Poljoprivrednik Semir Kurtović na imanju od jutra do mraka, divlji nar osvaja i kupce i proizvođače
Ako su posle kiše šipkovi počeli da pucaju, onda je branje neophodno. Imaću solidnu količinu soka, na nivou prošle godine, a možda bude i jače – kaže Kurtović za Primorski portal.
Vrijedni poljoprivrednik Semir Kurtović, iz zaseoka Velje selo, u Mjesnoj zajednici Mrkojevići, zadovoljan je ovogodišnjim rodom divljeg nara. Kako kaže, divlji nar osvaja i kupce i proizvođače. Ovaj proizvod je u Crnoj Gori autohtono domaće voće, namirnica vrhunskog kvaliteta. Lako je naći kupca, koliko god da mu je cijena, i uvijek se traži litar više, potvrdio je naš sagovornik.
– Uzgoj divljeg nara i nije toliko težak, s obzirom da se radi o samonikloj biljci. Moram ponoviti da ima posla ne samo oko cijeđenja divljeg nara za svoje potrebe, već to radim i za sve koji dođu da kupe. Do jedan sat nakon ponoći, pa čak i dva, ja ne ulazim u kuću. Ne sjećam se kad sam sjeo i večerao sa porodicom. Imam niz velikih obaveza. A stalno sam na vezi sa kupcima sa primorja kojima dostavljam robu. U toku dana cijedim drugima, a za mene naveče. Ispadne da sam cijeli dan u poslu – kaže Kurtović i naglašava da je ova sezona divljeg nara dobra.
– Nisam još sve pobrao u komunici koja je naša zajednička. Uradiću to u narednih 15 dana. Ovo je sada tek na pola sezone, a počeo sam da cijedim 10. oktobra. Počeo je novembar i biće posla do kraja ovog mjeseca, ali i u decembru. Što je plod zreliji on je i kvalitetniji. Ako ga ja na vrijeme ne uberem, doći će neko drugi i ubraće ga. Ima ga zaista svuda i to me raduje. Kad poberem to bliže kući ići ću na teren van mog naselja. Jedino onaj koji ima svoje imanje može da ostavi branje za kasnije. Ako su posle kiše šipkovi počeli da pucaju, onda je branje neophodno. Imaću solidnu količinu soka, na nivou prošle godine, a možda bude i jače – kaže naš sagovornik, i ističe da oko 200 litara soka od prošle godine nije prodao već ostavio uglavnom sebi.
– Mogao sam i to prodati bez problema, ali sam se plašio da ne ostavim stalne kupce bez soka, posebno ljeti kad se on najviše prodaje. Moji stalni kupci uzimaju veće količine.
Ipak, mora reći da je imao veliku investiciju i uložio puno, te da ga je samo komora koštala 9.000 eura, a da je sve to uradio bez pomoći države.
Dodaje da će cijene ostati na prošlogodišnjem nivou.
– Osim primorja, proizveden sok ja dostavljam i u Podgoricu, Cetinje i Nikšić. Za sebe mogu reći da sam veliki proizvođač, a u Baru nas inače ima trojica. Sok distribuiram preko mog gazdinstva. Takođe, sok se prodaje i u inostranstvu Njemačkoj, Luksemburgu, Americi, Srbiji,Bosni i okruženju- kaže Kurtović.
6 Komentara
Svaka čast Semire,
Veliki pozdrav, od Slobe i Mire.
Svaka čast, pravi si domaćin, puno uspeha želi ti sloba
Tako treba, vredan covek sve stigne,dobro njemu a i kupcima, prirodno, zdravo, imunitet….Zdravlje je najvaznije,nema vestackih dodataka. Danas su sokovi puni konzervansa i secera.
Gde se u Srbiji moze kupiti sok od divljeg nara?
Hercegovačka kuća Beograd.
Kako mogu da naručio sok
Komentari su zatvoreni.