Bar može postati svjetska gejming destinacija, intersektorskom saradnjom iskoristiti potencijale
Da li se Bar može pozicionirati kao prepoznata destinacija gejming turizma, kakva je budućnost i koliki je značaj elektronskih sportova za turizam i preduzetništvo, koliko je važna komunikacija na relaciji gejmeri – lokalna samouprava i organizacije, teme su koje su bile u fokusu panel diskusije „Gejming i elektronski sportovi: Pokretači turizma i ekonomskog razvoja“, koja je održana u pres sali Sportske dvorane „Topolica“, u organizaciji Turističke organizacije Bar, a u saradnji sa Savezom elektronskih sportova Crne Gore i NVO 4Future.
Panelisti su bili Radovan Vojinović (FIVEG), Filip Šoć (SESCG), MiA Kraljević-Ćalasan (4Future), Ajla Jadarić (Omladinska organizacija Bar), Violeta Žudić (NVO Akcelerator preduzetništva i Maksim Mezdrikov.
Filip Šoć istakao je da postoji veliki potencijal Bara za pozicioniranje na mapi destinacija poželjnih za organizaciju gejming događaja, bootcampova, turnira i konvencija za elektronske sportove, te da je od ključnog značaja da se lokalne samouprave upoznaju sa načinima na koje mogu uvezati turizam i ekonomski razvoj sa ovim oblastima.
Kako je pocrtao, iako je u proteklih godinu dana zabilježen masovni dolazak stranaca u Crnoj Gori, nije dovoljno napravljeno na planu obezbjeđivanja uslova za masovniji dolazak gejmera i organizaciju kampova koji bi okupili sve koji se bave elektronskim sportovima.
„Potencijala imamo, ali ih minimalno koristimo, jer ne znamo kako. Potrebno je u saradnji sa lokalnim samoupravama i državom, odnosno resorsnim ministarstvom, kao i udruženjima i nevladinim orgaizacijama, prepoznati probleme i prepreke, te ih rješavati. Preduslove imamo – ono što ovakvu kategoriju gostiju interesuje je dobar smještaj, ukusna hrana, tehnički opremljene prostore, a Crna Gora sve to posjeduje… Sa druge strane, mora se poraditi na kvalitetu interneta. Nerijetko se dešava da je gejmeru potreban optički internet, a da ga u tom dijelu određene opštine nema. To je jedan od prioriteta. U Baru odnedavno imamo i vrhunski opremljenu igraonicu, tako da su preduslovi uglavnom stvoreni“, kazao je Šoć i dodao da veliku šansu predstavljaju EU fondovi, koje prema njegovim riječima, naša država nedovoljno koristi.
„Potrebno je napraviti jasan plan kako da postanemo gejming destinacija, da se držimo tog plana i razmišljamo dugoročno… Gejming je veoma široka oblast – igrice su tek pet odsto priče o ovoj industriji, pet posto čini nastanak igara… Kada se bavite ovim poslom, vaše tržište je cijeli svijet“, kazao je Šoć.
Mia Kraljević Ćalasan približila je aktivnosti kojima se bavi organizacija 4Future, te istakla da gejming postaje profesija.
„Gejming nije samo gejming, postoji veliki broj drugih aktivnosti kojima neko može da se bavi i bude dio te industrije… Kroz našu organizaciju u velikoj mjeri sarađujemo i sa roditeljima, koji imaju jako puno nedoumica kada govorimo o ovoj oblasti“, kazala je Kraljević Ćalasan.
Ajla Jadarić je ocijenila da je Crna Gora trenutno na talasu razvoja gejming industrije, te da može da iskoristi brojne prednosti i prilike zajedničkom intersektorskom saradnjom ili da pusti da taj talas prilika „prođe pored nas“.
„U Omladinskom klubu Bar prepoznajemo da mladi posjeduju talenat za razne oblasti, ali da im nerijetko nedostaju potrebne informacije. Stoga je i ova panel diskusija važna, budući da pruža jedan drugačiji pogled na vezu gejminga i preduzetništva“, kazala je Jadarić.
Da moderni trendovi moraju da se prate, smatra i Violeta Žudić, direktorka „Akceleratora preduzetništva“.
„Ovo je grana koja utiče na preduzetništvo i turizam, i imamo planove kako da iskoristimo potencijale. U tom pravcu smo radili i istraživanje i potrebama i afinitetima mladih…“, navela je Žudić.
O prednostima gejminga, govorio je Maksim Mezdrikov.
„Gejming mi je omogućio nova znanja o kompjuterima, povezao me sa ljudima koji imaju slična interesovanja. Naravno, uz računare sam naučio jako dobro i engleski jezik. Tu su i novčane nagrade – prvih 50 eura koje sam zaradio na turniru nikada neću zaboraviti. Bar sada ima i jako dobru igraonicu, do prije četiri godine nažalost nismo mogli time da se pohvalimo“, naveo je Mezdrikov.
Prisutne je u ime organizatora događaja Turističke organizacije Bar pozdravila Jovana Nenezić, koja je kazala da je ovim događajem lokalna turistička organizacija napravila prvi korak ka prepoznavanju Bara kao gejming destinacije u budućnosti.
„Cilj događaja je da se svi upoznamo sa značajem gejminga i elektronskih sportova. Imajući u vidu da je gejming turizam rastući fenomen koji značajno utiče na turističku industriju želimo da budemo u koraku sa vremenom, a u budućnosti planiramo da podržimo razvoj i organizaciju gejming aktivnosti u Baru“, kazala je Nenezić.
Događaj je organizovala Turistička organizacija Bar, u saradnji sa Savezom elektronskih sportova Crne Gore i NVO 4Future.