Šta putnici iz regiona treba da znaju o novom sistemu ulaska u EU

 Šta putnici iz regiona treba da znaju o novom sistemu ulaska u EU

Rok za uvođenje novog sistema elektronskih dozvola za putovanje u Evropu – ETIAS se približava. On će donijeti brojne promjene za putnike regiona.

ETIAS (European Travel Information and Authorization System) je nova elektronska dozvola koja će biti potrebna svim putnicima iz zemalja s bezviznim režimom za šengenski prostor. Nije viza, već predstavlja obaveznu predregistraciju koja se obavlja online i traje svega nekoliko minuta. Jednom odobrena, ETIAS dozvola će važiti tri godine ili do isteka pasoša.Pored ETIAS-a, Evropska unija uvodi i Digitalni Šengen kroz novi Entry/Exit System (EES), koji će modernizovati pasoške kontrole na aerodromima i granicama.

ETIAS je elektronska dozvola za putovanje u šengenski prostor, slična američkom ESTA sistemu.

Putnici iz oko 60 zemalja, među kojima su Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Sjedinjene Američke Države, Kanada i Australija, morat će da prije putovanja popune online obrazac, plate taksu od 7 eura i sačekaju odobrenje.

Dozvola će važiti tri godine ili do isteka pasoša. ETIAS ne garantuje automatski ulazak u EU, već predstavlja preduslov za kontrolu na granici. Ako putnik nema važeću ETIAS dozvolu, može mu biti odbijen ukrcaj na let ili ulazak u Šengen.

Uz ETIAS, uvodi se i Entry/Exit System (EES) – novi elektronski sistem za evidenciju ulazaka i izlazaka iz Šengena. Umjesto klasičnog pečatiranja pasoša, podaci putnika bit će digitalno zabilježeni.

Prema navodima Generalnog direktorata EU za migracije i unutrašnje poslove, očekuje se da će ETIAS stupiti na snagu u posljednjem kvartalu 2026. godine.

Međutim, pošto će postojati prelazni i grejs period, zahtjev za podnošenje ETIAS-a prije putovanja u blok neće postati obavezan do 2027. godine, izvještava Schengen.News.

Implementacija ETIAS-a je povezana sa implementacijom Sistema ulaska/izlaska (EES). Nakon višestrukih odlaganja, EU je pristala da postepeno uvede EES u oktobru ove godine.

Postepena implementacija EES-a znači da će države članice moći progresivno da pokrenu novi granični sistem tokom šestomjesečnog perioda.

Ako EU odluči da uvede EES u oktobru 2025. godine, države članice će morati da registruju deset odsto putnika koji prelaze granicu nakon prvog mjeseca.

Tokom prvih 60 dana, sistem se može koristiti bez biometrijskih funkcionalnosti. Međutim, nakon tri mjeseca, u januaru 2026. godine, sve države članice bi trebalo da koriste EES sa biometrijskim funkcionalnostima, a u aprilu 2026. godine, uvođenje EES-a bi trebalo da bude završeno.

ETIAS stupa na snagu nakon potpune implementacije EES-a

Kada EES bude u potpunosti implementiran, ETIAS će stupiti na snagu. Kao što su objasnile vlasti EU, ETIAS će biti implementiran šest mjeseci nakon EES-a, što znači oko oktobra 2026. godine.

„Pravila putovanja u većinu evropskih zemalja su se promijenila. Šest mjeseci nakon EES-a, oko 1,4 milijarde ljudi iz 59 zemalja i teritorija izuzetih od viza moraće da imaju dozvolu za putovanje za ulazak u 30 evropskih zemalja za kratak boravak“, navodi se iz Generalnog direktorata EU za migracije i unutrašnje poslove.

Podijeli vijest

Primorski Portal

https://primorski.me

Ostavite Komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *