Radnici „Primorke“ podnijeli SDT-u krivičnu prijavu protiv Đukanovića, Lukšića, Katnića, Stankovića, Damjanovića, Abazovića…
Krivična prijava je podnijeta zbog organizovanja kriminalne grupe ili učešće u njoj radi sticanja protivpravne imovinske koristi, zloupotrebe službenog položaja u produženom trajanju, zloupotrebe u privrednom poslovanju i kršenja ustavnih prava radnika i njihovih porodica.
Radnici „Primorke“ podnijeli su krivičnu prijavu Specijalnom državnom tužilaštvu protiv aktera privatizacije nekadašnje kompanije.
Prema riječima predstavnika radnika Edina Begzića, na 216 strana krivične prijave nalaze se detalji vezani za uništavanje ove fabrike, kao i pljačku radnika i same fabrike.
Krivična prijava je podnijeta zbog izvršenih više krivičnih djela: Organizovanja kriminalne grupe ili učešće u njoj radi sticanja protivpravne imovinske koristi, Zloupotrebe službenog položaja u produženom trajanju, Zloupotrebe u privrednom poslovanju, Kršenja ustavnih prava radnika i njihovih porodica.
Kako ističe Begzić, krivična prijava je obimna i iz njenog sadržaja se može vidjeti zašto i zbog koga se ovaj slučaj i do dans nije riješio niti se riješava.
Prema njegovim riječima, svi oštećeni radnici, iako su redovno radili, nisu primili novčana sredstva kao nadoknadu za plate za njihov rad, te mnoge druge benefite proistekle iz tog rada.
– Kroz istragu će SDT lako utvrditi da je ova OKG radnicima i njihovim porodicama uskratila nekoliko prava koja im Ustav Crne Gore garantuje. Zbog svega navedenog radnici imaju namjeru da potraže i zaštitu svojih prava pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu, kao i na odgovarajuću finansijsku nadoknadu od države Crne Gore, jer će se istragom lako utvrditi da je šteta pričinjena od strane njenih službenika tj. same države Crne Gore. Ovdje govorimo o isplati zaostalih zarada, toplih obroka, socijalnom programu, zatim svim neisplaćenim penzijama za period od prethodnih 15 godina, kao i mnogim drugim benefitima proisteklim iz rada oštećenih radnika, a tu treba dodati i pričinjenu štetu u vidu duševnih bolova,itd. Kada se na sve ovo doda i zakonska zatezna kamata za sve ove godine čekanja, onda dolazimo do cifre šest, koja može ići čak i do deset miliona eura koliko bi trebalo biti isplaćeno oštećenim radnicima i njihovim porodicama – kaže Begzić
On je izrazio očekivanja da će uvidom u krivičnu prijavu mediji i javnost pomoći radnicima „Primorke“ da dođu do konačne pravde, a i da sama istina ugleda svjetlost dana.
Radnici „Primorke“ podnijeli su prijavu:
Protiv organizovane kriminalne grupe (OKG) koju čine:
– Igor Lukšić – tadašnji Ministar finansija kao organizator kriminalne grub
–Milo Đukanović– tadašnji predsjednik Vlade Crne Gore kao organizator kriminalne grupe
Kao i protiv članova organizovane kriminalne grupe
–Ivica Stanković – bivši specijalni državni tužilac
–Milivoje Katnić – bivši specijalni državni tužilac
–Mira Samardžić – bivša specijalna državna tužiteljka
–Ivan Medojević – državni Tužilac Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici
–Dragan Rakočević – tadašnji predsjednik Privrednog suda
–Ivan Kovačević – tadašnji stečajni sudija Privrednog suda
Veljiko Rakočević – tadašnji stečajni upravnik Privrednog suda
–Žarko Ostojić – tadašnji stečajni upravnik Privrednog suda
Predrag Stamatović– tadašnji šef kabineta tadašnjeg Ministra finansija
–Damir Rašketić– tadašnji sekretar Ministarstva finansija
-Branko Vujović– tadašnji ministar ekonomije
-Blagota Mitric – bivši predsjednik Ustavnog suda
–Dritan Abazović – bivši predsjednik Vlade Crne Gore
–Đurđina Ivanović – bivša specijalna državna tužiteljka za suzbijanje organizovanog kriminala
–Aleksandar Damjanović – bivši ministar finansija…
Krivičnom prijavom obuhvaćeni su i tadašnji funkcioneri i službenici Zajednice opština, Elektroprivrede, Komisije za kontrolu dodjele državne pomoći, Komisije za kontrolu dodjele državne pomoći, ministarstava finansija i poljoprivrede.
Kako se navodi Krivičnom prijavom, preporučuje se da se obuhvate „lica protiv kojih se već vodi krivični postupak u Višem sudu u Podgorici zbog krivičnih djela počinjenih u procesu izdavanja garancija za kreditni aranžman za firmu „Melgonia Primorka“ u iznosu od 4 miliona eura“, kao i članove 37. i 38. Vlade Crne Gore „s obzirom da je vlada, odnosno njeni članovi, odobravala sporne garancije, vjerujemo na predlog ministarstva finansija, ali su isto tako bili upoznati sa detaljima ovih garancija i izdavali ih iako nisu bile u skladu sa zakonom i pravilnikom o državnoj pomoći“.
Kako kaže, SDT će uvidom u dokaze utvrditi na koji je način od strane ove OKG budžetu Crne Gore nanesena finansijska šteta u iznosu od preko 10 miliona eura.