Nasilje nad ljekarima u Crnoj Gori prezentovano u Americi
Ljekari i zdravstveni radnici u crnogorskim domovima zdravlja trpe nasilje. Nisu pošteđeni ni žene, ni muškarci. Ovaj socijalni problem stvara nesigurnost, gubitak samopouzdanja zaposlenih u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, a sa druge strane zdravstveni radnici “sagorijevaju na poslu”. To su rezultati ankete koja je dio stručnog rada “Nasilje nad ljekarima” čiji je autor dr Dragica Andreevska- Šuleva, specijalista porodične medicine.
Polovinom septembra, dr Andreevska- Šuleva prezentovala je rad na temu „Nasilje nad ljekarima“ u San Francisku na međunarodnom kongresu koji je okupio oko 120 učesnika, iz Amerike, Evrope, Azije, Afrike.
-Tema moga rada je „Nasilje nad ljekarima“. Nije tajna, zna se da su medicinski radnici izloženi nasilju, najčešće kolege koji su u Hitnoj, ljekari u Domovima zdravlja, zdravstveni radnici na šalterima. Podaci su pobudili interesovanje, a tema je o kojoj se malo priča kod nas, kazala je za Primorski portal Andreevska- Šuleva dodajući da je radila pod mentorstvom dr Mensuda Grbovića.
-Cilj istraživanja i rezultati do kojih se došlo navode na zaključak da ljekari, zdravstveni radnici treba da imaju više zaštite od države, kazala je Šuleva Andreevska- Šuleva ističući da je koleginica iz Indije navela da je kod njih zakonom definisano da su ljekari službena lica kao što su na primjer policajci.
-Smatram da bi ljekari u Crnoj Gori trebali dobiti status službenog lica i da bijeli mantil ne bude samo zaštita od infekcija već da bude i „uniforma“ . Ljekari mnogo pomažu, a sa druge strane nailaze na nerazumjevanje. Zaista, ljekari treba da imaju više zaštite od države, kazala je dr Andreevska- Šuleva dodajući da je anketa sprovedena u skoro svim crnogorskim domovima zdravlja.
Počeli ste 2015. da radite anketiranje, mi smo u 2023. godini. Da li je uočljiviji pritisak na ljekare, ili se došlo do uljudnije faze ponašanja?
-Ljekari i dalje trpe nasilje. Bilo je pitanje u upitniku – Da li su pacijenti nezadovoljni uslugom ljekara, ili sistemom uopšte? Pacijenti su uglavnom odgovarali da nisu zadovoljni sistemom, više su kritikovali ministre, vladu. U najmanjem broju odgovora krivili su ljekare. Mišljenja sam da tema zaslužuje i da se ponovi jer su se dogodile promjene u međuvremenu. To je bio početak uvođenja izabranog doktora, plaćanja nekih usluga. Trebalo bi revidirati, modificirati upitnik, navodi sagovornica Primorskog portala.
Ljekari su inteligentni, obrazovani ljudi koji su morali imati 5,00 da bi upisali Medicinski fakultet. Pola života provedu nad knjigama…
-Ali, ljekari su malo cijenjeni u Crnoj Gori. Kakva je presija kad vam pacijent baci papire, lupi vratima, prijeti, a to se događa, kaže dr Andreevska- Šuleva
Vi ste ljekar u Domu zdravlja Bar. Ne dešava se često da ljekari iz Crne Gore prezentuju rad u Americi. U San Francisku ste predstavljali i crnogorski zdravstveni sistem. Kako su reagovale kolege, menadžment, je li o Vašem putovanju u SAD upoznato ministarstvo zdravlja?
-Kolege su reagovali različito. Od oduševljenja do zaprepašćenja. Neki su bili indiferentni. Voljela bih da rad predstavim kolegama u Domu zdravlja. Međutim, do sada je bilo „interesantnijih stvari“. Od menadžmenta sam dobila informaciju da su poslali dopis ministarstvu po pitanju sufinansiranja mog putovanja u Ameriku. Nisam dobila odgovor, kazala je dr Andreevska- Šuleva dodajući da je u inostranstvu do sada prezentovala tri autorska rada.
-Imala sam i dva koautorska rada sa kolegama iz Evrope. Saradnja je nastala tokom specijalizacije porodične medicine. Poziv iz Amerike je usledio kao rezultat ranijih kontakata sa kongresa u Evropi, kazala je dr Andreevska- Šuleva.
.