Bivši policajci kupuju stan za 13.000 eura i još uslovljavaju kolege koji su u službi

Za razliku od velikog broja aktivnih policijskih službenika, u barakama na lokaciji gdje je planirana izgradnja višespratnice za stanove zaposlenih u MUP-u, besplatno neki i po 40 godina žive penzionisani policajci koji se itekako nalaze u povoljnijem položaju. Da bi iselili iz baraka i omogućili početak izgradnje zgrade, dobijaju od 31 do 36m2 stambenog prostora i njima je cijena jednosobnog stana svedena na oko 13.000 eura, navode u reagovanju na prethodni tekst bivših kolega policajaca, aktivni policajci i tvrde da Savjet stanara baraka nije registrovan od strane Opštine Bar, već upravo da je zahtjev odbijen.
Takođe, da je protest organizovan od strane Sindikalne organizacije OB Bar na zahtjev članova Sindikata i da je organizovan na parceli Sindikata bezbjednosnih institucija, tj. članovi Sindikata su se okupili na svom zemljištu, a ne u njihovom dvorištu kako je to naveo penzionisani policajac Miladin Tripković.
– U listu nepokretnosti kao vlasnik zemljišta i svih objekata na njemu je upisano vlasništvo Sindikata bezbjednosnih institucija, bez ikakvih opterećenja, što je lako provjeriti u Katastru. Što se tiče stanarskog prava, nijedan član Zakona u Crnoj Gori ne definiše tu oblast. U spornim barakama trenutno stanuju penzioneri, koji su pojedinačno potpisali sporazum o pristanku da napuste barake uz određene benefite koje aktivni policijski službenici nemaju. Benefiti se ogledaju u dobijanju besplatnih od 31 do 36m2 stambenog prostora, a ta sredstva obezbjeđuju kroz povećanje cijene kvadrata upravo aktivni policijski službenici, koji bi konkursom ostvarili pravo na stan, na šta su usled dobre volje i pristali – ističu aktivni policijci i dodaju da Sporazumom nije predviđeno plaćanje kirije penzionerima tokom izgradnje stambene zgrade, gdje je rok izgradnje do dvije godine.
– Taj zahtjev je ispostavljen od strane penzionera tek kada se trebalo početi sa izgradnjom 2023. godine, što bi aktivne policijske službenike dodatno opteretilo sa 204.000,00 eura. Imajući u vidu da penzioneri, poneki i po 40 godina, stanuju besplatno, za razliku od velikog broja aktivnih policijskih službenika, oni se itekako nalaze u povoljnijem položaju. Samim davanjem od 31 do 36m2 stambenog prostora njima je cijena jednosobnog stana svedena na oko 13.000 eura – navode oni.
Od potpisivanja sporazuma sa penzionerima preduzimane su mnoge aktivnosti koje se tiču stambene izgradnje, i to rešavanje komunalija sa Opštinom Bar, izrada i usvajanje glavnog projekta, pregovori sa Opštinom i Glavnim državnim arhitektom kako bi se plan usvojio, pregovori sa poslodavcem radi pružanja podrške projektu, pregovori sa Opštinom radi podrške projektu, traženje najpovoljnijeg investitora i razgovori sa potencijalnim investitorima i dr.

– Sve aktivnosti su rađene javno, a mnoge su i medijski propraćene, što je lako provjeriti u vremenu informacionog društva, te nas čudi što se penzioneri preko svojih organizacija i predstavnika nisu ni jedan put uključili ili uopšte pokazali interesovanje, kako bi u skladu sa mogućnostima pomogli u realizaciji – poručuju oni.
– Sporazumom nije utvrđivana cijena koštanja m2 stambenog prostora, i samo povećanje cijene koštanja izgradnje je pogodilo i članove Sindikata, i to u mnogo većoj mjeri nego penzionere, jer kako smo naveli, mi otplaćujemo punu cijenu izgradnje stambenog prostora (sa cijenom kvadrata koji su dodijeljeni penzionerima besplatno) za razliku od ljudi koje Tripković zastupa. Navodimo da je projekcija sindikata da će stanove dobiti policijski službenici sa preko 20 godina radnog staža, od kojih su mnogi ušli u šestu deceniju života. Taj podatak je interesantan zbog toga što su se stanari baraka mnogo ranije penzionisali, shodno tada važećem Zakonu i koriste benefite besplatnog stanovanja, kako Tripković kaže i preko 40 godina– kažu i dodaju:
– Ponuda investitora za izgradnju stambene zgrade, koja je bila i jedina iako smo raspisali dva Oglasa, je predviđala cijenu koštanja m2 od 1.268 eura. Ujedno je to bila i jedina ponuda kojom je Sindikat bezbjednosnih institucija raspolagao. Mi bi najzadovoljniji bili kada bi se našao investitor koji bi izgradio stambenu zgradu gdje bi cijena kvadrata koštala 700 eura, ali to nije moguće. Trenutnim trendom ta cijena će u budućnosti samo rasti. Što se tiče plaćanja struje i vode, lako je provjeriti od koje godine je plaćaju, a treba uzeti u obzir da tamo stanuju od 1990. godine. Izgradnjom zgrade za 156 porodica članova SBI bi riješili stambeno pitanje i taj projekat, da je sporazum ispoštovan, sada bi skoro bio na polovini, gdje iz navedenog vidimo ko je krivac. Spisak stanara, kako ističu, koji ne žele da se isele i ne dozvoljavaju početak izgradnje, a koje je i Tripković naveo su Miladin Tripković, Milan Koković, Božo Cakovič, Miloje Bubanja, Dragomir Zejak, Rada Mirković, bivša supruga penzionisanog PS, Melko Kuč, nije radio nikada u MUP-u, rođak penzionisanog PS, Josif Đerković, Miodrag Raković – već dobio stan od Sindikata 2011. godine, Rešad Ćeman, Slavica Jović, Srđan Vojinović – već dobio stan od Sindikata 2011. godine i Snežana Deverdžić. Aktivni policijski službenici iz respekta i kolegijalnosti nisu zahtjevali korišćenje besplatnog smještaja, za šta su imali pravo, već su na svoju štetu stanovali kao podstanari, sve u nadi da će doći vrijeme za rješavanje njihovog stambenog pitanja – zaključuje se u reagovanju.