Održan prvi Sajam mladih inovatora u Baru, djeca pokazala šta sve može nesputana mašta
Prvi Sajam mladih inovatora u Baru organizovan je u subotu u Biznis start-centru. Više desetina polaznika kurseva skreča, veb dizajna, razvoja aplikacija, 3D štampe i robotike, pod okriljem Kliker IT centra za djecu, imalo je prilike da brojnim roditeljima, vršnjacima, ali i zainteresovanim građanima, prezentuje ‘plodove’ prethodnog četvoromjesečnog rada. Projekat je podržan od strane Fonda za inovacije Crne Gore.
Cilj sajma je, kako je obrazložila predstavnica BSC Bar Ivana Tomašević, da se predstavi šta su djeca naučila i koje vještine su razvila tokom protekla 4 mjeseca.
„S obzirom da znamo koliko su za razvoj preduzetništva važne digitalne vještine, odlučili smo se da se okušamo u ovom polju i uvedemo nove kurseve za djecu iz Bara. I taj potez pokazao se opravdanim. Ciljevi sajma su i da roditelji i djeca vide šta sve može da sve može da se radi kroz robotiku i 3D štampu, što našoj djeci nažalost još nije dostupno u školovanju. U sklopu ovih časova djeca su učila i matematiku, fiziku, logičko rješavanje problema…“, kazala je Tomašević.
Okupljeni su bili u prilici da od Marine Stojanović, predstavnice Sekretarijata za sport i mlade čuju više informacija o programima podrške koje nudi Opština Bar, među kojima je i EYCA kartica.
„Ova omladinska kartica obezbjeđuje popuste za mlade od 13 do 30 godina u 250 preduzeća u našoj zemlji i preko 70 hiljada u Evropi, što je čini veoma korisnim. U toku je i javni poziv za preduzetnike, vjerujemo da ćemo obezbijediti još više popusta za naše mlade. Osim toga, imamo Hakaton, u sklopu kojeg se organizuju takmičenja u biznis idejama, a najbolje tri ideje dobijaju podršku i od lokalne samouprave. Svi detalji o takmičenju dostupni su na sajtu Opštine“, kazala je Stojanović, i pohvalila ideju organizovanja Sajma mladih inovatora.
„Djeca i mladi budućnost su svakog društva, za glas mladih prioritetno moramo imati sluha. Ovi projekti su od velikog značaja i za grad i za državu. Opština Bar nastaviće da u kontinuitetu podržava ovakve ideje, a na djeci i mladima je da iskoriste sve prilike koje im se pružaju. U tom pružanju podrške i prilika i kreiranju omladinske politike jedan od najvažnijih djelova slagalice svakako je Biznis start-ap centar“, kazala je Stojanović.
Osnivač Kliker centra iz Podgorice Mitar Moračanin kazao je da ova škola okuplja radoznalu djecu, željnu novih znanja.
„Vrijeme koje djeca provode na telefonima i računarima nije više vrijeme tokom kojeg gledaju video sadržaje ili igraju igrice. Na kompjuteru i telefonu mogu se raditi razne korisne stvari… Već od najnižih uzrasta djeca treba da istražuju šta je to što njih interesuje i šta mogu da rade ‘do beskonačnosti’ sa jednakom znatiželjom. To je jedini pravi put. Nama je drago ako svoje prve korake naprave u ‘Klikeru’ i ako odluče da se bave IT-jem kao oblašću, nezavisno kojim konkretno zanimanjem“, kazao je Moračanin i dodao da je jako važna činjenica da je neformalno obrazovanje i kod nas u ekspanziji.
„Djeca pored formalnog treba da imaju mogućnost da pohađaju određene kurseve i osjete da li prema nečemu gaje neku posebnu emociju i motivaciju. Stereotip koji vlada danas – djecu ništa ne interesuje, nije utemeljen. Mislim da im samo na pravi način treba zagolicati djecu. U obasti IT je jako bitno da mi odrasli budemo digitalno pismeni, uputimo djecu i pratimo njihov rad. Svijet tek očekuje ogroman proces digitalizacije i na tom putu sigurno će trebati mladih stručnjaka sa novim, revolucionarnim idejama i bilo bi mi drago ako bilo ko od naših polaznika sjutra bude uspješan u ovom poslu. Crna Gora iznjedrila je ljude sa velikim karijerama, a sve te ljude veže ljubav prema poslu i svojoj oblasti djelovanja“, smatra Moračanin.
U prostorijama Biznis Start-ap centra posjetioci su bili u prilici da isprate dodjelu diploma polaznicima, ali i da prisustvuju prezentacijama završnih projekata u sklopu skreč kursa, ali i prezentaciji radova nastalih u okviru kurseva robotike i 3D štampe. Grupu robotike činili su Ilja, Anđela, Arsenije, Aleksa, Tarik, Miloš, Jegor i Ahmed, a ispred grupe Arsenije je za Primorski portal pojasnio da su se polaznici podijelili u dvočlane grupe i učili tokom 4 mjeseca o osnovama robotike. Krajnji ‘proizvod’ je predstavljen na sajmu.
„Pripremali smo ove robota tokom 15ak časova, sastajali smo se jednom nedjeljno. Robotika mi je zanimljiva, tražim ovakve kurseve i rado ih pohađam. Ovo je jedna od profesija budućnosti“, kazao je Arsenije.
Jedan od članova grupe koja je pohađala kurs robotike, Ilja, pojasnio je da robot ima više vrsta senzora, te da prati određene komande.
„Robot se kreće linijom iscrtanoj na mapi, sve je povezano sa kompjuterom. Kada stavim ruku ispred njega, on se zaustavlja. Robot ima senzor koji očitava da li se kreće po crnoj stazi. Imamo senzor line follower koji prati ispred sebe i ultra sonic senzor koji se nalazi ispred“, objasnio je Ilja.
Program robotike, pojašnjava Mitar Moračanin, u Klikeru pohađaju djeca od 5. do 8. razreda.
„Ako prethodno nauče scratch, mogu i mlađi. U ovom ciklusu imali smo i djecu iz 3. razreda osnovne škole koja su se bavila robotikom. Sa kursevima počinjemo u jako ranom uzrastu, već sa 6 godina. Na ovaj način ih možemo podstaći da se u školi više pozabave logikom, matematikom… Djeca znaju već poslije dva časa da li je ovo za njih ili ne. Učimo u ovoj školi po principu učenja slova. Krećemo od osnova. Vrlo je bitno djeci najmlađih uzrasta približiti kako računar i telefon razmišljaju“, kazao je Moračanin za Primorski portal.
On ističe da je ovakav način prezentacije dječjih dostignuća od velikog značaja i mogao bi poslužiti kao model za osnivanje određenog Kluba mladih ljubitelja IT-a, programiranja, robotike…
„Na završnim prezentacijama imali smo prilike da vidimo kako djeca razmišljaju i neočekivano povezuju stvari. Njihove ideje su zaista sjajne!“, istakao je Moračanin.
Sa Arsenijem, Iljom i ostalim članovima kursa robotike, kao i djecom koja su se odlučila da uče o 3 D štampi i modelovanju Mašom, Nikolinom, Elenom, Lukom, Lazarom, Dušanom i Sumejom radio je Darko Denković.
„Robotika je više programerski program, a 3D štampa je kreativniji dio ‘Klikera’. U kratkom vremenu, obije grupe su savladale cjelokupni kurs. Što se tiče 3d štampe prvi dio kursa je rad sa 3D olovkama, a drugi dio odnosi se na dizajniranje u programu, nakon čega se njihovi radovi štampaju na 3D štampačima. Radovi su fantastični, a djeca su oduševljena. Imamo sjajnih radova, recimo 3D crtež Stare masline, koju je napravila djevojčica iz 5. razreda osnovne škole“, kazao je za Primorski portal Denković i iskazao žaljenje što ovakvih događaja nema više.
„Imamo jednu salu, a više kurseva. Idealno bi bilo da se otvori neki hab, gdje bi djeca u većoj mjeri mogla da se upoznaju sa ovim oblastima, o kojima se ni u školama ne uči u dovoljnoj mjeri, iako je interesovanje veliko“, kazao je Denković.
Luka Mićunović, jedan od polaznika, kazao je da ga interesuje crtanje, te se stoga odlučio da upiše kurs 3D štampe.
„Svidio mi se kurs i volio bih da se organizuje i 3D II. Tokom četiri mjeseca pravili smo razne oblike – stolice, sladolede, Sneška Belića, katedralu, razne oblike, kao i oblike koje smo mi željeli“, kazao je Luka.
Kurseve za za App Inventor i Web programiranje pohađalo je 21 dijete, kazao je za Primorski portal predavač Igor Perčobić.
„Barska djeca su jako talentovana. Važno je istaći da su svi oni došli ovdje sa velikom željom da uče i da se usavršavaju. Sami su napravili aplikacije ‘od nule’ za android telefon. Ove kurseve pohađaju djeca od 5. do 9. razreda i poenta je da se što ranije uvedu u programiranje. Razvijaju logiku, uče dizajn…“, kazao je Perčobić i dodao da djecu treba usmjeriti da koriste telefon na prai način.
„Bolje je da prave, nego da igraju igricu“, jasan je Perčobić.
Zlatan Đulamerović, jedan od polaznika, kazao je da je sa svojom grupom napravio simulator teledona.
„Ako imam neki stariji telefon koji ne podržava određene aplikacije, Simulator telefona taj problem rješava“, objasnio je Đulamerović.
Ističe da je učešće u kursu bila njegova želja, kao i da bi volio da njegov životni poziv bude vezan za stvaranje aplikacija.
„Moja želja je bila da budem dio ovog kursa, interesuje me razvoj aplikacija, interesuju me mobilni telefoni. Kakvu bih konkretno aplikaciju volio da napravim, ne znam, ali želja mi je da budem autor aplikacija namijenjenih svim uzrastima koje bi olakšavale ljudima svakodnevno funkcionisanje. Moji vršnjaci su takođe u velikoj mjeri zainteresovani, dio njih pohađao je ovaj kurs. U školi imamo sekciju informatike, počeli smo da izučavamo Pajton. Volio bih da ovo bude moj poziv i u budućnosti“, kazao je učenik OŠ „Meksiko“.
S obzirom na jako lijepa iskustva, zaključuje za Primorski portal Vesna Markoč ispred Biznis start-ap centra Bar, ovaj sajam mogao bi postati praksa.
„Da li kroz projekat Fonda za inovacije ili na našu inciijativu barem jednom godišnje bilo bi dobro da vidimo šta je to što su naša djeca naučila i šta sve mogu da urade“, kazala je Markoč, koja je vodila skreč kurs.
„On ima tri nivoa, od 7 do 11, napredniji su za starije uzraste i dva su najnaprednija. Na časovima uglavnom učimo animacije i uvodimo likove koji poznaju. Tokom poslednjih časova djecu smo edukovali i o temama pametne poljoprivrede i pametnog turizma i proširili im vidike i pokazali da o raznim temama možemo da učimo i kroz skreč. Pokazali smo im da mogu da uče i istoriju i geografiju kroz jednu platformu kao što je skreč“, zaključila je Vesna Markoč.