Ni lagane prehlade ne zanemarivati- mogu dovesti do komplikacija pogotovo kod djece i starijih
Lagane prehlade mogu dovesti do teških upala i komplikacija, pogotovo kod djece i starijih osoba u slučaju da se na vrijeme ne prepoznaju i liječe. Mogu čak dovesti oboljelog u stanje vitalne ugroženosti, navodi specijasta infektologije dr Dobrila Nikčević uz podsjećanje da dolaskom hladnijih dana se povećava broj respiratornih zaraznih bolesti, koje mogu biti izazvane brojnim virusima i bakterijama
Prema riječima dr Nikčević, sezonskim respiratornim infekcijama pogoduju niske temperature, boravak u zatvorenim prostorijama, nedovoljan unos neophodnih vitamina i minerala i smanjena fizička aktivnost tokom hladnih mjeseci.
-Među ovim infekcijama svakako je najznačajniji sezonski grip, koji kod osobe sa povećanim rizikom može biti fatalan i uzima svake godine danak u životima, naročito kod starijih osoba sa postojećim komorbiditetima. Bilo da je influenca A, koja obično izaziva ozbiljniju bolest, ili influenca B, za koju se smatra da je blaža varijanta, oba virusa su poznata po izuzetnoj sklonosti ka mutacijama, tako da u susret novoj sezoni gripa još ne znamo šta sve možemo očekivati – ističe dr Nikčević.
Dugogodišnja načelnica Klinike za infektivne bolesti Kliničkog centra Crne Gore dr Nikčević, ističe da COVID 19, oboljenje izazvano novim korona virusom, u značajnom je porastu tokom posljednjih mjeseci, a klinička slika često je atipična, bez ranije karakterističnih znakova gubitka čula mirisa i ukusa.
– Iako sada većinom izaziva blaže forme, poznato je da se radi o generalizovanoj infekciji koja kod predisponiranih osoba može izazvati teška stanja i ostaviti ozbiljne posljedice. Budući da se vakcinacija pokazala kao ograničena mjera u prevenciji korone, pravovremena dijagnoza i adekvatna terapija su od izuzetnog značaja za ove pacijente. Od bakterijskih infekcija najčešće su streptokokne angine – upale ždrijela i krajnika izazvane beta hemolitičkim streptokokom, naročito česte u školskim i predškolskim kolektivima. Iako se uspješno liječe antibioticima, mogu da daju vrlo teške kliničke slike, a bilježe se i slučajevi šarlaha izazvani istom bakterijom. Teže sekvele ovih infekcija koje su bile česte u prošlosti – reumatska groznica i akutna upala bubrega – danas su rijetke, ali ipak moguće – objašnjava dr Nikčevič iz ZU „Bono Medica“ iz Budve i zaključuje i da i druge respiratorne infekcije, kako sezonske, tako i one koje se javljaju tokom cijele godine, kakva je npr. infektivna mononukleoza, a koje znaju da izazovu teška stanja kod pacijenata, neophodno je što ranije dijagnostikovati i liječiti, pogotovo one virusnog porijekla, za koje postoji samo simptomatska i suportivna terapija, jer prave etiološke nema.