Kako da zaštitimo kožu u ljetnjim mjesecima
Ljeto je period kada se aktuelizuju pitanja – kako da zaštitimo kožu, koje preparate odabrati da odgovaraju tipu i stanju kože i kako da nanosimo preparat kako bi obezbijedili zaštitu za tijelo tokom cijelog dana. Ljekaru upozoravaju, svaki dio tijela izložen Suncu treba zaštititi.
Umjereno izlaganje Suncu dobro je za naše zdravlje, ali prekomjerno izlaganje sunčevim zracima može da izazove kako kratkotrajna, tako i dugotrajna oštećenja kože- objašnjava za Primorski portal, dr Ivana Vučeljić, specijalista dermatovenerolog iz ZU “Tesla Medikal” Berane.
Prema riječima dr Vučeljić, reakcija kože na sunce zavisi od naših godina, tipa i stanja kože.
-Koža je na nekim djelovima tijela osjetljivija je i podložnija oštećenjima izazvanim suncem nego koža na drugim djelovima. Koža lica izložena je suncu svakoga dana i njoj je neophodna stalna zaštita od sunca. Koža tijela je deblja i manje izložena spoljnim uticajima sredine, osim šaka i dekoltea- kazala je dr Vučeljić.
Prema njenim riječima,sunce takođe drugačije utiče na različite tipove i stanja kože. Osetljivije su osobe svjetlije puti i sa većim brojem mladeža.
-Kako se zaštitit od sunca: izbjegavajte prekomjerno izlaganje suncu i period kada je najintenzivnije sunčevo zračenje. Prekrijte kožu zaštitnom odjećom, uključujući šešir i naočare za sunce kad god je to moguće. Koristite preparate za zaštitu od sunca koji nude odgovarajući nivo zaštite za vašu kožu. Preparate nanosite temeljno i ponovo ga nanosite redovno, kako biste održali nivo zaštite. Preparati za zaštitu od sunca treba da štite kožu od UVA i UVB zračenjae i da imaju hidrantnu bazu koja ujedno njeguje kožu- kazala je dr Vučeljić.
Preparati za zaštitu od sunca, kako navodi dr Vučeljić dostupni su u četiri različita nivoa zaštite: nizak (faktor 6 do 10), srednji (15 do 25), visok (30 do 50) i veoma visok (50+).
-Što je viši faktor zaštite to je bolje zaštićena vaša koža. Koristite preparate koji su posebno formulisani da zadovolje potrebe vaše kože. Zaštita od sunca je značajna i zbog čestih alergija na sunce kada usljed izlaganja dolazi do pojave osipa i svraba. Koža beba i djece je često osjetljiva na izlaganje suncu, naročito djece koja su sklona ekcemima. Sunce čini da se koža dodatno isuši što može dovesti do pogoršanja atopijskog dermatitisa. Posebno su osjetljive osobe sa bolestima lica, autoimunim bolestima kože, karcinomima i hroničnim bolestima- istakla je dr Vučeljić i dodala da nakon izlaganja suncu potrebna je hidratacija kože kako bi se održala adekvatna vlažnost kože.