Ponos Crne Gore, dr Jelena Leković-Vujović: u njemačkim klinikama sve je podređeno pacijentima
Doktor medicine, specijalista interne medicine i subspecijalista hematologije i onkologije dr Jelena Leković-Vujović (36) iz Bara u Njemačkoj je u prilici da bira gdje će da radi, a prije desetak godina u Crnoj Gori za ambicioznu doktorku nije bilo mjesta nakon što je Medicinski fakultet u Beogradu završila sa prosjekom 9,78.
Danas je mlada doktora načelnica odjeljenja u Malteser S. Franziskus Hospital-u, u Flensburgu, u bolnici gdje je i započela karijeru ljekara. Najboljem studentu u generaciji dr Jeleni Leković-Vujović pružila je priliku i dala podršku prof. dr Nadežda Basara priznata na svjetskom nivou hematologije, onkologije i transplantacije matičnih ćelija.
-Profesorki dr Nadeždi Basara sam vječno zahvalna, kaže za Primorski portal dr Jelena Leković-Vujović koja je i kao student bila autor više naučnih radova, prezentovanih na domaćim i stranim kongresima, predsjednik studentskog naučno-istraživačkog centra Medicinskog fakulteta u Beogradu. Od 2015.godine radi u Malteser S. Franziskus Hospital, u Flensburgu.
Primorski portal: Kad ste stali na prag profesionalnog puta, zašto ste krenuli ka Njemačkoj?
Dr Jelena Leković-Vujović: Na završnoj godini studija u Beogradu sam dobila stipendiju koja mi je omogućila praksu na Univerzitetskoj klinici u Hamburgu. To pozitivno iskustvo, pored drugih okolnosti, motivisalo me da dalji profesionalni put usmjerim ka Njemačkoj. Otisnuti se sama u svijet nije bilo lako, ali sa ove vremenske i prostorne distance je jasno koliko bi tek ostanak i privid sigurne luke za mene bio težak i sputavajući. Kad se danas osvrnem na pređeni put, na sve raskrsnice, stranputice, na sve zastoje i sve prepreke, zahvalna sam što sam naučila: pravolinijsko pripada geometriji, ali ne pripada životu.
Prije desetak godina, kada ni u mojoj Crnoj Gori nije bilo mjesta za mene kao najboljeg studenta, prof.dr Basara mi je otvorila vrata i pružila priliku.
Primorski portal: Uz posvećenost učenju, imali ste i sreću da učite od najbojih, među kojima je prof. dr sc. med. Nadežda Basara najpriznatiji hematolog, onkolog i transplantator matičnih ćelija iz jugoistočne Evrope na svijetu. Liječila je više od 50.000 onkoloških i hematoloških pacijenata, i 2.500 njih transplantirala matičnim ćelijama. Šta je to značilo za Vas, koliko vas je dodatno motivisalo, obavezivalo?
Dr Jelena Leković-Vujović: Raditi sa profesorkom Basarom je za mene bila velika čast, prilika za učenje, nova saznanja, i rast, ali i pritisak da budem na “visini zadatka”. Osim što je vrhunski stručnjak, dr Basara je odličan lider, a i stroga. Nakon tog dragocjenog iskustva, edukacija, ja sam sada u prilici da mogu da biram gdje bih radila.
Moje prvo radno mjesto, a i danas, je u Malteser S. Franziskus Hospital-u, u Flensburgu. Takođe, imala sam priliku usavršavati se i u drugim i velikim centrima Njemačke, a sve uz podršku i pod pokroviteljstvom matične kuće.
Primorski portal: Gdje je razlika između njemačkih i naših klinika, koji je fokus u njemačkim klinikama?
Dr Jelena Leković-Vujović: Razlika je u naglašenijoj radnoj etici zaposlenih, kao i bolje organizovanom i modernijem sistemu. Iskreno vjerujem da na individualnom nivou imamo i boljih ljekara od njemačkih kolega, ali manjak discipline, nerijetko nepoštovanje načela Hipokratove zakletve i nedostupnost ljekova i tehničkih sredstava za rad predstsvljaju veliki problem.
U bolnici u Flensburgu je sve podređeno pacijentu i zaista ne poznajem sujetu i nadmetanje među kolegama. Jedini minus je veliki obim posla, koji nekada podrazumijeva i premor, ali znači i brže učenje i sticanje vještina kao i sigurnosti.
Primorski portal: Nedavno sam razgovarala sa Vašom pacijenkinjom iz Herceg Novog koja je izliječena na klinici u Flensburgu. Kaže da je za nju velika motivacija, olakšanje u bolesti bio Vaš pristup. Koliko je važno uz određivanje terapije podržavati, razumjeti pacijenta?
Dr Jelena Leković-Vujović: Baviti se hematologijom i onkologijom zahtjeva i dosta hrabrosti i mentalne snage. Naši pacijenti su često na ivici života i smrti i oni sami, kao i njihove porodice, u najtežim unutrašnjim i borbama protiv teških bolesti. Odnos povjerenja i poštovanja prema doktoru u tom trenutku je jedan od ključnih faktora za uspjeh i (iz)liječenje. Zato je razumjeti i podržati pacijenta, posmatrati ga kao cjelokupno biće sa svim strahovima i brigama, često ne manje važno od propisivanja i sprovođenja samih terapija.
Primorski portal: Na Balkanu su onkologija i hematologija odvojene specijalitacije, odnosno subspecijalizacije. U Njemačkoj su objedinjene. Šta je, po Vašem mišljenju bolja opcija i za ljekare i za pacijente?
Dr Jelena Leković-Vujović: Kao rezultat kompleksnosti kliničkih slika, terapijskih protokola i terapijom izazvanih neželjenih efekata dolazi do čestih prožimanja ovih dviju oblasti. Stoga smatram da najsmislenija i jeste objedinjena (sub)specijalizacija iz hematologije i onkologije. Vjerujem da je i sa aspekta pacijenta povoljnije kada ima jednog doktora koji ga prati i koji ima pregled nad cjelokupnom situacijom.
Primorski portal: Koliko je bilo zahtjevno završiti subspecijalizaciju uz malu djecu, koliko je važna organizacija?
Dr Jelena Leković-Vujović: Moja snaga je u mojoj porodici. Leoni i Danilo su moja najveća životna nagrada i motivacija. Sa njima i zbog njih ništa nije teško i nedostižno. Možda zvuči paradoksalno, ali uloga majke je pospiješila i moju radnu disciplinu i organizaciju. Naime, trudim se da imam što manje praznog hoda i na poslu budem što efikasnija, kako bih imala više vremena sa djecom. Naravno, svi ti napori ne bi bili dovoljni da nemam bezuslovnu i punu podršku, pomoć i ljubav prije svega mog supruga, kao i naših porodica.
Primorski portal: Šta je uticalo da medicina bude izbor životnog, profesionalnog poziva?
Dr Jelena Leković-Vujović Odluka da se bavim medicinom nije bila nešto racionalno, nju je donijelo uzburkano more što ga zovemo naše nesvjesno.
Moj otac me naučio da sanjam i usadio nepokolebljivu vjeru da i kao jedinka mogu napraviti promjenu, uticati na ljudske živote. Ja sam upravo u ljekarskim vještinama prepoznala, odnosno prvo naslutila priliku da drugima pomognem. Zbog toga se osjećam dobro. To nije bila odluka sa predumišljajem, to je zaista poziv!
Primorski portal: Koji je Vaš plan za narednih pet godina?
Dr Jelena Leković-Vujović: Moja karijera je tek u usponu, a hematologija i onkologija je jako kompleksna i dinamična oblast medicine koja zahtjeva punu posvećenost i stalna usavršavanja. U narednim godinama planiram ostati fokusirana na profesionalni rast i razvoj, a nadam se da će od toga imati po pitanju zdravlja još više koristi pacijenti.
Primorski portal: Kad u Njemačkoj pomislite na rodni grad Bar, Crnu Goru, šta Vam nedostaje?
Dr Jelena Leković-Vujović: Zalasci sunca i šetnja barskim šetalištem uz more, miris jesenjeg predvečerja, ukus svježih barbuna, čaša crmničkog vina… i moja drugarica, Ana Bogdanović!