Kontaminirani grit isplovio brodom „Džo“, nema više opasnog otpada na prostoru bivšeg Brodogradilišta
Iz nekadašnjeg Brodogradilišta Bijela je tokom proteklih pet godina izvezeno preko 120 hiljada tona kontaminiranog otpada, naveo je generalni menadžer kompanije Valgo za Crnu Goru i region, Rajko Uskoković. Oko sedam hiljada tona kontaminiranog zemljišta brodom „Džo“ isplovilo je danas ka odredištu u Belgiji. Time je francuska kompanija Valgo konačno završila remedijaciju tla započetu 2018.
Uz 70 tona grita iz Bijele je izvezena značajna količina azbesta i opasnog ulja. Opasno ulje upućeno je u Grčku a još neke preostale vreće čekaju transport kamionima za Portugal.
– Ovo je bio izuzetnos složen projekat. Svjetska banka je prepoznala Brodogradilište kao jednu od crnih ekoloških tačaka i saniranje je jedan od koraka Crne Gore da se približi Evropskoj uniji, prije svega u poglavlju 27, a to je zaštita životne sredine – navodi Uskoković.
Petogodišnji projekat pratilo je dosta problema zbog veoma stroge procedure uvoza kontaminiranog otpada u zemlje Evropske unije i pandemije korone. Izvoz u Španiju je tokom 2021. obustavljen zbog zahtjeva tamošnjih ekološki orjentisanih političkih partija.
Evropska regulativa u ovoj oblasti se mijenjala i tokom isplovljavanja nekoliko brodova za Belgiju. EU želi da ograniči promet i tranzit opasnog otpada preko svoje teritorije.
-To je posebno karakteristično za zemlje koje izvoze, a nisu članice Unije.Uz sve te prepreke projekat je realizovan, kazao je Uskoković i dodao “ konačno možemo reći, nema više opasnog otpada na prostoru bivšeg Brodogradilišta“.
Posla, pak ima još. Preostalo je čišćenje akvatorijuma Brodogradilišta, koje nije bilo obuhvaćeno ovim projektom, ali još uvek nije usvojena strategija, zbog čega je Vlada produžila ugovor sa francuskom kompanijom do 30. juna 2025. godine.
Izvezeni kontaminirani otpad veoma je opasan po životnu sredinu, a elementi od kojih se sastoje grit i kontaminirano zemljište su teški za razgradnju.
To su teški metali: kalijum, živu i cink, koji se zadržavaju stotinama godina, a posebno su opasni u kontaktu sa podzemnim vodama.