Barsko zlato u klasteru najzdravijih maslinovih ulja Mediterana „Aristoil Plus“

Kvalitet ekstra-djevičanskog maslinovog ulja „Barsko zlato“ potvrđen je još jednom od strane renomiranih inostranih eksperata u okviru 54. zasijedanja Skupštine Nacionalnog udruženja gradova maslinovog ulja. Tom prilikom oni su Barskoj uljari dodijelili priznanje za proizvodnju ekstra-djevičanskog maslinovog ulja bogatog polifenolima, značajnim organskim hemijskim komponentama po zdravstvenu dobrobit konzumenata, i time je uvrstili u klaster proizvođača zdravih maslinovih ulja „Aristoil plus“.
Zasijedanja Skupštine Nacionalnog udruženja gradova maslinovog ulja, koje je održano u Rimu, kupilo je vodeće svjetske eksperte iz oblasti maslinarstva i uljarstva, Takođe, održan je naučno stručni skup u organizaciji Nacionalnog udruženja gradova maslinovog ulja i Euro-editeranskog centra za održivi razvoj, Da je Barska uljara prepoznata kao promoter najznačajnijih vrijednosti Bara i Crne Gore u svijetu, potvrđuje i to da je u ime ove kompanije izvršna direktoric, dr Marija Markoč, bila jedini predstavnik maslinarsko-uljarskog sektora Crne Gore na ovom renomiranom događaju.
Dr Markoč je u okviru ovog predavanja predstavila utkanu tradiciju uzgoja masline i proizvodnje maslinovog ulja na crnogorskom primorju, kao i važnost masline kako u vizuelnom, tako i u duhovnom identitetu barskog područja.
Ona je predstavila važnost očuvanja autohtonog sortimenta, prvenstveno sorte masline Žutica koja je nedavnim dostignućima, na međunarodnom nivou uvrštena na listu svjetskih sorti maslina. Brojni predstavnici maslinarsko-uljarskog sektora iz Italije, ali i Grčke i Španije, upoznati su sa održivim sistemom poslovanja Barske uljare, koja je kroz značajna ulaganja u savremena poljoprivredna, ali i tehničko-tehnološka dostignuća pozicionirala Crnu Goru na maslinarsko-uljarskoj mapi svijeta.

Kako je projektom „Aristoil Plus” dizajniran specijalni okovratnik za flaše nutraceutskog ekstra – djevičanskog maslinovog ulja iz zemalja koje su dio „Aristoil” mreže, a koji ukazuje na vrhunski kvalitet proizvoda, dr Markoč je ukazala na značaj ovakvog brendiranja. Ona je istakla i da je i Barska uljara od nedavno nosilac oznake kvaliteta „Dobro iz Crne Gore“ za kompletan asortiman svojih proizvoda, što povećava prepoznatljivost maslinovog ulja „Barsko zlato“, ali i učvršćuje njegov put ka izvozu, te da će i ova oznaka kvaliteta koja im je dodijeljena doprinijeti željenom pravcu razvoja.
– Barska uljara je jedina kompanija u Crnoj Gori koja nudi kompletnu uslugu u maslinarsko-uljarskom sektoru, od sadnje i održavanja maslinjaka, do prerade maslina, lagerovanja i pakovanja maslinovog ulja, i to sve na krajnje profesionalan način, sa velikom radnom preciznošću i efikasnošću, koristeći savremene italijanske mašine za preradu, pakovanje i kontrolu kvaliteta maslinovog ulja. Proizvod pod kojim je Barska uljara prepoznata širom svijeta je „Barsko zlato“, najtrofejnije crnogorsko maslinovo ulje sa najdužom tradicijom proizvodnje. Prvo je proizvedeno ekstra-djevičansko maslinovo ulje u Crnoj Gori, te prvo maslinovo ulje zaštićenog žiga. Dobitnik je brojnih nagrada za kvalitet u zemlji i regionu, a najskorije ostvareno priznanje za „Barsko zlato“ je ovogodišnja medalja za kvalitet na jednom od najvećih takmičenja ekstra-djevičanskih maslinovih ulja u svijetu – Međunarodnom takmičenju maslinovih ulja u Njujorku – kaže ona, dodajući da je nakon pobjede u ocjeni kvaliteta na nacionalnom panelu Crna Gora ovom nagradom svrstana u društvo odabranih svjetskih proizvođača maslinovog ulja.

Vizija „Aristoil plus” klastera ističe ona jeste unapređenje maslinarsko-uljarskog sektora Mediterana, sa ciljem proizvodnje ekstra-djevičanskog maslinovog ulja mehaničkim postupkom hladnog centrifugiranja, koji obiluju polifenolima, hemijskim komponentama koje utiču na organoleptička svojstva maslinovog ulja, povećavajući pikantnost i gorčinu, ali takođe obezbjeđuju i njegovu oksidativnu stabilnost i omogućavaju dugotrajnije čuvanje.
Kao što primarna proizvodnja, odnosno uzgoj i održavanje masline, tako i sekundarna proizvodnja, odnosno proces prerade ploda masline, utiču na nivo antioksidanata koji imaju poseban značaj na sadržaj i intenzitet polifenolnih jedinjenja.
– Pravovremeno određivanje momenta berbe je jedan od ključnih aspekata sa ciljem obezbjeđenja kvaliteta krajnjeg proizvoda. Od krucijalne važnosti je i ručno ubiranje zdravih plodova, čemu je morala prethoditi njihova pravovremena i pravilna zaštita protiv bolesti i štetočina. Proces prerade mora otpočeti najkasnije 24 sata nakon berbe. Temperatura malaksacije treba da bude između 25 i 28⁰C, a trajanje ovog procesa oko 45 minuta. Dvofazni sistemi centrifugiranja pokazuju viši sadržaj polifenola u odnosu na trofazne ekstrakcione sisteme, što se pokazalo tačnim i na primjeru Barske uljare, koja je opremljena savremenom linijom za preradu maslinovog ulja u vakumskim uslovima, i time onemogućavajući uticaj internih i eksternih faktora na degradaciju kvaliteta maslinovog ulja. Filtriranje maslinovog ulja je obavezno, a zatim i bezbjedno skladištenje u podzemnim ili nadzemnim bazenima od internih materijala i na stabilnoj temperaturi (ispod 18⁰C). Maslinovo ulje se čuva udaljeno od izvora svjetlosti, toplote, kiseonika i vlažnosti – ističe.
Izvor: DAN