanjem. Istakao bih da se naša uloga u prevenciji dijabetesa ne završava na ovom kampu. Ona traje i razvija se kroz svakodnevne odluke koje donosimo u pogledu očuvanja zdravlja građana.Važno je definisati svoj odnos prema dijabetesu, poručio je dr Galić.
Dr Sanja Medenica specijalista interne medicine, subspecijalista endokrinolog i sekretarka Udruženja endokrinologa Crne Gore zahvalila se dr Valentini Vujović Kalinić što ih je po 12. put okupila, kako bi se zajedno, kroz timski rad borili za nove ideje i gradili bolju budućnost.
Psihološkinja i psihoterapeutkinja Branka Ćalasan, kazala je da sami kontinuitet ovog kampa, 12 godina koliko traje, govori sam o sebi. Ćalasan je podržala timski rad Kampa.
Glavna sestra u Kliničkom centru Crne Gore Ivana Popović podsjetila je da dijabetes, nažalost, pogađa sve dobi – djecu, mlade, sredovječne i starije.
-Neophodno je da kontinuirano radimo na osnaživanju svijesti pacijenata da nijesu sami, već da su za njih uvijek tu i doktor i medicinska sestra, porodica i šira društvena zajednica, pa samim tim možemo reći da smo učinili ozbiljan korak u efikasnom djelovanju. U tom kontekstu, medicinske sestre su vezivno tkivo. Posao medicinskih sestara je težak i izazovan, ali istovremeno i plemenit, jer od njihovog rada i posvećenosti zavise životi ljudi koji se bore protiv različitih bolesti, kazala je Popović.
– Borimo se da što više pacijenata bude na pumpi kao savremenom načinu liječenja, da dobiju senzore svi, ne samo pacijenti do 27 godina, isakla je dr Kalinić uz podsjećanje da su prošle godine iz ministarstva zdravlja to i obećali.