U Crnoj Gori oko 100 žena na godišnjem nivou oboli od raka grlića materice, HPV vakcina za uzrast od devet do 26 godina
U Crnoj Gori, prema podacima GLOBOCAN-a na godišnjem nivou od raka grlića materice oboli oko 113 žena, dok podaci Instituta za onkologiju govore o broju od 85 do 95 pacijentkinja godišnje. Vakcinacija HPV vakcinom u Crnoj Gori je počela 26. septembra 2022. godine. Prema Programu obaveznih imunizacija u Crnoj Gori od 2023. godine vakcina je dostupna za sve djevojčice i djevojke uzrasta od devet do 26 godina, a od februara 2024. godine vakcina je rodno neutralna, te da je važno da se i dječaci vakcinišu.
Povodom 4. februara – Svjetskog dana borbe protiv raka i Evropske nedjelje prevencije raka grlića materice danas je u Skupštini Crne Gore organizovano predavanje namijenjeno široj javnosti na temu važnosti prevencije raka grlića materice.
O ovoj važnoj temi govorila je dr Sanja Lekić, direktorica Instituta za onkologiju koja je apostrofirala činjenicu da se maligne bolesti mogu prevenirati i da se na njihovu pojavnost može uticati, te da se rano mogu otkriti i samim tim i liječiti.
“Potenciramo priču o ženskom zdravlju jer su karcinom dojke i karcinom grlića materice dvije od najčešćih malignih bolesti u ženskoj populaciji. Globalno gledano, žene prednjače po učestalosti nekih maligniteta, a ono što nas sve kao zajednicu pogađa jeste činjenica da žene nažalost sve češće obolijevaju u ranoj životnoj dobi, u mladosti i ranoj reproduktivnoj dobi, kada su oslonac i stub jednog društva u smislu produženja vrste i potomstva. Zbog toga koristim priliku da pošaljem poruku da je važno brinuti o svakom građaninu naše zemlje i trebamo govoriti o malignitetima koji se mogu spriječiti. Ako se nešto može spriječiti, onda zaista zajedno moramo da radimo da to tako i bude u našoj zemlji,” kazala je dr Lekić.
Napomenula je da je rak grlića materice poznat kao bolest nejednakosti.
„Nejednakost nigdje ne dolazi toliko do izražaja u nekom socio-ekonomskom smislu u zemljama kao što je slučaj u ovoj bolesti. Postoji jako značajna nejednakost između učestalosti i umiranja u zemljama koje su u razvoju i razvijenim zemljama. Smatra se da su u zemljama u razvoju smanjeni resursi za borbu protiv ove maligne bolesti. Takođe, u zemljama u razvoju imamo sve veći procenat žena koje se javljaju u poodmaklim stadijumima bolesti zbog zdravstvene neprosvijećenosti,“ ispričala je Lekić.
Podsjeća da je karcinom grlića materice bolest koja se može otkriti u ranom stadijumu „jednostavnim pregledom koji je svima dostupan“.
„Crna Gora je unazad nekoliko godina napravila značajan iskorak u pozitivnom pravcu. Ginekolog je na nivou primarne zdravstvene zaštite. Poput izabranog ljekara, postoje izabrani ginekolozi, tako da možemo reći da je zdravstvena zaštita po pitanju ove bolesti i njenog ranog otkrivanja svim ženama dostupna.“
Prema podacima GLOBOCAN-a u Crnoj Gori na godišnjem nivou od raka grlića materice oboli oko 113 žena, dok podaci Instituta za onkologiju govore o broju od 85 do 95 pacijentkinja godišnje.
„Ono što znamo iz podataka koji se odnose na cijeli svijet, jeste da je od 2022. do 2045. godine predviđen porast incidence malignih bolesti ukupno, kao i porast mortaliteta. Mortalitetna stopa je značajno veća u zemljama koje su u razvoju iz razloga što se u tim zemljama bolesti otkriju u kasnom stadijumu i ono na čemu treba raditi jeste otkrivanje malignih bolesti u ranom stadijumu,“ navela je Lekić.
Lekić je skrenula pažnju na veliku važnost prevencije, te podsjetila da je vakcinacija HPV vakcinom u Crnoj Gori počela 26. septembra 2022. godine.
„Mislim da je to istorijski trenutak u našoj zemlji i mislim da je Crna Gora činjenicom da smo tada počeli sa vakcinacijom protiv HPV virusa napravila jedan značajan iskorak ka tome da prije svega počnemo da pričamo o ovoj bolesti, da shvatimo da treba da je preveniramo, da shvatimo da naša djeca sjutra imaju šansu da nikada ne obole od ove bolesti. Najbolju učinkovitost vakcina ima prije stupanja u seksualne odnose i prije mogućnosti da ste uopšte došli u kontakt sa ovim virusom kako se prilikom kontakta koji je neminovan ne bi razvila hronična upala. Naš imunološki sistem koji ima imunitet zahvaljujući vakcini može da pobijedi tu infekciju na adekvatan način,“ navela je Lekić.
Izvor: MediaBiro