Bar će ove godine biti domaćin četiri velika gejming događaja
Bar će tokom ove godine biti domaćin četiri velika događaja iz gejming industrije. Uz podršku Turističke organizacije Bar i Opštine Bar, Savez elektronskih sportova Crne Gore u najveću primorsku opštinu dovešće neka od najzvučnijih imena iz gejming industrije, organizovati turnire u e-fudbalu, ali i najveću gejming konferenciju u Evropi, najavio je u razgovoru za Primorski portal predsjednik SESCG Filip Šoć.
Minulog vikenda, Bar je bio domaćin prvog Global Game Jam takmičenja organizovanog ikada u Crnoj Gori. Više od stotinu gejmera takmičilo se za vrijedne novčane nagrade i „ulaznicu“ na svjetsko Global Game Jam takmičenje. Prvo mjesto osvojili su Igor Kislicin i Veronika Simagina, a drugo Luka Trbović iz Podgorice. Ovaj događaj bio je uvertira u ono što slijedi, godinu bogatu gejming događajima. Cilj SESCG je jasan – pozicionirati Bar kao gejming grad, otvoren za kompanije iz oblasti IT industrije…
Da Bar može postati gejming destinacija, poručeno je i sa konferencije „Gejming i elektronski sportovi: Pokretači turizma i ekonomskog razvoja“, koja je u junu prošle godine organizovana u Baru. Uslijedila je organizacija prvog gejming festivala Montenegro Future Festival, koji je okupio takmičare iz osam država, a potom i prvi Global Game Jam. Saradnja sa TO Bar, ističe Šoć, krenula je sasvim slučajno, a naš sagovornik ne krije zadovoljstvo što obećanja data od strane lokalne turističke organizacije prošle godine nisu ostala „mrtvo slovo na papiru“.
„Mi smo prošle godine, kada je bilo svjetsko prvenstvo u Jašiju, u Rumuniji, krajem avgusta pozvali sve turističke organizacije Crne Gore sa kojima sarađujemo – Podgorica, Cetinje, Budva, Bar, Herceg Novi i Nikšić, jer smo dobili prostor da reklamiramo našu zemlju i jedino se Bar pojavio na evropskom prvenstvu. Predstavnici TO Bar ispratili su cijeli događaj, koji se sastojao od gejming dijela, koji je na dnevnom nivou okupljao do 15 000 učesnika i muzičkog dijela, na koji je dolazilo oko 30 hiljada ljudi… Vođeni iskustvom iz Jašija, iz TO Bar izrazili su želju da Bar bude domaćin nekog sličnog događaja. Mislio sam da je to „prazno obećanje“, ali moje mišljenje je opovrgnuto, jer sam već početkom septembra dobio poziv iz TO Bar. Uslijedio je Montenegro Future Festival, u sklopu kojeg je održan i FIFA kup Adria Lige i koji je okupio najbolje igrače Evrope. Montenegro Future Festival predstavio je izložbu pop kulture, starih konzola, stripovi, bilo je zanimljivo za široku publiku. Odmah po završetku MFF dobili smo ponudu da organizujemo četiri događaja i taj niz otvorili smo Global Game Jamom“, kazao je za Primorski portal Šoć i najavio da će već u maju biti organizovana najveća gejming konferencija u Evropi – Europe Gamming Summit, koja će trajati tri dana.
„Dolaze nam govornici iz svjetskih federacija, poput Global E Sport, evropske federacije, NASEF-a, predstavnici Blast-a, ISL, organizacija iz Saudijske Arabije… Imaćemo goste iz cijelog regiona, predstavnike Arena Sport, Sport Kluba, Adrie, Good Game iz Hrvatske, 5G i 4 Future iz Crne Gore, svih regionalnih saveza, Saveza Azerbejdžana, Estonije… Biće veliki broj zanimljivih gostiju. To je jedan dio, drugi dio je efudbal turnir“, precizirao je Šoć.
U pripremi je, kako najavljuje predsjednik SESCG, još jedan veliki projekat u saradnji sa TO Bar i Opštinom Bar, o kojem će tek biti riječi, a krajem septembra ili početkom oktobra, biće organizovan i događaj u sklopu Dana nauke.
„Dio koji je vezan za gejming, biće organizovan u Baru. U oktobru opet imamo efudbal – PES turnir i FIFA, odnosno efudbal 24 turnir, gdje će nagradni fondovi biti po 5000 eura. U decembru imamo generalni sastanak Evropske federacije“, najavio je Šoć i iskazao zahvalnost Turističkoj organizaciji Bar i Opštini Bar što su prepoznali značaj gejming industrije.
„Ne mogu da vjerujem da kod nas neko ima sluha i da se sjetio da grad treba promovisati kao gejming grad, kripto i IT grad. To su tehnologije budućnosti i nadam se da će se Bar u narednih pet godina targetirati kao takva destinacije i da sve kompanije koje dolaze iz inostranstva budu smještene ovdje, da se napravi jedan veliki hab. Bar je najveći, ali i najljepši grad na primorju za život. Stranci zbog mora, čini mi se, ako biraju između Podgorice i Bara, uvijek biraju Bar“, smatra naš sagovornik.
Šoć smatra da i država dodatno treba da se okrene mladim ljudima, kreativnim industrijama, STEM tehnologiji…
„Važno je da se, posebno u uzrastu od 12 do 16 godine, fokusiramo na učenje djece. Ako se tada nauče dva, tri programska jezika, mirni ste za cijeli život. Mnogo roditelja neće se složiti sa mnom, ali programski jezici su osnova za poslove budućnosti…“, smatra Šoć.
Tokom ove godine, trebale bi biti organizovane i edukacije u više crnogorskih opština, na temu razvijanja video-igrica – od ideje do realizacije.
„Radićemo i mini Game Jamove, gdje ćemo baš da se baziramo na srednjoškolce koji će moći da učestvuju na takmičenjima i da ih pripremamo za Global Game Jam… Otvaranje akademije je krajnji cilj i već u martu bismo trebali imati konkretne informacije na tu temu. Gejming akademija sarađivala bi sa IT firmama, kako bi studenti istovremeno sticali praktično i teorijsko znanje„, kazao je predsjednik SESCG.
Global Game Jam okupio takmičare iz više država
Global Game Jam se organizuje svake godine od 22. do 28. januara na nekoliko stotina lokacija na svijetu. Tokom 48 odabranih sati, takmičari se nadmeću za vrijedne nagrade i prolaz do finala – svjetskog Global Game Jama. Ove godine se takmičenje organizovalo na 706 lokacija i okupilo desetine hiljada takmičara.
„Programeri ako osvoje lokalni game jam imaju priliku da izađu na globalno tržište, zamislite koliko je to značajno za autore iz Crne Gore“, podvukao je Šoć i dodao da je crnogorsko takmičenje okupilo igrače iz Crne Gore, Rusije, Ukrajine, Bjelorusije, Turske…
Nagradni fond prvog Global Game Jama neočekivano je uvećan neposredno prije početka takmičenja.
„Naš kolega iz Turske donirao 1500 eura, Murat Ermis. Puka slučajnost je da on živi u Crnoj Gori, vidio je da se ovdje organizuje Game Jam i javio se da donira 1500 eura za nagradu, te su prva i druga nagrada uvećana. On je u Ankari 2011. godini osvojio Game Jam i njegova karijera je tada krenula uzlaznom putanjom„, zaključio je Filip Šoć.