U Crnoj Gori oboljelih od dijabetesa više nego što Bar ima stanovnika- sa tendencijom porasta
Jedna od 10 osoba ima dijabetes. To je podatak Svjetske zdravstvene organizacije na globalnom nivou. Po broju oboljelih Crna Gora spada u red visoko ugroženih u Evropi sa skoro 60.000 oboljelih i niskom sviješću o rizicima dijabetesa. Više od 95 odsto oboljelih čine odrasle osobe, a najzastupljeniji je dijabetes tip 2.
Najveća svjetska kampanja posvećena podizanju svijesti o dijabetesu pokrenuta je 1991. godine od strane Međunarodne federacije za dijabetes (IDF) i Svetske zdravstvene organizacije (SZO) kao odgovor na rastuću zdravstvenu prijetnju koju predstavlja dijabetes. Svjetski dan borbe protiv dijabetesa 14.novembar motiv je za podsjećanje da osobe sa dijabetesom zahtjevaju stalno liječenje, njegu i podršku kako bi upravljali svojim stanjem i izbjegli komplikacije. Dijabes ne bira a dijagnostikuje se i kod najmlađe populacije
U Crnoj Gori ima 262 djece i adolescenata mlađih od 18 godina koji imaju dijabetes melitus tip 1, a većina ima dobru metaboličku kontrolu i liječe se najsavremenijom terapijom, saopšteno je iz Kliničkog centra Crne Gore. Istraživanje sprovedeno među djecom sa dijabetesom u Crnoj Gori koja pohađaju osnovne škole, pokazalo je da ova djeca imaju lošiji kvalitet života u odnosu na svoje vršnjake, naročito na polju funkcionisanja u školi.
Dijabetes melitus je jedna od najčešćih hroničnih bolesti kod djece i mladih, a incidenca obolijevanja je širom svijeta u porastu.
“Crna Gora spada među zemlje sa visokom incidencom obolijevanja, a naročito visok broj novooboljelih je registrovan u 2021. godini, drugoj godini COVID-19 pandemije. Klinički centar Crne Gore je referentna ustanova u kojoj se ova djeca i adolescenti dijagnostikuju i liječe. Pedijatrijska dijabetologija prati tehnološki razvoj, pa su našim pacijentima dostupne najnovije formulacije insulina, senzori za kontinuirano praćenje glikemije i insulinske pumpe. Cilj je da se podigne svijest o dijabetesu, i napravi prvi korak ka smanjenju stigme i poboljšanju kvaliteta života ove djece”, navodi se u saopštenju Kliničkog centra Crne Gore (KCCG).
Tema Svjetskog dana borbe protiv dijabetesa u periodu 2021-2023. godina je „Dostupnost terapije za dijabetes“.
Nakon 100 godina od otkrića insulina, milioni ljudi sa dijabetesom širom svijeta i dalje nemaju pristup odgovarajućoj terapiji. Od velike važnosti da ljekovi za dijabetes, tehnologije, podrška i njega budu dostupni svima kojima je to potrebno. Stogodišnjica otkrića insulina predstavlja jedinstvenu priliku da vlade, kreatori politike i zakovornici reaguju, kako bi se povećala ulaganja u liječenje i prevenciju dijabetesa.
Podsjetimo, od 31.oktobra u Crnoj Gori se primjenjuje inovirana lista medicinsko – tehničkih pomagala. Na listi su uvršteni senzori za praćenje šećera u krvi , insulinsku pumpe koji su sada bili rezervisani samo za djecu od četiri do 18 godina, a po novoj listi starosna granica je produžena na 26 godina. Ta granica je od 0 godina, od rođenja ukoliko se utvrdi dijabetes TIP 1 do 26 godina.
Praćenje šećera u krvi znači i blagovremeno reagovanje i sprečavanje komplikacija koje ova bolest može da izazove
PODACI SVJETSKE ZDRAVSTVENE ORGANIZACIJE ZA DIJABETES ŠIROM SVIJETA:
- 537 miliona odraslih (20-79 godina) živi sa dijabetesom, što je 1 od 10 osoba. Predviđa se da će ovaj broj porasti na 643 miliona do 2030. i 784 miliona do 2045. godine.
- Dijabetes je odgovoran za 6,7 miliona smrti u 2021. godini – 1 na svakih 5 sekundi.
- Dijabetes je prouzrokovao najmanje 966 milijardi dolara zdravstvenih troškova – povećanje od 316% u poslednjih 15 godina.
- 541 milion odraslih ima smanjenu toleranciju na glukozu, što ih stavlja u visok rizik od dijabetesa tipa 2 (2).