Menadžerka godine i vizionarka razvoja Budve -Valentina Dabović
DOO “Akademija znanja” Budva postalo je sinonim za uspjeh u malom biznisu Crne Gore, a zasluge za to dijelom pripadaju i izvršnoj direktorici Valentini Dabović, koja je nedavno po drugi put proglašena najboljim menadžerom Crne Gore od strane “Solvent Rating”-a. Pod njenim vođstvom, “Akademija znanja” ne samo da je izašla iz finansijskog deficita, već je zauzela osmo mjesto na listi 99 najuspješnijih malih preduzeća u državi.
U intervjuu za portal RTV Budva, Dabović otkriva tajne svog poslovnog uspjeha, izazove balansiranja između karijere i privatnog života, kao i svoju viziju budućnosti Budve kao univerzitetskog centra Crne Gore.
Šta, prema Vašem mišljenju, čini menadžera uspješnim?
Uspješan menadžer mora imati jasnu viziju, sposobnost strateškog razmišljanja i donošenja pravovremenih, a ispravnih odluka. Međutim, uspjeh menadžera nije samo lični, individualni uspjeh. On se postiže uspješnim vođstvom tima koji takođe mora biti produktivan i uspješan. Zato je ono što zaista razlikuje izuzetne menadžere od onih “samo” uspješnih njihova sposobnost da inspirišu i motivišu svoj kolektiv, da prepoznaju ko je u čemu najbolji i najkorisniji za firmu, iskoriste taj potencijal i vode tim ka zajedničkom cilju.
Posvećenost i kontinuirano učenje i usavršavanje ključni su faktori. Takođe, veoma je važno biti fleksibilan, prilagodljiv promjenama na tržištu, a istovremeno zadržati autentičnost i poslovne i etičke principe.
DOO “Akademija znanja” Budva se našla među najuspješnijim firmama. Koji su ključni faktori uspjeha Vašeg preduzeća?
Ovo priznanje potvrđuje naš trud i predanost radu. Kad sam preuzela upravljanje “Akademijom znanja”, preduzeće je bilo u deficitu. Kroz pažljivo planiranje, odgovorno upravljanje resursima i strateške odluke, Odbor direktora i ja uspjeli smo preokrenuti tu situaciju, dovesti preduzeće do suficita i održati taj suficit.
Danas je DOO “Akademija znanja” Budva jedno od najuspješnijih malih preduzeća u Crnoj Gori, što potvrđuje i osmo mjesto od ukupno 99 najuspješnijih malih preduzeća u našoj zemlji. To priznanje dodatno nas motiviše da radimo još bolje i razvijamo naše kapacitete, kako bismo postali lideri i u sektoru obrazovanja.
Ponosna sam što smo, uz trud svih zaposlenih, uspjeli da postanemo prepoznatljiv centar obrazovanja, a paralelno s tim i komercijalni centar i sjedište brojnih firmi.
Zgrada Akademije znanja, Foto: AZ
O KARIJERI I POSLOVNIM IZAZOVIMA
Recite nam nešto više o svom profesionalnom putu. Šta Vas je dovelo na čelo “Akademije znanja”?
Moj profesionalni put je raznovrstan i obuhvata rad u različitim oblastima, što mi je omogućilo sticanje širokog spektra znanja i vještina. Dugi niz godina bavila sam se inspekcijskim nadzorom, gdje sam stekla dragocjeno iskustvo u organizaciji rada, prepoznavanju prioriteta i donošenju važnih odluka. Takođe sam obavljala funkciju pomoćnika načelnika u Komunalnoj policiji i inspekciji, gdje sam se susretala sa brojnim problemima i izazovima, naučila kako da vodim složene procese i upravljam timovima.
Koji su najveći izazovi sa kojima ste se suočili tokom svog rada i kako ste ih prevazišli?
Svaki posao nosi svoje izazove, a u mom slučaju jedan od najvećih bio je građenje povjerenja i kredibiliteta u novoj sredini i novoj ulozi. S druge strane, prepoznati potrebe tržišta i odgovoriti na njih zahtijeva mnogo strpljenja, rada i upornosti.
Suočavala sam se sa skepticizmom i otporima, ali sam vjerovala u svoj tim, u viziju koju gradimo i u moju ličnu sposobnost da nađem rješenja. Kroz uporan rad, neposustajanje pred preprekama, posvećenost i stalno unapređivanje poslovnih procesa i poslovnog ambijenta, svaki izazov smo uspješno savladali, a prepreke pretvorili u mogućnost za dalji rast i razvoj.
Na koji način motivišete svoj tim i podstičete inovativnost u poslovanju?
Motivacija dolazi kroz otvorenu komunikaciju, međusobno povjerenje i stvaranje pozitivnog radnog okruženja. Vjerujem u snagu timskog rada i smatram da svaki član tima treba da ima priliku da iskaže svoje ideje i izrazi svoju kreativnost. Redovno nagrađujemo uspjehe, ulažemo u edukaciju zaposlenih, jer smatram da je to ključno za podsticanje inovativnosti. Kada tim osjeti tu iskrenu podršku, motivacija dolazi prirodno.
O ŽIVOTU U BUDVI I BALANSU IZMEĐU POSLA I PRIVATNOG ŽIVOTA:
Budva je poznata kao biser crnogorskog primorja. Kako biste opisali život i rad u ovom predivnom gradu?
Budva je grad koji posjeduje i nudi nevjerovatan spoj prirodnih ljepota i poslovnih mogućnosti. Stoga je i život i rad u njoj privilegija, ali i izazov, zbog sezonskog karaktera i time uslovljene dinamike. Život u Budvi pruža posebnu energiju i inspiraciju. Njene plaže, istorijske znamenitosti i mediteranski način života čine svakodnevicu ljepšom i motivišu nas da stvaramo još bolje uslove za život i rad, a time doprinosimo ukupnom razvoju grada u kome živimo.
Kako pronalazite balans između zahtjevne poslovne uloge i privatnog života?
Ključ je u dobroj organizaciji i jasnim prioritetima. Kao majka dvoje djece – kćerke Antonie i sina Luke, koji su tinejdžeri, trudim se da vrijeme provedeno s njima bude kvalitetno, da im budem podrška, da im sugerišem šta kao roditelj mislim da je za njih najbolje, ali i da u velikoj mjeri poštujem njihove odluke i podstičem individualnost.
Valentina sa ćerkom Antonijom i sinom Lukom, Foto: privatna arihva
Moja pozicija i posao zahtijevaju puno vremena, posvećenosti i koncentracije. Nerijetko te misli “ponesem” sa sobom kući, ali pronalazim balans uz pomoć i podršku porodice. Smatram da je veoma važno napraviti taj balans, tu granicu, kako bismo bili na pravi način i u potpunosti prisutni i posvećeni i jednom i drugom. Dakle, prije svega ljubav, podrška i posvećenost, a kad je to uzajamno, to je najbolje okruženje i najsnažnija motivacija.
Šta radite u slobodno vrijeme? Da li imate neki hobi ili strast koji Vas opuštaju?
Slobodno vrijeme za mene je takođe pažljivo planirano vrijeme za sve one aktivnosti koje me obnavljaju i daju energiju za ostalo vrijeme koje provodim na drugi način. To je, prije svega, vrijeme posvećeno mojoj porodici, zajedničkim šetnjama pored mora, putovanjima, čitanju koje mi je izvor inspiracije, a, naravno, i znanja.
ULOGA ŽENE U DANAŠNJEM DRUŠTVU
Smatrate li da je danas ženama teže da balansiraju između poslovnih i privatnih obaveza nego ranije? Kako Vi uspijevate u tome?
Danas se od žena očekuje, pa i podrazumijeva, da budu uspješne u profesionalnom smislu, a istovremeno posvećene porodici. Žene su danas više osviješćene u smislu prepoznavanja svojih mogućnosti da budu društveno korisne i uspješne i na poslovnom planu. Uskladiti i ostvariti oboje nije lako, ali uz dobru organizaciju, podršku i razumijevanje porodice, sve je ostvarljivo. Ključno je vjerovati u sebe, dobro postaviti prioritete i ne odustajati.
Kao uspješna žena na čelu preduzeća, jeste li se suočili s predrasudama ili izazovima koji su specifični za žene u poslovnom svijetu?
Kao i mnoge žene, susrela sam se s određenim predrasudama, ali smatram da profesionalizam i rezultati govore sami za sebe. Kad pokažete i dokažete sposobnost i istrajnost, predrasude se prevazilaze.
Šta smatrate ključnim za osnaživanje žena u Crnoj Gori, kako u poslu, tako i u društvu uopšte?
Važno je omogućiti ženama jednake uslove za obrazovanje i napredovanje, kao i stvaranje okruženja koje ih ohrabruje i podstiče da preuzimaju odgovorne pozicije.
O BUDUĆNOSTI I PLANOVIMA
Koji su Vaši planovi za budućnost “Akademije znanja”? Da li imate viziju razvoja u narednih nekoliko godina?
Naš dugoročni plan je da Akademija znanja i Budva postanu Univerzitetski centar Crne Gore. Vjerujem da Budva svojim položajem i infrastrukturom, koja za sada nije adekvatno iskorišćena za neophodno potrebne sadržaje, ima ogroman potencijal da privuče mlade ljude i stručnjake iz zemlje i regiona. Razvojem univerzitetskog centra doprinijeli bismo kako obrazovanju, tako i ekonomskom i kulturnom razvoju grada.
Šta biste poručili mladim ljudima koji žele da postanu uspješni menadžeri?
Poručujem im da vjeruju u sebe, budu dosljedni i uporni u ostvarivanju svojih ambicija, da permanentno usavršavaju i obogaćuju svoje znanje. Put do uspjeha nije lak, ali svaki trud se na kraju isplati.
Kako vidite budućnost Budve u poslovnom smislu? Koji su potencijali ovog grada koje treba dodatno razviti?
Smatram da Budva i njeno zaleđe imaju ogroman potencijal za cjelogodišnji turizam, koji bi trebalo razvijati kroz eko-turizam, sportski turizam, kulturne manifestacije, uz propratnu modernu infrastrukturu za održavanje takvih događaja. Pored turizma, neophodno je ojačati poljoprivredu i ribarstvo, lokalnu proizvodnju koja bi proširila turističku ponudu i doprinijela održivom razvoju grada. Uz pametnu, održivu strategiju i ulaganja, uvjerena sam da naš grad može postati regionalni centar i primjer inovacija, obrazovanja i održivog razvoja.
Uz želju da se to ostvari, koristim priliku da poželim svim našim sugrađankama i sugrađanima srećne božićne i novogodišnje praznike, da ih provedu u miru, slozi i ljubavi, i da se ta divna energija prenese na sve dane u nastupajućoj godini.
Izvor: RTVBudva /D.B.
1 Komentar
Koliko je platila za nagradu?
Da bi Akademija znanja bila za ono za što je projektovana, valjalo bi dovest neke profesore i školovane ljude. Sramota što čine i čime se hvale. Nijesu svi vesla sisali.
Komentari su zatvoreni.