Bol bez najave do nepodnošljivosti – kako nastaje kamen u bubrezima, preporuke urologa
Kamen u bubrezima nastaje tiho, neprimjetno i bez simptoma, a kad se razvije bolovi su iznenadni, žestoki, nepodnošljivi. Poslednjih decenija povećava se broj osoba koji imaju pijesak i kamence u mokraćnim organima. Kalkuloza mokraćnih organa su češći kod muškaraca, nego kod žena. Svim pacijentima se preporučuje unos 2-3 litre tečnosti dnevno prije svega vode, a izbjegavati pića sa visokim sadržajem šećera. Ishrana treba da bude raznovrsna – voće, povrće, salate.
Jedan od najčešćih razloga odlaska kod urologa, kalkuloza mokraćnih organa je pojava kamena u bubregu, mokraćovodu (kanala koji spajaju bubreg i mokraćnu bešiku), mokraćnoj bešici i mokraćnoj cijevi.
Urolozi objašnjavaju da gubitak tečnosti znojenjem u uslovima suve i vrele klime, ali i profesija, su spoljašnji činioci koji dovode do pojave kamena u mokraćnim organima.
– Kod nekih bolesti kalkuoza se javlja češće – giht, šećerna bolest, zapaljenske bolesti crijeva, operacije organa za varenje, povrede kičmenog stuba i neurološke bolesti koje vezuju pacijenta za krevet. Infekcija i urodjene neobičnosti u građi mokraćnih organa, ali i gojaznost i smanjeni unos tečnosti, faktori su rizika, kaže dr Aleksandar Spasić, specijalista urologije.
Dr Aleksandar Spasić urolog: bol je ponekad praćen pojavom mučnine, povraćanja
Prema riječima sagovornika Primorskog portala, najčešći kalkulusi su kalcijumski, pored kojih mogu biti infektivni ili sastavljeni od mokraćne kiseline a povremeno od cistina. Osnovni proces koji dovodi do formiranja kalklulusa je kristalizacija i procesi koji remete ravnotežu između spriječavanja ovog procesa i faktora koji je pospješuju.
-Intenzivni bol je najčešći simptom kalkuloze urinarnog trakta, a javlja se zbog zastoja u protoku urina na putu iz bubrega u mokraćnu bešiku. Bol u slabini sa širenjem ka preponi je karakterističan simptom koji se javlja u talasima i ponekad je praćen pojavom mučnine i povraćanja. Pojava krvi kod nekih pacijenata se javlja nakon bolova. Povišena tjelesna temeperatura može se smatrati komplikacijom i treba je intezivno liječiti i pratiti jer se nekada može razviti u sepsu, naglašava dr Spasić.
Dr Spasić: način liječenja je uslovljen veličinom i pozicijom kalkusa
Pacijenti opisuju bol kao slabinski, iznenadan, poput uboda sa širenjam ka preponi koji, ne rijetko, budi pacijenta iz sna. Nalaz urina ukazuje na prisustvo krvi u moraći. Dijagnoza se postavlja rentgenskim snimkom urotrkata mada se, danas, najčešće radi rultrazvučni pregled. U koliko ne dođe do sponatane eliminacija kamena potrebno je uraditi dopunsku dijagnostiku – dubinsko snimanje bubrega (IVU) ili skener IVU (CTU), navodi dr Spasić zaposlen u Klinici za urologiju Vojnomedicinske akademije Beograd i srtučni konsulatant u ZU „Tesla Medical“ u Beranama
.Način liječanja je uslovljen tegobama, veličinom i pozicijiom kalkulusa.
-Najvažnije je obezboliti pacijenta i to su obično riješava u centrima hitne pomoći u kojima pacijent dobija injekcionu ili infuzionu terapiju protiv bolova. Kad prestanu bolovi i dijagnostikom se dođe do svih neophodnih podataka o kamenu – pozicija i veličina, u koliko se može očekivati spontano izmokravanje manjih kalkulusa treba je potpomognuti ljekovima a veće je potrebno razbiti ili aparatom koji se zove ESWL-om /extracorporeal shock wave lithotripsy/ ili hiruškim zahvatom-endoskopskim putem/ureterorenoskopijom-URS/. Danas uglavnom pomoću lasera. Savremena metoda liječenja velikih i komplikovanih kalkulusa ili onih koje je nemoguće riješiti prethodno pomenutim metodama je PNL /perkutana nefrolitotomija/, objašnjava dr Spasić.
Urolozi preporučuju unos 2-3 litra vode dnevno
Sagovornik Primorskog portala preporučuje da nakon razbijanja kamena, fragmente kamena je poželjno analizirati hemijski što omogućava korekcije u životnim, prije svega u higijensko dijetetskom režimu a u cilju prevencije novih kalkulusa.
-Svim pacijentima se preporučuje unos 2-3 litre tečnosti dnevno prije svega vode, a izbjegavati pića sa visokim sadržajem šećera. Ishrana treba da bude raznovrsna – voće, povrće, salate. Ne pretjerivati sa unosom mesa i ribe, jesti češće a manje, izbegavati namirnice sa visokim sadržajem masti, šećera i soli. Smanjenje telesne težine uz redovnu fizičku aktivnost i izbjegavanje prekomernog znojenja i stresa, zaključuje urolog