Godišnje jedna plata za trakice za mjerenje šećera u krvi, pacijenti primorani da kupuju pomagala
Nedostatak trakica za mjerenje nivoa šećera u krvi koje osobe sa dijabetesom na recept podižu u apotekama, problem je sa kojim se suočavaju već duži vremenski period pa i u novembru kada se obilježava Svjetski dan borbe protiv dijabetesa (WDD), kada se podiže svijest o prevenciji i adekvatnom liječenju dijabetesa.
-Prije insulinske terapije moram da znam kakav je nivo šećera u krvi. Ako nemam dovoljan broj trakica ja to ne mogu provjeriti i izložen sam riziku, kaže sagovornik Primorskog portala koji ima dijabetes TIP 1 od svoje 13. –te godine života. On dodaje da su osobama sa dijabetesom, pogotovo pacijentima koji su na insulinskoj terapiji, trakice za mjerenje nivoa šećera u krvi potrebne koliko i insulin. Nedostatak trakica onemogućava samokontrolu, pacijenti su izloženi hipo, ili hiperglikemiji što vodi u dijagnostkovanje bolesti koje nastaju kao komplikacije neregulisanog šećera u krvi.
Endokrinolog dr Valentina Kalinić ističe za Primorski portal da je za sve osobe sa dijabetesom tip 1, i tip 2 koji su na insulinu samokontrola obavezna. Dr Kalinić podsjeća koliko su preko NVO Društvvo za borbu protiv šećerne bolesti-Plavi krug Bar uložili napora da se izmjeni Pravilnik o medicinsko- tehničkim pomagalima i proširi lista kako bi se pomoglo osobama sa dijabetesom.
Prema saznanju Primorskog portala, za osobe sa dijabetesom na intenzivnoj insulinskoj terapji (4 puta dnevno primaju insulin) na godišnjem nivou potrebne su 33 kutije trakica . Prema trenutnim cijenama trakica u privatnim apotekama, to znači da na godišnjem nivou osobama sa dijabetesom je potrebna jedna mjesečna plata samo za ovo pomagalo ukoliko ga kupuju u privatnim apotekama.
Uzimajući u obzir da je liječenje komplikacija od dijabetesa mnogo traumatičnije za pacijente i njihove porodice, a za državu i mnogo skuplje nego prevencija i regulisani pacijenti pa je u januaru 2017. godine kroz izmjene Pravilnika o medicinsko- tehničkim pomagalima, omogućeno da pacijenti dobiju preko Fonda trakice. Prije sedam godina iz Fonda su obavjestili javnost- Osobe sa dijabetesom, njih oko 35.000 koji su na terapiji insulinom, ubuduće će imati besplatno aparat za samokontrolu šećera u krvi, dijagnostičke trake za aparat, kao i lancete za vađenje krvi iz prsta.
Iz Fonda objašnjavaju da osiguranik koji prima insulin jednom dnevno ostvaruje pravo na 25 do 30 traka i isto toliko lanceta mjesečno.
– Osiguirano lice koje prima insulin dva, ili više puta dnevno, korisnici insulinske pumpe i maloljetnici ostvaruju pravo do 200 traka i lanceta mjesečno, dok oni koji su stariji od 18 godina imaju pravo na 25 do 100 lanceta mjesečno, naveli su iz Fonda.
Prijedlog za nabavku ovih pomagala daje doktor subspecijalista endokrinolog, a propisuje ga izabrani doktor na recept.
To znači da osobe sa dijabetesom koje su na insulinskoj terapiji preko recepta dobijaju potrebni broj trakica za mjerenje šećera u krvi. Međutim, u državnim apotekama trakica nema duži vremenski period pa su osobe sa dijabetesom koje su na insulinu primorani da ih kupuju.
-Već tri sedmice u državnoj apoteci nisam mogla podići trakice za za mjerenje šećera. To je sramota jer ih ima u privatnim apotekama što znači da nije nestašica u pitanju. Molim vas da ovu informaciju objavite i postavite pitanje nadležnom ministarstvu dokle više nebrige o pacijentima, navela je u pismu Primorskom portalu pacjientica koja ima dijabetes.
Prema istraživanjima, u Crnoj Gori ima više od 50.000 osoba sa dijabetesom, odnosno svaka osma odrasla osoba je oboljela od ove bolesti. Najzastupljeniji tip dijabetesa je tip 2 koji ima preko 90% oboljelih odraslih osoba.
Ključnu ulogu u prevenciji i kontroli ove bolesti imaju informisanost, povećanje svijesti o zdravim životnim navikama, te kontinuirana edukacija osoba koje se bore sa dijabetesom. Razvoj dijabetesa tip 2 može se odložiti, ili izbjeći preventivnim mjerama, kao što su: kontrola tjelesne težine, redovno mjerenje nivoa šećera u krvi, uzimanje propisanih ljekova, fizička aktivnost i zdrave prehrambene navike.
U međuvremenu, Fond za zdravstveno osiguranje Crne Gore, kroz izmjene Pravilnika o medicinsko- tehničkim pomagalima, omogućio je proširenje prava na insulinsku pumpu na sve osiguranike, bez obzira na godine starosti. Takođe, prošireno je pravo na senzor za mjerenje glukoze. Tako pravo na senzor o trošku Fonda imaju pacijenti sa DM tip 1 koji koriste insulinske pumpe, trudnice i porodilje, lica sa invaliditetom, te osiguranici koji se liječe od malignih oboljenje bez obzira na starosnu dob.