Povećanje novoregistrovanih HIV pozitivnih, najveći broj infekcija od 20 do 39 godina
U Crnoj Gori ove godine više registrovanih novih HIV slučajeva, nego 2022. Prema podacima Instituta za javno zdravlje (IJZ) za 11 mjeseci ove godine u Crnoj Gori registrovano je 46 novih HIV pozitivnih slučajeva, od kojih je 16 sa već potvrđenom infekcijom iz inostranstva, koji su uz regulisan status boravka nastavili da primaju terapiju u našoj zemlji. U istom periodu prošle godine u IJZ su registrovana 32 nova slučaja HIV-a. Od ukupno 371 inficiranih HIV-om najveći broj registrovanih je u Podgorici, 44 odsto, i u primorskoj regiji, 38 odsto. Najveći broj HIV infekcija dijagnostikuje se od 20 do 39 godina životne dobi, a značajno veći broj inficiranih su muškog pola.
Svjetski dana borbe protiv AIDS-a, se u svijetu i Crnoj Gori obilježava 1. decembra, a od 20. do 27. novembra u Evropi se obilježava nedjelja testiranja na HIV i hepatitise koju je u Crnoj Gori organizovao Institut za javno zdravlje.
Iz IJZ podsjećaju da je prvi slučaj HIV infekcije registrovan 1989. godine i da se od tada svake godine povećava broj novoregistrovanih slučajeva. Izuzetak su, tvrde, godine Covid pandemije kada je došlo do smanjenja broja registrovanih HIV pozitivnih osoba.
-Od početka epidemije 1989. godine, do kraja 2022. godine, registrovana je ukupno 371 osoba inficirana HIV-om (uključujući i osobe sa regulisanim statusom boravka koji se prvi put registruju u našem sistemu a imaju dijagnostikovanu HIV infekciju i nastavljaju terapiju u našoj zemlji). U istom periodu 67 osoba je umrlo od AIDS-a”, podaci su IJZ
Ove godine u Crnoj Gori je zabilježena i dvadesetodnevna nestašica lijeka „Tivicay“, obaveznog dijela terapije inficiranih. Terapija se uzima doživotno i ne smije se prekidati.
Lijek je u međuvremenu stigao, ali tokom tri sedmice, koliko ga nije bilo, pacijenti su živjeli u strahu, uplašeni za život. To je potvrdio direktor jedine Crnogorske fondacije za HIV u Crnoj Gori Boris Vuksanović.
„Stvorila se velika panika jer, koliko god oni vodili računa o zdravlju, zdravstvene institucije su ih dovele u stanje opasno po život“ – naveo je Vuksanović dodajući da ovog lijeka nema u slobodnoj prodaji a moguće ga je dobiti samo u jednoj apoteci državne ustanove Montefarm.
„Poručili smo na vrijeme ali je kasnila isporuka dobavljača pa je došlo do kašnjenja isporuke i HIV pozitivnim pacijentima“, objasnili su iz Montefarma.
Povodom Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a, koji se u svijetu obilježava 1. decembra, iz IJZ podsjećaju da testiranja na HIV, hepatitis B i hepatitis C je besplatno, nije potreban uput, koriste se brzi testovi i rezultati su gotovi za najviše 30 minuta.
“Najčešći put prenosa infekcije (88 odsto slučajeva) je preko nezaštićenog seksualnog odnosa”, upozorili su.
Podsjetimo, od 20. do 27. novembra 2023. godine u Evropi se obilježava nedjelja testiranja na HIV i hepatitise. Institut za javno zdravlje Crne Gore se, i ove godine, pridružuje organizacijama, institucijama i ključnim liderima širom Evrope u obilježavanju ove inicijative. Cilj obilježavanja Evropske nedjelje testiranja je podizanje svijesti o značaju testiranja i ranog otkrivanja bolesti, kao i ukazivanje na značaj obezbjeđivanja veće pristupačnosti testiranja onima koji su u povećanom riziku od ovih infekcija.
Tema ovogodišnje akcije je „Stigma i diskriminacija su prepreke testiranju. Možete pomoći da se to promijeni!“, a cilj je, osim povećanja svijesti o korisnosti testiranja, i isticanje značaja integrisanog pristupa testiranju (integrisano testiranje na HIV, hepatitis B, hepatitis C i druge polno prenosive infekcije).