Ugostitelji u problemu: Kako naći dobrog sezonskog radnika?
Na crnogorskom primorju i ove godine ponovo isti problemi koji se tiču angažovanja radne snage. Neki ugostitelji još uvijek nisu našli stručno osoblje, neki zbog toga nisu otvorili hotele, a neki se snalaze kako znaju i umiju.
Milan Babović, ugostitelj iz Čanja, kaže da je obezbijedio radnu snagu za sezonu.
– Obezbijedili smo radnu snagu iz okruženja, i za plažu i za hotel. Radnici su nam uglavnom iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Vojvodine. Iz Crne Gore nemamo zaposlenih. Jednostavno niko nije dolazio da pita za posao. Za nas bi bilo lakše da su radnici iz naše države, ali oni ne žele da rade u hotelijerstvu i turizmu – kaže Babović, i naglašava da su morali da pruže bolje uslove nego ranijih godina.
– Dajemo tri obroka, smještaj i plate. Naravno, svi radnici su prijavljeni.
Barski ugostitelj, Rajko Petranović, kaže da i ove godine kuburi sa radnom snagom. Kaže da je prije par dana aplicirao za šest radnika iz inostranstva, četiri sobarice i dva pomoćna radnika u kuhinji.
– Neko se igra sa nama i hoće da uništi našu privredu. Kada tražimo radnike iz inostranstva, poručuju nam da ne ugrozimo vizni režim. No, to je problem u cijeloj crnogorskoj turističkoj privredi. Ne znam kome je cilj da stagniramo. Ali nije za svakog isto. Da se to vidjeti na terenu. Znači da neko nekom popušta i omogućava radnu snagu, odnosno nekima se izlazi u susret. Možda su to birani privrednici. A neki čak muziku dovode iz Kube. To se ne može sakriti – kaže on.
Ugostitelj iz Čanja, Branko Vukmanović, kaže da još uvijek nije otvorio novi hotel, a upravo zbog manjka radne snage.
– Hotel je svake godine bio otvoren u maju i primao goste bez problema. Ali nema radne snage. Ja sam prošle godine imao tri radnika iz inostranstva. Oni će biti i ove godine kod mene. U međuvremenu sam tražio još 12, ali sam dobio samo pet koji još uvijek nisu došli – kaže Vukmanović, naglašavajući da nema kuvara, roštiljdžija, pica majstora…
Ipak, probleme ugostitelja uskoro bi mogao da riješi novi Zakon o stalnom sezonskom radniku, koji je u pripremi nakon višegodišnjeg čekanja. Njime se, između ostalog, predviđa da sezonci primaju platu tokom cijele godine.