Izložba uvezala likovne talente grada, veliko djelo Velimira Lekovića i dan barske galerije
Likovne talente Bara, veliki broj djela Velimira A. Lekovića i Dan galerije koja nosi ime ovog čuvenog crnogorskog slikara, uvezala je izložba „Veliši u čast“, koja je otvorena u srijedu veče u Baru. Originalan i nesvakidašnji koncept izložbe predstavlja djela velikana naše likovne umjetnosti i replike njegovih slika, koja stvaraju u prostoru galerije likovni talenti grada, polaznici Umjetničkog ateljea „Dalijas“, koji vodi akademski slikar Dalibor Dado Ćetković. Kuriozitet je da su već prve večeri prodata dva djela djece-umjetnika, i to slike Une Kovačević i Isidore Popović. U sklopu programa svečanog otvaranja, uručena je i Posebna nagrada publike učesnici izložbe „Talenti grada Bara“ trinaestogodišnjoj Tiari Mlatišumi.
Akademski slikar Dalibor Dado Ćetković ističe da je ovaj događaj imao za cilj da Veliša Leković zaživi kroz djela djece učesnika likovne radionice, te da se napravi komunikacija između umjetnosti i edukacije.
„Interakcija koju smo postigli večeras je izuzetno bitna – zajednički sa upravom galerije priredili smo našem gradu ovako lijepo veče, otrgli od zaborava i od srca dali našu sjajnu energiju i dokazali da umjetnost mora biti prisutna, jer nam treba. Raduje me što će ovo biti upisano kao istorijski podatak jer smo na najoriginalniji način pokazali da smo tu i da poštujemo umjetnost – Veliši u čast“, kazao je Ćetković.
Istoričarka umjetnosti Katarina Gazdić Ilić izrazila je zadovoljstvo što je galerija večeras ispunjena, „ne samo djelom čovjeka i umjetnika čije ime nosi, već i onom stvaralačkom energijom kojoj je Velimir Veliša Leković svim svojim bićem kroz svoj zapaženi pedagoški rad težio, a to je da bude most koji povezuje generacijske obale likovnog stvaralaštva Crne Gore“.
„Sigurno bi bio ponosan kada bi mogao da vidi galeriju koja nosi njegovo ime ispunjenu mladim talentima grada Bara i srećan što je baš njegovo djelo poslužilo kao model da pokažu svoje likovne vještine. Ideja da se Dan Galerije organizuje tako što će se povezati Velišino djelo sa darom i veštinom mladih talenata iz Umjetničkog ateljea „Dalijas“ rodila se u cilju edukacije i afirmacije likovnih vještina kod mlađih generacija grada Bara, a ujedno i u cilju upoznavanja javnosti sa višeslojnim značenjima i vrijednostima koje baštini Velišino djelo“, kazala je Gazdić Ilić i dodala da je iuzorno govoriti koliko je na svoj dan Galerija „Velimir A. Leković“ počastvovana prisustvom svih ovih mladih talentovanih stvaralaca, koji će uraditi po jedan svoj rad inspirisani Velišinim djelom.
„Možda jednog dana baš neko od njih bude sa svojim djelom predstavljen upravo u galeriji koja nosi Velišino ime“, kazala je na otvaranju Gazdić Ilić.
Upravnik Galerije „Velimir A. Leković“ Milun Lutovac istakao je da je prisutne okupila jedna neobična energija, energija grada Bara, stvaralačka energija, koja je povezana neobičnim nitima.
„Ko bolje poznaje život i rad Velimira Veliše Lekovića, on može prepoznati da se u njegovom djelu i životu nalazila njegova uloga da je bio most između onog starog i novog. Imao je sreću u nesreći – nesreća je što je kad je upisao Likovnu akademiju u Beogradu, njen rad prekinut Drugim svjetskim ratom, a sreća je što je nastavio školovanje tako što je bio na Odsjeku za slikarstvo kod Mila Milunovića, od kojeg je naslijedio prefinjeni osjećaj za ravnotežu kompozicije, kolorit i sve ostalo što krasi ovog vrsnog pedagoga“, kazao je Lutovac.
Život Velimira Lekovića bio je jednako interesantan koliko i njegovo djelo, dodao je Lutovac, pa bi se na osnovu bibliografskih podataka mogao napraviti jako dobar film.
„Interesantno je da je Veliša kao mnogi crnogorski slikari, bez obzira gdje je bio, uspio i skupio snage da se vrati u onu i onakvu Crnu Goru, koja je uvijek bila nekako čudna za povratak. Trebalo je hrabrosti tada, a možda i danas, da se čovjek vrati i u Crnoj Gori bude ono što jeste. A najteže je među svojima biti iskren, borac za istinu i za pravdu“, kazao je Lutovac, ocijenivši da je ova izložba na lijep način spojila mladu generaciju, koja će nastaviti putem iskrenosti i stvaralaštva, Dan Galerije i veliko djelo Velimira A. Lekovića, čije ime galerija nosi već duže od četiri decenije.
Dobitnica priznanja publike za rad izložen u sklopu postavke „Talenti grada Bara“ Tiara Mlatišuma, za Primorski portal kazala je da je nagrađena slika nastala u jako kratkom roku, te da se potajno jeste nadali priznanju.
„Ideja o slici nastala je uveče. Nalsikala sam je za jednu noć, išlo je dosta lako, jer je prosto „išla“ iz moje glave. Budući da je nastajala po mojoj želji, lakše sam je naslikala, nego kada neko drugi nešto traži“, kazala je Mlatišuma.
Umjetnost će, ističe nagrađena trinaestogodišnjakinja, obilježiti i njen akademski put.
„Razmišljam o likovnoj akademiji i grafičkom dizajnu. U svakom slučaju, planiram da se umjetnošću bavim i u budućnosti. Slikam i crtam dugo, i veliki broj članova moje porodice slika…“, kazala je Mlatišuma i zaključila da je na izložbi „Talenti grada Bara“ bilo puno radova koji nisu dobili pohvale, te nije bila sigurna da će ovo priznanje poći baš u njene ruke.
„Ipak, imala sam nadu da će to biti baš moj rad“, kazala je Mlatišuma.
Zainteresovani i narednih dana mogu pogledati postavku „Veliši u čast“ u Galeriji „Velimir A. Leković“, a ukoliko žele i kupiti neko od djela polaznika Umjetničkog ateljea „Dalijas“. Dalibor Dado Ćetković za Primorski portal istakao je da više informacija zainteresovani kupci mogu dobiti u galeriji ili putem Facebook stranice Umjetničkog ateljea „Dalijas“.