Na kafi sa Pešom Glavanovićem, predsjednikom Mjesne zajednice Šušanj

Glavanoviću je ovo treći mandat predsjednika ove MZ. Kako ističe, u ovoj mjesnoj zajednici, koja ima između osam i 11 hiljada stanovnika, uveliko su u toku pripreme za predstojeću turističku sezonu. Smatra da će svi subjekti ispuniti svoje obaveze i u tom cilju su sa lokalnim službama i Morskim dobrom već postignuti dogovori.
– Planskim investicijama Šušanj će postati urbano jezgro Bara. Trenutno se izvode radovi na kanalizaciji od sredstava dobijenih po osnovu dobijenih komunalija od strane izvođača okolnih objekata. Privodi se namjeni ono što je Opština bila u obavezi na osnovu plaćenih komunalija. Zatim, Bulevar kod Mimoze se nastavlja i ide po projektu kroz naselje Ilino i izlazi na Dodoše. Očekujemo da to bude završeno kad prođe sezona, a spajaće ulicu kod škole „Anto Đedovićˮ i kod prodavnice Dodoša i da se izađe na dio kod kružnog toka kod hotela „MDˮ. U toku je i eksproprijacija tog dijela. Jasno je da razvoj infrastrukture u velikoj mjeri zavisi od investitora, pa veliku ulogu igraju i njihovi interesi, ali se radi planski, kako bi se objekati uklopili u ambijent – kaže Glavanović, dodajući da se stiču uslovi i za kanalizaciju u visočijim zonama iznad pruge, a što su trenutni radovi.

– Problem nam je gornja zona iznad stajališta i prema Vitićima. Ovo više iz razloga što je DUP koji je bio u razradi je od 2020. godine stavljan van snage i prezuela je država obaveze, a inače je bio pri kraju.
Predsjednik ove MZ ističe da Šušanj postaje atraktivna destinacija, pri čemu naročito izdvaja dio do željezničke pruge.
– Što se tiče putne infrastrukture, problem je u visočijim zonama. Ulica od stajališta do naselja Čačke urađena je kompletno nova. Na tom potezu imaju vodu, ali je istina slab pritisak. Dio mještana na tom području ima bolji pritisak nego lani jer su ugrađeni neki potiskivači – dodaje Glavanović i podsjeća da imaju problema i sa strujom.
– To je kod prodavnice LAV. No, mještani su napravili kontakt sa nadležnim Sekretarijatom, pa im je Elektroprivreda poručila da će ići sa postavljanjem nove trafostanice. Napon je bio jako loš, jer na tom prostoru imamo veliki broj priključaka, mnogo objekata je izgrađeno pa često dolazi do preopterećenja.
Glavanović kaže da imaju odličnu saradnju sa Opštinom, javnim preduzećima i Morskim dobrom.

– Zadovoljni smo što je lokalna uprava, na čelu sa predsjednikom Dušanom Raičevićem, stavila poseban akcenat na ovaj dio prostora. Od Morskog dobra smo tražili da radi projekat nalik kako je to urađeno u Hrvatskoj, tiče se prihranjivanje plaže. Projekt je prošao, slijedi da se kandiduje kod međanatrdnih banaka. Očekujemo da Morsko dobro krene u relizaciju, ali to već nije u očekivanjima za ovu godinu – kaže on, i ističe da su već imali sastanke i sa nadležnim opštinskim Sekretarijatom, „Vodovodomˮ, Turističkom organizacijom.
– Dogovorili smo praćenje aktivnosti. Mi insistiramo da zakupci plaža ispunjavaju ugovorene obaveze. Takođe, neophodno je da na plažama bude 50 odsto pokriveno ležaljkama, a onaj drugi dio prazan. Imamo povratnu informaciju da će oni to kontrolisati, a mi da budemo u kontaktu sa njihovim kontrolorima tokom ljeta. Nemaju svi gosti mogućnosti da plaćaju mobilijar. Mi predlažemo da se na šušanjskoj plaži ne plaćaju ležaljke. Ova plaža bi trebala da bude porodična jer je upravo najviše koriste roditelji sa djecom – kaže on.

– Mi, stari Šušanjani, smo prepoznati kao dobri domaćini, koji su spremni da svima otvore vrata. U prilog tome svjedoči i podatak da OŠ „Anto Đedovićˮ, koja ima oko 780 učenika, sada pohađa preko 380 Ukrajinaca, Rusa, Poljaka i Njemaca. Veliki je to pritisak, ali svi su oni lijepo dočekani, a tako će biti i ubuduće – zaključuje Glavanović.
1 Komentar
Majko mila…
Komentari su zatvoreni.