Luka Bar slavi veliki jubilej, 120 godina rada, iz menadžmenta najavljuju povratak na staze stare slave, poruka Vladi od sindikata
Veliki jubilej, 120 godina AD Luka Bar, svečano je obilježen ispred upravne zgrade ovog državnog preduzeća u prisustvu predstavnika radnika i privrede iz pomorskog sektora, čelnika kompanije, Vlade, kao i predstavnika institucija i lokalne uprave.
Iz menadžmenta su uvjereni da će zajedničkim snagama i zalaganjem svih zaposlanih vratiti Luku Bar na staze stare slave i učiniti je još snažnijim pokretačem privrednog razvoja Bara i Crne Gore. Predstavnici radnika imali su poruke i za donosioce odluka u Crnoj Gori na državnom nivou ističući da se o Luci Bar mora razgovarati otvoreno i odgovorno, te da niko ne smije dopustiti da najveća crnogorska luka “postane tuđa”.

-Obilježavamo 120 godina vizije, rada, istrajnosti i razvoja Luke Bar koja je rasla uz svoj grad i državu. Preduzeća koje Crnu Goru 120 godina povezuje sa svijetom, i slavimo sve generacije ljudi koje su svojim znanjem i predanošću gradile njenu snagu, kazao je predsjednik Odbora direktora AD Luka Bar Dušan Masoničić ističući da najveća crnogorska luka predstavlja mnogo više od obale, gatova i mehanizacija. Luka predstavlja otvorena vrata jedne zemlje, prozor u svijet.

Sve ovo prepoznao je još prije 121 godinu kralj Nikola, koji je sa jahte Rumija spuštajući veliki kamen sa svojim inicijalima u more svečano izgovorio: Neka ovaj rad bude u dobar čas, srećan za državu i sav narod crnogorski, čime su započeti radovi na izgradnje Luke Bar, 27. juna 1906. godine kada je potpisan ugovor o gradnji i eksplataciji slobodnog barskog pristaništa sa dodatnom Slobodnom zonom i željeznicom od Pristana do Skadarskog jezera, podsjetio je Masoničić.

Vrijednost Luke Bar čine ljudi
Tokom proteklih 12 decenija Luka je prolazila kroz različite istorijske epohe. Suočavala se sa mnogim izazovima, ekonomskim promjenama, ratovima, zemljotresima, sankcijama, krizama i tranzicijama. U konačnici i padom pretovarnih mostova, prije dvije godine.


-Ali, je kao i kroz istoriju, Luka nalazila snagu da nastavi dalje. Svaki period ostavio je svoj trag, a svaka generacija dodala novi kamen u temelj ove velike priče. Razvoj Luke je pratio razvoj Bara. Nemoguće je govoriti o ekonomskom razvoju Crne Gore bez mjesta koje Luka Bar zauzima u njenom saobraćajenom i privrednom sistemu. Međutim, nijednu veliku instituciju ne čine samo objekti, tehnologija ili kapital. Njenu pravu vrijednost čine ljudi, naglasio je Masoničić.

Zato danas želim da izrazim posebnu zahvalnost svim generacijama zaposlenih, lučkih radnika, dokera, inženjera, kapetana, pumoraca, željezničara, tehničara, menadžera i svog administrativnog osoblja koji su tokom ovih 120 godina utkali dio svog života u razvoj Luke Bar. Nihov rad često nije bio vidlji široj javnosti, radilo se i danju i noću, po jakom suncu i nevremenu, tako se radi i dan danas, u svim godišnjim dobima 24 časa 7 dana u nedelji, rekao je Masoničić naglašavajući da je zahvaljujući toj predanosti, profesionalnosti, odgovorosti, Luka stekla ugled pouzdanog partnera i važnog logističkog centra ovog dijela Jadrana.

Masoničić o budućnosti Luke Bar
Luka Bar ima potencijal da bude jedan od ključnih logističkih i energetskih centara ovog regiona.
-Ali položaj sam po sebe nije dovoljan. Konkurentnost se danas gradi znanjem, inovacijama i spremnošću da se private promjene. Ne samo u Luci Bar, već u kompletnom logističkom pravcu kome ona pripada. A ovdje je posebna odgovornost na kreatorima državnih politika i strategija. Zato mi budućnost Luke Bar vidimo u modernizacije infrastrukture, digitalizaciji posnovnih procesa, unapređenju logističkih usluga, razvoju intermodalnog transporta i primljeni najviših ekoloških standard, istakao je predsjednik Odbora direktora AD Luka Bar.
Prema riječima Masoničića, Luka budućnosti mora biti efikasna, tehnološki napredna i održiva. Mora biti partner evropskim i svjetskim kompanijama koje traže pouzdane, moderne i ekološki odgovorne logističke centre.

Slabiđoreski: Luka Bar- pokretač privrednog razvoja Bara i Crne Gore
Izvršni direktor Luke Bar Aleksandar Slabiđoreski kazao je da su generacije ljudi koji su tokom poteklih 120 godina utkali svoje živote u izgradnju Luke doprinijeli da ime Bara postane prepoznatljivo i izvan granica Crne Gore.

-Uvjeren sam da ćemo zajedničkim snagama i zalaganjem svih zaposlanih u periodu koji je pred nama vratiti Luku Bar na staze stare slave i učiniti je još snažnijim pokretačem privrednog razvoja Bara i Crne Gore. Iz jedne vizije i ideje knjaza Nikole Luka Bar je od pristaništa postala jedan od najvažnih privrednih i logističnih centara Bara i Crne Gore. Uz komparativne prednosti koje Luka Bar ima u odnosu na luke u okruženju, uz konstantnu prisutnost na tržištu Balkana i Centralne Evrope, uz punu podršku države, siguran sam da će Luka Bar biti sinonim uspjeha i pouzdanosti, kazao je Slabiđoreski čestitajući jubilej svim zaposlanima i njihovim porodicama, generacijama koji su gradili ugled Luke Bar, poslovnim partnerima, saradnicima, prijateljima Luke Bar.
-Nadam se da će vizija i nasleđe koje nam je ostavljeno, učiniti ponosnim grad Bar i Crnu Goru, zaključio je izvršni direktor Luke Bar.

Šabotić: Sindikat, menadžment i organi upravljanja mogu djelovati kao partneri
Predsjednik sindikalne organizacije Luka Bara AD Alis Šabotiću posebno je pozdravio penzionere, kao i “jubilarce”, zaposlene koji danas obilježavaju 40, 30, 20 i 10 godina predanog rada, truda i odanosti kompaniji.
Šabotić je častitao novoizobranom izvršnom direktoru i novim članovima Odbora direktora, uz želju da njihov mandat bude uspješan i obilježen odlukama koje će dodatno osnažiti kompanju.

-Istovremeno želim da se zahvalim bivšem izvršnom direktoru, bivšim članovim Odbora direktora, na korektnoj i partnerskoj saradnji koju smo gradili tokom predhodnih godina. Imali smo istinski socijalni dijalog, što je danas rijetkost u Crnoj Gori. Zahvaljujući takovom odnosu, međusobnom uvažavanju i otvorenoj komunikaciji, 2025. godinu završili smo gotovo svim zahtjevima sindikata koji su bili ispunjeni. To pokazuje da zaposleni sindikat, menadžment i organi upravljanja mogu djelovati kao partneri i zajedno ostvariti rezultat u korist kompanije i svih zaposlenih, što očekujem i od novog rukovodstva, kazao je Šabotić.

Predsjednik sindikalne organizacije Luka Bara ukazao je na značaj koji preduzeće ima za državu, njenu privredu i ukupni razvoj.
-Ipak, među zaposlenima postoji zabrinutost zbog izostanka jasnih odgovora kade je riječ o dugoročnim planovima za kompaniju. Posebno zabrinjava informacije i spekulacije o mogućim odlukama koje bi mogle biti donešene bez dovoljno transparentnosti i bez uključivanja onih koji ovu luku svakodnevno stvaraju i održavaju, kazao je Šabotić.

Radnici očekuju da se prema Luci Bar postupa kao prema strateškom državnom resursu
Očekujem, dodao je Šabotić, da se prema Luci Bar postupa kao prema strateškom državnom resursu, uz puno uvažavanje interesa države, zaposlenih i lokalne zajednice.
-Radnici nisu prepreka promjenama, investicijama i napretku. Naprotiv, oni su njihov najvažniji oslonac. Ali isto tako vjerujemo da se o budućnosti Luke mora razgovarati otvoreno, odgovorno i uz puno poštovanja svih koji su njen uspjeh gradili decenijama. Na kraju, želim da poručim da je Luka Bar mnogo više od kompanije, kazao je Šabotić.

Luka je dio identiteta Bara i simbol rada generacija koje su stvarale punih 120 godina. Zato kada je riječ o njenoj budućnosti nema podjela, jedinstveni su njeni radnici, jedinstven je grad Bar i svi oni koji znaju koliko Luka znači Crnoj Gori. U tom jedinstvu je naša najveća snaga i zato neka niko ne sumnja, znaćemo da sačuvamo ono što su naši predhodnici stvarali više od jednog vijeka, jer čuvajuči Luku Bar, čuvamo interese Bara, Crne Gore i generacija koje dolaze, zaključio je Šabotić.

Obradović: Ne dopustiti da Luka Bar postane tuđa
Predsjednik Sindikata lučkih radnika Vladimir Obradović čestitao je veliki jubilej.
-Nadam se da svi shvatate da je Luka Bar porodično blago i da to blago moramo da čuvamo svim snagama, iz petnih žila. Da nikako ne dopustimo da postane tuđa, kazao je Obradović.

U petak veče, obilježavanje velikog jubileja, 120 godina AD Luka Bar počelo je himnom Crne Gore u izvođenju sopranistkinje Aleksandra Vojvodić Jovović uz pratnju hora Antivari Musica pod dirigentskom palicom Mira Kruščića. Prikazan je i kratak film o istorijatu Luke uz poruku jednog od penzionera: Luka je obilježila život mnogih generacija, i zato čuvajte Luku, jer Luka vrijedi i za Bar i za čitavu Crnu Goru
Foto: Dejan Senić, Primorski portal


