Šta se događa vašem tijelu kad jedete slaninu?

Nema puno ljudi koji ne vole slaninu. Ovo prerađeno meso ima pristupačnu cijenu i puni i primamljivi ukus, zbog čega je omiljen dodatak obrocima koje jedemo za doručak, ručak i večeru.
Međutim, istraživanja sprovedena posljednjih godina pokazala su da konzumaciju prerađenog mesa, generalno gledano, prate neke štetne nuspojave. Znači li to da je slanina u potpunosti nezdrava ili je u redu jesti je u umjerenim količinama? Uprkos tome što ste vjerovatno čuli za neke od negativnih učinaka jedenja slanine, logično je zapitati se ima li ona uopšte ikakvih dobrobiti?
Kad je riječ o prerađenom mesu poput slanine, moguća šteta dolazi od viših nivoa natrijuma, zasićenih masti i konzervansa. Kada se jede umjereno, stručnjaci kažu da bi sve trebalo biti u redu. Redovna konzumacija ovog prerađenog mesa za doručak, s druge strane, može biti posebno štetna za uspostavu zdrave ishrane.
U prosječnoj šnjiti suhe svinjske slanine pronaći ćete nešto više masti i natrijuma, ali takođe i pristojnu količinu proteina i glavnih vitamina. Ti nivoi zavise o vrsti i marki koju kupujete, ali, u prosjeku, šnjita slanine sadrži:
– 110 kalorija, 3,8 grama proteina, 10,4 grama masti, 3,5 grama zasićene masti, 0 grama ugljikohidrata, 0 grama vlakana i 210 miligrama natrijuma.
Jedna od prednosti jedenja slanine je ta što vam ovaj suhomesnati proizvod može omogućiti brz i jednostavan unos proteina u bilo kojem obroku u danu. Samo jedna šnjita srednje masne slanine ima otprilike tri do četiri grama proteina. Za one koji inače konzumiraju relativno malo proteina, dodavanje šnjite slanine može povećati njihov unos i zasićenost tog obroka. Ovim putem, recimo, možete povećati sadržaj proteina u salati ili sendviču, nakon kojih biste bez tog dodatka znatno brže ogladnili.
Slanina se smatra prerađenim mesom, što znači da često sadrži aditive i konzervanse. Nažalost, za mnoge od ovih sastojaka utvrđeno je da imaju negativne učinke na zdravlje.
Na primjer, natrijev fosfat je jedan od najčešćih aditiva koje ćete pronaći u slanini, a povezuje se s bržim starenjem i mogućim oštećenjem krvnih žila. Još jedan uobičajeni sastojak koji se dodaje slanini i prerađenom mesu jest natrijev nitrat, koji se povezuje s rakom dojke, debelog crijeva i prostate.
Ljubitelji slanine biće srećni saznati da postoje neki brendovi koji proizvode slaninu bez ovih konzervansa. Zato uvijek prije kupovine provjerite spisak sastojaka i odaberite najzdraviju opciju.