Finansijska podrška parovima za vantjelesnu oplodnju
Iako još ne postoji nacionalni registar, pretpostavlja se da svaki šesti par u Crnoj Gori ima problem da se ostvare kao roditelji. Njihova nada za dobijanje djeteta je vantjelesna oplodnja, ali ovaj proces, pored strpljenja i brojnih procedura kroz koje prolaze prilikom pripreme za postupak, iziskuje i dosta novca, minimalno 2.500 eura. Opština Bar omogućila je finansijsku podršku parovima kojima je neophodna medicinski potpomognuta oplodnja da se pokušaju ostvariti kao roditelji .
Danas su Memorandum o saradnji potpisali predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević i predsjednica NVO Fondacija “I ja imam pravo da budem mama” Žana Mihaljević.
– Namjera nam je da mladim parovima pružimo još jednu šansu da se ostvare kao roditelji. Cilj društva je da podstiče rađanje djece, kazao je predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević. Potpisivanjem memoranduma o saradnji podržana je inicijativa NVO Fondacija “I ja imam pravo da budem mama” da se pruži još jedna šansa parovima da se ostvare kao roditelji.
Predmet memoranduma jeste pružanje podrške za borbu protiv neplodnosti, obezbjeđivanjem vidova pomoći parovima kojima je neophodna medicinski potpomognuta oplodnja u cilju liječenja steriliteta, za što je Opština predvidjela posebna sredstva Budžetom za 2022 .godinu u ukupnom iznosu od 10.000 eura.
-Prvi put se susrećemo sa ovakvim načinom saradnje. Fondacija djeluje za rješvanje problema i unaprijeđenje uslova i usluga liječenja neplodnosti. Jedan od ciljeva koji smo sebi postavili formiranjem organizacije je djelovanje na loklanom nivou, kazala je predsjednica Žana Mihaljević ističući da je pomoć ljudima koji se liječe od neplodnosti značajna u više segmenata, u finansijskom svakako, a važna je i podrška, razumjevanje problema.
-Osmislili smo program sa ljekarima u inostranstvu, liječenje neplodnosti u inostranstvu, prije svega u Pragu, Solunu, BiH… Finansijskom podrškom iz Budžeta opštine Bar slaćemo parove koji su iskoristili zakonom predviđeno pravo na besplatne pokušaje u Crnoj Gori, u inostranstvo da se liječe kod ljekara koji bilježe najveću stopu začeća. Nama je cilj da se djeca rađaju, kazala je Mihaljević.
Memorandumom su stvorene pretpostavke bračnim parovima sa teritorije Opštine Bar u saradnji sa Fondacijom da pokušaju medicinski potpomognutom oplodnjom da se ostvare kao roditelji.
-Čini me sretnim što smo u mogućnosti da finansijski participiramo parovima da se ostvare kao roditelji. Opština Bar će u narednom periodu nastaviti sa odgovornom socijlanom politikom, kazao je Raičević najavljujući da će naknada Opštine Bar za novorođenu djecu kroz izmjene i dopune Odluke iz 2018. godine vjerovatno biti uvećana.
Prema novom Zakonu čiju promjenu je inicirala NVO Fondacija “I ja imam pravo da budem mama” preko Ženskog kluba poslanica, postupak vantjelesne oplodnje četiri puta može finansirati Fond za zdravstveno osiguranje Crne Gore (FZOCG), ukoliko parovi, odnosno žene (do 45 godina), zadovoljavaju zakonske kriterijume.
Prema podacima MONSTATA za 10 mjeseci prethodne godine u Baru je zabilježen negativan prirodni prirašaj.
– Svako dijete više znači radost porodici, a i zajednici, istaknuto je danas u Opštini Bar nakon potpisivanje Memoranduma o saradnji