Kultura i obrazovanje najvažniji pokretači društvenog napretka, potrebna veća ulaganja
NVO „Gradionica“ je relativno mlada nevladina organizacija oformljena 2019. godine sa ciljem promocije i poboljšanja uslova javnih dobara, (ne)materijalne baštine i životne sredine kroz prizmu dizajna, arhitekure, urbanizma, lijepih umjetnosti i IT. Jedan od osnivača je i Goran Janković, koji je diplomirao arhitekturu na univerzitetu ‘’La Sapienza’’ u Rimu. Nakon školovanja višgodišnje iskustvo sticao je u više arhitektonskih studija u zemlji i inostranstvu ali i kroz pokretanje sopstvenog malog biznisa. O posjeti Kini, brojnim evropskim državama, arhitekturi, motivima za bavljenje ovom profesijom, ali i NVO Gradionica i Mreži ŽUKA, kapacitetima nevladinog sektora u Baru, Janković je razgovarao sa voditeljkom Nikoletom Dabanović.
NVO Gradionica oformljena je nakon „čempres revolucije“, koja je, ispostaviće se, udružila do tada, kako Janković ističe, njemu „nevidljive“ ljude iz Bara.
„Čempres revolucija“ je, po mom mišljenju, jedna od najljepših lokalnih priča u Baru i to će, vjerujem, dugo vremena ostati jedna od ljepših građanskih inicijativa. Kroz tu inicijativu upoznao sam jedan cijeli dijapazon, grupu ljudi koji su mi do tada bili nevidljivi, a u tom trenutku su se pokazali. Pobjeda je bila pirova, dvorište je nagrđeno, vrtić još nije istražen, ali dobili smo reflektor ka građanima koji imaju posebnu energiju… Inicijativa „Držimo uspravno“ pokazala je duh jednog relativno malog mjesta. Protesti se dešavaju iz raznih razloga. Mene interesuje prostor, a ovi protesti su usko bili vezani sa prostorom, arhitekturom i urbanizmom i to je za mene bio fenomen koji sam želio da istražujem“, kazao je Janković.
NVO „Gradionica“ je već za prvi projekat dobila sredstva za realizaciju iz fonda Kreativna Evropa Evropske unije.
„Ideja tog projekta je da radimo na novim elementima unutar igrališta, a iz te priče izrodio se jedan projekat na koji ću i ubuduće biti ponosan i koji jako volim, a to je projekat koji je uključivao rad sa srednjoškolcima. A rad sa srednjoškolcima je, ispostaviće se, privilegija, jer već sa 12 godina djeca imaju percepciju o prostoru koji ih okružuje, zamišljaju prostor, ono što je arhitektama najvažnije. Radionice sa učenicima gimnazije trajale su dvije godine. Kroz te radionice razgovarali smo i o njihovim potrebama, kada se o školskom dvorištu, i sastavili određeni spisak njihovih želja. Na tom spisku je, između ostalog, i skejt park„, kazao je Janković i najavio da će srednjoškolci ostati fokus grupa ove NVO.
„Trudićemo se da mi budemo njihov glas„, podvukao je gost Melos podkasta.
Janković ocjenjuje da su kultura i obrazovanje najvažniji pokretači društvenog napretka, te da su finansijska ulaganja od presudne važnosti.
„Umjetnost je zapravo bunt. Kroz umjetnost – teatar, muziku, slikarstvo, uočavamo, identifikujemo probleme i ukaže društvu na njih. I to je i u prethodnim vjekovima bila svrha umjetnosti – da provocira„, kazao je Janković.
NVO Gradionica, a kasnije i Mreža ŽUKA, sa razlogom su formirane u Baru, a ne u Podgorici gdje bi tu ideju moglo biti lakše realizovati, ističe Janković.
„Moramo da naučimo da decentralizujemo stvari, ne samo resurse, nego i politike. Treba da radimo na tome da se ravnomjerno razvijamo, ako nam je do razvoja stalo. U suprotnom ćemo dobiti jedan veliki grad, a sve ostalo biće periferija tog grada. Tako je i želja ŽUKE da se ovdje okupimo, nemamo intenciju da pravimo neku revoluciju, već da se samoorganizujemo. Do sada, fokus je bio na pisanju projekata, jer smo shvatili da su ovdje kapaciteti na tom polju katastrofalni. ŽUKA je pomogla nevladinom sektoru grada u smislu što više pripadnici NVO ne moraju da idu van Bara da bi se edukovali“, smatra Janković.
Kompletan razgovor dostupan je na sledećem linku:
Projekat je finansiran/ko-finansiran od strane Fonda za inovacije Crne Gore u okviru programa za podsticanje razvoja inovacione kulture i organizaciju edukacija u oblastima pametne specijalizacije Crne Gore.
Izrada i publikacija ovog dokumenta su podržani od strane Fonda za inovacije Crne Gore u okviru programa za podsticanje razvoja inovacione kulture i organizaciju edukacija u oblastima pametne specijalizacije Crne Gore. Sadržaj ovog dokumenta je odgovornost NVO „Melos“ i predstavljene preporuke ne predstavljaju stav Fonda za inovacije Crne Gore.
Voditeljka: Nikoleta Dabanović
Gost: Goran Janković
Video: Dejan Senić, Igor Perčobić
Muzička podloga i obrada zvuka: Muzički studio „Melos“, Zorica Vučeljić i Filip Despotović
Produkcija: NVO „Melos“, 2023.