Nakon operacije dojke- rehabilitacija i vježbe pokretljivosti za očuvanje funkcije ruke
Rehabilitacija, fizikalna terapija su neophodni pacijentkinjama i pacijentima koji su operisali dojku.
Besplatnu rehabilitaciju do 21 dan jednom godišnje u Institutu “Dr Simo Milošević” će imati sve osobe čija klinička slika sadrži neku vrstu maligne bolesti. Inicijativa za izmjenu pravilnika o indikacijama i načinu korišćenja medicinske rehabilitacije u zdravstvenim ustanovama koje obavljaju specijalizovanu medicinsku rehabilitaciju je podnijela NVO “Diši”. Ovu inicijativu je usvojilo Ministarstvo zdravlja, a Fond za zdravstveno osiguranje Crne Gore pokrenuo je procedure izmjene pravilnika. Izvršna direktorica NVO „Diši“ Maja Gardašević u razgovoru za Primorski portal ističe da je cilj omogućiti svim onkološkim pacijentima, koji nisu do sada imali mogućnost da preko Fonda borave u Institutu “Dr Simo Milošević” da imaju pravo na besplatnu rehabilitaciju u Igalu.
-Dakle, jedan dio njih je do sada mogao da ide u Institut preko Fonda. Ali, to su bili oni pacijenti koji su imali još neke propratne dijagnoze. Međutim, mi smo se pitali šta je sa ostalim onkološkim pacijentima. Konkretno mislim na pacijentkinje koje su operisane od karcinoma dojke. Njima je rehabilitacija posebno vrlo važna. Takođe, konkretni odgovori na brojna pitanja – Šta smiju da rade? Koliko tereta smiju da nose? Kako da se ponaštuju u postoperativnom periodu? Kada i koje vježbe trebaju da rade? Odgovore na ova pitanja daju fizijatri i fizioterapeuti. Zato smo htjeli da im na neki način omogućimo da 21 dana u Institutu o trošku države imaju rehabilitaciju na kojoj bi dobili i smjernice za naredne periode. Smatram da rehabilitacija za državu nije veliki trošak, a da će zapravo svim tim pacijentkinjama i pacijentima, posebno koje su operisane od karcinoma dojke mnogo značiti. Vidimo da su brojke alarmatne. Mislim da ćemo mnogo pomoći i pacijentima i društvu da se što prije vrate svojim redovnim životnim aktivnostima, da budu mnogo snažnije, mnogo jače. Imamo informacije da je ta inicijativa usvojena što je dobro, kazala je Gardašević
Zalagali ste se da u komisijama budu i onkolozi.
-Do sada onkolozi nisu bili. Važno je da u komisijama budu onkolozi. Dakle, možda neće moći svi ići na rehabilitaciju, recimo pacijenti koji imaju metastatičku bolest, to će procjenjivati ljekari. Ali, svi oni koji se dobro osjećaju nakon operacije, predpostavljam da će apsolutno imati pravo na besplatnu rehabilitaciju u Institutu. Očekujemo ubrzo neke informacije iz ministarstva, kazala je Gardašević.
Definitivno malo se i zna, u Crnoj Gori svijest nije na tako visokom nivou da je onkološkim pacijentima fizikalna terapija neophodna, pogotovo kod žena / muškaraca koji su operisale dojku. Ukoliko izostane fizikalna terapija vremenom se dešava da pokreti u ruci budu ograničeni, u krajnjem može doći i do invaliditeta. Da li ćemo recimo u dogledno vrijeme imati i pri Domovima zdravlja, Opštim bolnicama koje imaju fizikalnu terapiju, osposobljene fizioterapeute da rade sa onkološkim pacijentima?
-O tome se jako malo priča, kao što ste upravo rekli. Moramo raditi i na osnaživanju primarnog sektora zdravstvene zašite, međutim za sad čini mi se da još uvijek stojimo na mjestu u Crnoj Gori. Mi kao nevladina organizacija ćemo naravno biti tu da sugerišemo na podizanju svijesti o neophodnosti fizikalne terapije i rehabilitacije onkoloških pacijenata, i u primarnoj zdrastvenoj zaštiti.
Ja sam se trudila sa fitnes centrima, posebno u glavnom gradu, a nadam se da ću i u ostalim gradovima moći postići dogovore, da radimo makar jednom nedeljnom gdje će edukovati pacijentkinje koje su operisane od karcinoma dojke. Neophodna je edukacija što zapravo može da se radi. Bilo bi dobro da im omogućimo neke besplatne treninge.
Mislim evo kad govorimo o toj humanoj strani, u Podgrici konkretno imamo jedan takav fitnes centar koji svim onkološkim pacijentkinjama omogućava besplatno korišćenje centra. Jelena njih edukuje šta mogu, šta ne mogu i na neki način da rade potrebne vježbe. To je ta saradnja, taj doprinos zajednice najranjivijima, kazala je Gardašević dodajući da je namjera NVO ”Diši” podstaknu fitnes centre da se uključe u humanu akciju.
Onkološki pacijenti preko naše Instagram stranice mogu vidjeti koji su im dostupni fitnes centri. Naravno, ovom prilikom pozovam i sve ostale fitnes centre širom Crne Gore da nam se jave, ukoliko žele da budu dio ove priča, mi ćemo objaviti, informisati onkološke pacijente i na taj način postaći lijepim primjerom ostale, a učiniti dobro i biti podrška onkološkim pacijentima, zaključila je Gardašević.
Vježbe koje se preporučuju nakon operacije dojke ne zahtevaju posebnu opremu i sprave za vježbanje. Potrebni su savjeti i smjernice stručnjaka, podrška, dobra volja i istrajnost. Na ljekarima je da onkološke pacijente posavjetuju kada je vrijeme da otpočne sa vježbama. Cilj vježbanja je da se povrate normalne funkcije ruke, spreči, ili smanji pojava otoka kao i jačanje snage ruke.