Finansijska podrška za socijalna preduzeća i nova radna mjesta kroz projekat BSC Bar i Karitasa
Program podrške za razvoj održivih socijalnih preduzeća, koji sprovode Biznis start ap centar Bar i Caritas Crne Gore, predstavljen je danas u Baru. Ovo je prvi od četiri info dana koji će biti održani širom Crne Gore, sa ciljem predstavljanja projekta koji za cilj ima povećanje zapošljivosti i mogućnosti za zapošljavanje mladih, žena, niskokvalifikovane radne snage, osoba sa invaliditetom i dugotrajno nezaposlenih kroz razvoj i podršku socijalnim preduzećima i socijalnom preduzetništvu.
Ivana Tomašević, ispred Biznis start-ap centra Bar i Marko Đelović, u ime Caritasa Crne Gore, predstavili su zainteresovanim građanima šta je socijalno preduzeće, na koji način se mogu prijaviti, koji su ciljevi projekta…
„Kroz projekat planiramo da pružimo obuku za sticanje preduzetničkih vještina za 30 lica, kako bi ih podržali da pripreme biznis plan za socijalno preduzeće ili unaprijede svoje vještine iz oblasti preduzetništva. Takođe, cilj je da podržimo 10 osoba da osnuju svoje socijalno preduzeće ili se zaposle u postojećem socijalnom preduzeću. I na kraju, unaprijedimo kapacitete postojećih ili novoosnovanih socijalnih preduzeća u oblastima promocije, marketinga, umrežavanja, finansija i kupovine opreme za rad„, pojasnila je Tomašević i naglasila da se prijave mogu podnositi do kraja marta.
U poslednjem izvještaju Evropske komisije o Crnoj Gori, kako je navela Tomašević, naglašeno je da socijalna preduzeća još nisu prepoznata kao inovativni načini za kreiranje promjena u oblasti socijalne pomoći. Ovaj projekta je, stoga, važan jer podrazumijeva podršku inicijativama koje promovišu socijalno preduzetništvo i unapređuju pristup zapošljavanju grupama koje su isključene iz tržišta rada.
Aktivnosti projekta podrazumijevaju trening iz oblasti preduzetništva, zapošljavanje kroz socijalna preduzeća, promotivne aktivnosti i na kraju finansijsku podršku u vrijednosti do 4000 za 8 socijalnih biznisa.
„Kroz projekat planiramo da pružimo obuku za sticanje preduzetničkih vještina za 30 lica, kako bi ih podržali da pripreme biznis plan za socijalno preduzeće ili unaprijede svoje vještine iz oblasti preduzetništva, podržimo 10 osoba da osnuju svoje socijalno preduzeće ili se zaposle u postojećem socijalnom preduzeću, unaprijedimo kapacitete osam postojećih ili novih socijalnih preduzeća„, kazala je Tomašević i naglasila da je jedan od glavnih ciljeva projekta pronalaženje zaposlenja za osam osoba na period od najmanje 6 mjeseci.
Projektom je predviđena i obuka na radnom mjestu, i to u trajanju od 4 mjeseca.
„Naknada po polazniku iznosiće 570 eura, a naknada za mentoru će iznostiti 250 eura„, pojasnila je Tomašević. Podrška socijalnim preduzećima u prosjeku iznosi 3875 eura po preduzeću.
Marko Đelović, ispred Caritasa Crne Gore, istakao je da u Evropi posluje 2.8 miliona socijalnih preduzeća.
„U njima je zaposleno 13,6 miliona radnika, a preduzeća imaj udio od 8 odsto BDP-a. Brojke pokazuju da socijalna preduzeća mogu biti veliki potencijal i za Crnu Goru„, kazao je Đelović i predstavio dva primjera socijalnih preduzeća iz Bara – Mondo Bianco i kopirnicu Script. Oba preduzeća osnovana su kao društva sa ograničenom odgovornošću, ali njihovo djelovanje ima vidno socijalni karakter – obije zapošljavaju lica sa invaliditetom, a u vešeraju Mondo Bianco socijalnu komponentu oslikava i činjenica da su za starije osobe i OSI usluge ove firme potpuno besplatne.
Dodatne informacije zainteresovani mgu dobiti putem mejlova info@bscbar.org i carbar@t-com.me