Evropska unija donirala opremu vrijednu milion eura za zaštitu mora od zagađenja i poboljšanje sigurnosti

Donacija opreme za zaštitu mora od zagađenja i poboljšanje sigurnosti pomorske i unutrašnje plovidbe u Crnoj Gori, vrijedna skoro milion eura, koju je obezbijedila Evropska unija, uručena je danas Upravi pomorske sigurnosti i upravljanja lukama Crne Gore u Baru. Na sidrištu Mornarice Crne Gore predstavljen je dio opreme koju čine, između ostalog, i brzi čamac namijenjen Inspekciji pomorske plovidbe, tri specijalna skutera i oprema za traganje i spašavanje na moru, 1000 metara zaštitne brane za otvoreno more, dvije profesionalne protiv-požarne pumpe namijenje za gašenje požara na plovnim objektima… Uručenju donacije prisustvovali su i šefica delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Kristina Oana Popa, ministar kapitalnih investicija Ervin Ibrahimović, predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević…

V.d. direktorke Uprave pomorske sigurnosti i upravljanja lukama Ivana Martinić, istakla je da su u sklopu ovog projekta, osim vrijedne donacije u vidu opreme, realizovane i jednako vrijedne obuke i treninzi ljudi koji rukuju i koriste ovu opremu.
„Danas, na sidrištu Mornarice Crne Gore vidimo samo dio donirane opreme od strane EU i realizaciju prve faze projekta IPA2017 a koja se sastoji od 1000 metara zaštitne brane za otvoreno more, koturova, dizel generatora, skimera, setova opreme za čišćenje obale, 2000 metara upijajućih brana i 2000 kg raznih absorbenata za prikupljanja zauljanih materija na moru. Ovdje spadaju i dvije profesionalne protiv-požarne pumpe koje su nabavljene u skladu sa procjenom rizika iz prethodnih godina, namijenjene za gašenje požara na plovnim objekatima i smještene su jedna ovdje u Baru, a druga u Bokokotorskom zalivu. Posebnu pažnju zavrijeđuje i donacija tri specijalna skutera i opreme za traganje i spašavanje na moru koja će biti raspoređeni duž crnogorske obale tokom predstojeće turističke sezone, kao i brzih čamaca namjenjenih Inspekciji pomorske plovidbe, radi efikasnijeg vršenja inspekcijskog nadzora svih plovnih objekata na moru“, kazala je Martinić i podsjetila da je projekat realizovan kroz tri faze.


„Prva komponenta je Nabavka opreme za zaštitu mora od zagađenja sa plovnih objekata za otvoreno more, koja ima za cilj jačanje spremnosti i efikasnosti reagovanja na morskom području van luka i marina i ova faza je uspješno završena. Drugu komponentu predstavlja Druga faza VTMIS i ima za cilj da unaprijedi Sistem za nadzor i praćenje pomorskog saobraćaja koji je uspostavljen 2015. godine zahvaljujući sredstvima iz IPA 2011 fondova. Tada je Uprava dobila vrijednu opremu, koja funkcioniše po svim međunarodnim i EU standardima i koju osim Uprave koriste i druge institucije u Crnoj Gori koje imaju nadležnosti na moru. Zahvaljujući ovoj opremi spašeni su mnogi životi na moru, sprečena su zagađenja na moru a takođe sprečene su i mnoge nelegalne aktivnosti poput krijumčarenja narkotika i ilegalnih migracija“.“, kazala je Martinić.


Realizacijom Druge faze planirano je da se na postojećim senzorskim lokacijama (Obosnik, Crni Rt i Mavrijan) ugrade nedostajući senzori kao kamere, i da se na području Boke Kotorske, Skadarskog jezera i nijeke Bojane postave nove senzorske lokacije, kako bi se i ovo područje pokrilo radarima, kamerama, VHF i AIS primopredajnicima.
„Relizacija ove komponente je u toku i očekujemo da će se do kraja ove godine biti završena njena implementacija. Treća komponenta ovog projekta je Implementacija Jedinstvenog nacionalnog pomorskog prozora – NMSW (eng. National Maritime Single Window)Crna Gora će dobiti savremen sistem za najavu dolaska i odlaska brodova iz crnogorskih luka, procedure uplovljenja će biti pojednostavljene i u potpunisti digitalizovane. Shodno potisanom Ugovoru puštanje u rad ovog sistema se očekuje početkom naredne godine“, navela je Martinić i izrazila posebnu zahvalnost Delegaciji Evropske Unije na vrijednoj donaciji opreme za zaštitu mora od zagađenja, kao i svim učesnicima u projektu na uspešno sprovedenom tenderskom postupku, koji su uložili maksimalne napore da Crna Gora danas bude spremnija u odgovoru na potencijalne ekološke incidente na moru.

Šefica Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Kristina Oana Popa kazala je da je zajednički interes Evropske unije i Crne Gore da se identifikuju i rješavaju izazovi vezani za zaštitu životne sredine, kao i sigurnost i bezbjednost na moru. Ovom donacijom, istakla je ambasadorka, kompletira se oprema koja je Crnoj Gori donirana 2013. godine, a koja je još uvijek u upotrebi.

„Današnja donacija vrijedna je gotovo milion eura i pomoći će Crnoj Gori da na bolji način zaštiti životnu sredinu i efikasno reaguje na situacije zagađenja. Na ovaj način će se, takođe, pomoći u reakciji prilikom opasnih situacija na moru, čime će se unaprijediti kapaciteti za zaštitu i spašavanje u Crnoj Gori. To je posebno važno u kontekstu migrantske krize“, kazala je Kristina Oana Popa i dodala da je sada važno raditi na izradi politika u oblasti pomorske sigurnosti.


„Prevencija je osnov zaštite, viši stepen pripremljenosti, sposobnosti za predviđanje i reakciju i može se ostvariti samo ako svi subjekti sarađuju na razvoju mjera predostrožnosti zajedničkim procedurama za upravljanje rizikom i zajedničkim planovima za vanredne situacije“, kazala je ambasadorka i zaključila da Jadransko more predstavlja dragocjeni izvor prosperiteta i najavila da će Evropska Unija nastviti da podržava rad na zaštiti mora i jačanju pomorske bezbjednosti, a sve u koristi građana, preduzeća i ekosistema, kako u Crnoj Gori, tako i u Evropske unije.

Ministar kapitalnih investicija Ervin Ibrahimović istakao je da je ovo još jedan dokaz dobre saradnje ovog resora sa delegacijom EU u Podgorici, i države sa Evropskom komisijom.
„Dobili smo vrijedan grant od 30 miliona za prebrođenje energetske krize, kroz koji je direktne benefite osjetilo preko 50 hiljada porodica. Takođe, prije 7 mjeseci dobili smo bespovratni kredit od 6 miliona eura, koji ima za cilj ažuriranje projektne dokumentacije, kako bismo nakon toga bili spremni da krenemo u proceduru izgradnje druge dionice auto-puta. Dakle, jačamo saobraćaj i unaprijeđujemo kvalitet saobraćaja, ali nas, da ne budem pogrešno shvaćen, interesuje i željeznički i pomorski saobraćaj. Već smo aplicirali za bespovratni grant od 65 miliona eura i juče sam snažno ohrabren od uvažene ambasadorke i njineih saradnika, gdje smo imali vrlo sadržajan razgovor na temu željeznice Crne Gore i posebno pruge Bar – Vrbnica. Nismo zaboravili ni unaprijeđenje pomorskog saobraćaja, zelenu agendu, ovo je danas još jedan korak koji to dokazuje, i čestitam timu koji je doprinio realizaciji ove donacije“, kazao je Ibrahimović.

Predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević naveo je da je ova donacija još jedna potvrda da institucije i organizacije sa teritorije barske opštine zaista koriste sve benefite pretpristupnog statusa koji Crna Gora ima, i dodao da će građani već narednih dana biti u prilici da obilježe i Dan Evrope u Baru.

„Bićemo u prilici da sve projekte koji se uspješno realizuju prezentujemo i da pokažemo maksimalnu posvećenost svih institucija, ne samo opštinske administracije, predpristupnim fondovima, i da pokažemo da zaista jesmo prepoznati kao primjer dobre prakse“, kazao je Raičević, i pocrtao da Uprava pomorske sigurnosti i upravljanja lukama u kontinuitetu koristi sve benefite i izrazio nadu da će jednako uspješno nastaviti sa realizacijom istih i sličnih projekata koji za cilj imaju da poboljšaju i bezbjednost same plovidbe, ali i da spriječe devastaciju, odnosno zagađenje mora.

Foto: Primorski portal