Sa kanabisom, alkoholom i elektronskim cigaretama počinju sa 13 godina ili ranije

 Sa kanabisom, alkoholom i elektronskim cigaretama počinju sa 13 godina ili ranije

Ilustracija, Foto: pihabay

Elektronske cigarete je koristio svaki treći učenik (31 odsto), svaki drugi je pio alkohol u posljednjih 30 dana, dok je 7,9 koristilo kanabis, to su rezultati najnovijeg Evropskog istraživanja o upotrebi psihoaktivnih supstanci i zavisničkim ponašanjima, koje je u Crnoj Gori sprovedeno na uzorku od 6.100 učenika prvih razreda srednjih škola.

Osim kanabisa, učenici prvih razreda srednjih škola koristili su i druge droge, kokain – 5,4 odsto, potom ekstazi (2,3), amfetamin (3,4)…Sedative bez ljekarskog recepta uzimalo je 11 odsto učenika.

Podaci pokazuju rast broja učenika koji koriste psihoaktivne supstance, ali i snižavanje starosne granice.

Dio anketiranih učenika je kazao da su počeli da puše sa 13 godina.

– Zabrinjavajući je podatak o ranoj dobi početka pijenja alkoholnih pića – čak je više 42 odsto učenika popilo makar jednu času alkoholnog pića u ranom uzrastu (sa 13 godina ili ranije), navodi se u izvještaju koji je danas predstavljen u Institutu za javno zdravlje.

Istraživanje pokazuje da 23 odsto učenika pije sa namjerom da se opije.

U uzrastu od 15 godina većina učenika je prvi put probala kanabis, a njih 3 odsto sa 13 godina ili ranije.

U odnosu na prethodno istraživanje, u porastu je upotreba kanabusa sa 3,4 na 9,6 odsto, drugih droga sa 3 % na 7,6 %. Podaci pokazuju i rast zloupotrebe inhalata sa 3 na 6,3 odsto.

– U periodu tokom 12 mjeseci kockalo je 28 odsto učenika, većinom dječaka, dok su djevojčice zastupljene sa 16 odsto, navodi se u istraživanju.

Izvor: Dan

Podijeli vijest

Ostavite Komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *