Društvo maslinara organizuje besplatnu školu za uljare i građane o prepoznavanju i ocjenjivanju kvaliteta proizvoda od masline
Pozivaju sve zainteresovane maslinare, uljare, potrošače maslinovog ulja, kao i vlasnike crnogorskih renomiranih restorana, te njihove kuvare da se priključe ovom programu.
Društvo maslinara Bar kontinuirano radi na edukaciji maslinara iz svih oblasti maslinarstva, a kada je kvalitet maslinovog ulja u pitanju, sprovode i edukaciju potrošača.
Prema riječima predsjednika Društva, Ćazima Alkovića, prvi crnogorski panel za senzorsku ocjenu kvaliteta maslinovog ulja i Društvo pokrenuli su Školu prepoznavanja i ocjene kvaliteta djevičanskih maslinovih ulja.
– Pozivamo sve zainteresovane maslinare, uljare, potrošače maslinovog ulja, kao i vlasnike crnogorskih renomiranih restorana, te njihove kuvare da se priključe ovom programu. Poznato je da u Crnoj Gori imamo vrhunske restorane, ali isto tako i da mnogi vlasnici nisu sposobni da prepoznaju kvalitetno maslinovo ulje, a još veći je problem što njihovi kuvari nisu sposobni da razdvoje kvalitetno maslinovo ulje od onog koje to nije. Često imamo slučaj da kuvari ili gosti u restoranu vrhunsku ribu prelivaju maslinovim uljem lošeg kvaliteta i značajno degradiraju njen ukus. Zato je važno da kuvari budu osposobljeni u prepoznavanju maslinovog ulja i blagodetima koje ono nudi – kaže Alković, ističući da je škola prepoznavanja i ocjene kvaliteta djevičanskih maslinovog ulja besplatna.
Alković dodaje da planirane izmjene i dopune Zakona o maslinarstvu i maslinovom ulju, pored ostalog podrazumjevaju i strožu kontrolu kvaliteta maslinovog ulja, kao i značajno veće kazne za nepoštovanje zakona u ovoj oblasti.
– Maslinari su saglasni da ulje koje se stavlja na tržište treba da ispunjava norme zakonske regulative, ali isto tako očekuju od države, odnosno od nadležnih inspekcija, da će u kontekstu primjene zakona biti kontrolisana i maslinova ulja koja se u značajnim količinama uvezu, kao i ulja koja se prodaju u crnogoskim trgovinama – kaže Alković.
On dodaje da prvi crnogorski panel u prva dva mjeseca 2023. godine nije imao ni jedan zahtjev za kontrolu kvaliteta.
– Zanimljivo je konstatovati da u godini kada je rod maslina u većem dijelu crnogorske maslinade bio odličan, jedini panel za senzorsku ocjenu kvaliteta maslinovog ulja, u januaru i februaru ove godine, nije imao nijedan zahtjev za kategorizaciju, odnosno utvrđivanje kvaliteta maslinovog ulja, a poznato je da je senzorska ocjena kvaliteta zakonom obavezujuća. Naše komšije u Hrvatskoj, odnosno tamošnje inspekcijske službe, više puta godišnje iz trgovina uzimaju uzorke maslinovog ulja i nose ga u ovlašćene laboratorije na utvrđivanje kvaliteta, i gotovo uvijek se ispostavi da veći dio uzetih uzoraka ne odgovara deklarisanom kvalitetu. Nije nam poznato da je neko u crnogorskoj maslinarskoj istoriji uradio nešto slično – upozorava Alković.
Treba zaštititi domaću proizvodnju
Ako Crna Gora želi ozbiljno maslinarstvo, pčelarstvo, proizvodnju vina ili slično, onda se mora imati sistemski, a ne parcijalni pristup.
– Ne može se unapređenjem ovih poljoprivrednih grana baviti isključivo jedna opština ili jedno ministarstvo. Ako svi ne budu uključeni u sistem onda nema ozbiljnog napretka. Da smo imali sistemski pristup sigurni smo da maslinovo ulje ne bi bilo oporezovano po sniženoj stopi, i ne bi se desilo da umjesto da štitimo domaću proizvodnju stimulišemo uvoz – smatra Alković.