Kotor- grad na evropskim i svjetskim mapama, nezaobilazna luka za stotine hiljada posjetilaca
Predsjednik Opštine Kotor Vladimir Jokić dodijelio je nagradu “21. novembar” ovogodišnjim laureatima: Turističkoj organizaciji Kotor na čelu sa direktorom Jovanom Ristićem i kotorskim vatrogascima: Nikoli Banićeviću, Božidaru Belanu i Mariju Markoviću, pripadnicima Službe zaštite i spašavanja Opštine Kotor. Nagrada 21.novembar je najznačajnije priznanje Opštine Kotor koje se dodjeljuje za zasluge i postignuća od posebnog značaja za grad. Na svečanoj sjednici Skupštine Opštine (SO) Kotor koja je održana u velikoj sali Kulturnog centra “Nikola Đurković” povodom Dana opštine Kotor uručene su nagrade „21.novembar“, sumirano šta je urađeno u tekućoj godini i koji su planovi loklane uprave za 2024.
Svečanu sjednicu otvorila je predsjednica SO Kotor Maja Mršulja, podsjetivši da 21. novembar objedinjuje tri velika praznika: Dan oslobođenja Kotora, Svetog Arhangela Mihaila – Aranđelovdan i Gospu od zdravlja.
“Svaki novi 21. novembar podsjeća na zajednički život, toleranciju, multivjerski i nacionalni sklad, a što ujedno predstavlja još jednu osobenost i uzvišenu vrijednost građana ovog grada. Današnja proslava koja je vezana za oslobođenje od okupatora prije tačno 79 godina, a koje je značilo još jedno u nizu istorijskih prekretnica kroz vjekovno trajanje i postojanje ovog grada, značilo je istovremeno i nastavak razvoja našeg Kotora. ” – ističe Mršulja.
Grad Kotor je, kaže, vječita inspiracija pjesnika, umjetnika, slikara, svih onih koji na pravi način doživljavaju naš grad Kotor.
“Grad u kojem su se oduvjek sretali i danas srijetaju različite kulture, običaji, tradicionalne vrijednosti .
Zajedno smo uspjeli da Kotor bude ono što jeste -prepoznatljiv grad na evropskim i svjetskim mapama, nezaobilazna luka za hiljade posjetilaca, grad prirodne i kulturne baštine, grad međuljudstva i međunacionalnog sklada, član regionalnih i međunarodnih organizacija i grad kojem se svi rado vraćaju” – poručuje Mršulja.
Prikazan je film o urađenom tokom prethodne godine. Među projektima su: rekonstrukcija terena, sanacija više državnih ustanova, početak radova na rekonstrukciji Slavijanske čitaonice, sistem pametnih semafora, početak radova na izgradnji parka kod nekadašnje Livnice, putna infrastruktura, rekonstrukcija javne rasvjete, izgradnja vodovodonog sistema, uređenje gradskog parka, prostora na Svetom Stasiju i brojni drugi projekti u cilju da, kako kažu, budemo dostojni svojih predaka i primjer nasljednicima.
Opština je u ovoj godini sanirala više od 27 hiljada kvadratnih metara saobraćajnica.
“Ono što mi uložimo, postaće trajni dio nasljeđa ovog grada. Tokom ove godine posebnu pažnju posvetili smo najosjetljivijim kategorijama, djeci i učenicima u namjeri da se vrate sportu i zdravim stilovima života, da im pružimo šansu da oplemene svoje vrijeme i stvorimo preduslove za njihove buduće vrhunske rezultate.
Rekonstruisali smo terene OŠ Njegoš u vrijednosti od 170 hiljada eura, zatim OŠ Veljko Drobnjaković 50 hiljada eura.
Učenisi OŠ Narodni Heroj Savo Ilić, pored sanacije terena, dobili su rekonstruisanu salu u vrijednosti 88 hiljada eura.
Uradili smo rekonstruksiju i uređenje terena u Perastu, Rakitama, na Vidikovcu i Svetom Stariju i uložili više od 150 hiljada eura. U rekonstrukciju bućarskog terena i multifuncionalnog terena u Stolivu uloženo je 63 hiljade eura” – navodi se, između ostalog.
Fotifikacioni kompleks kotorske tvrđave i bedema, napominju, autentični izraz srednjovjekovne arhitekture, važni su predmet pažnje lokalne samouprave.
“Stroge procedure usporavaju organizaciju naših planova. Na održavanje zidina, uprkos tome, gradska uprava je u ovoj godini uložila više od pola miliona eura” – navodi se u pratećem filmu.
Gradska uprava uložila je u radove u sanaciju više državnih institucija: u pedijatrijsko odjeljenje Kliničko-bolničkog centra u Kotoru, vrtića u Dobroti, rješavanje stambenih pitanja za zdravstvene radnike, za stariju populaciju i OSI dnevni boravak u Škaljarima, početak radova na rekonstrukciji Slavijanske čitaonice. Putna infrastruktura je, ističu, u fokusu lokalne uprave, a izdvojena su značajna sredstva za platoe i parkirališta.
Opština je u ovoj godini sanirala više od 27 hiljada kvadratnih metara saobraćajnica.
Neki od projekta su žičara Kotor – Lovćen, pametni semafori a kao pozitivne promjene ovih projekata, građani/ke Kotora dobili su veći broj izletnika i turista, te veći broj noćenja.
Pored toga, u opštini Kotor realizovano je 174 kulturno – zabavnih događaja, a sa tradicionalnim manifestacijama više od 200.
Nedavno je predsjedniku države predate Inicijativa za povratak statusa grada Kotoru.
Predsjednik Opštine Kotor Vladimir Jokić podsjetio je da je ovogodišnji kapitalni budžet ostvaren od preko 90 odsto.
Godina za nama je donjela brojne investicije i događaje. Među njima su: nova marina, ugovor za rekonstrukciju trotoara u Dobroti, idejni projekat novog gradskog stadiona, dokumentacija za izgradnju novih 175 stambenih jedinica za zaposlene u prosvjeti, policiji, sudstvu i drugim državnim i lokalnim institucijama, zatim eksproprijacija zemljišta za tri veoma značajna projekta: proširenje groblja Vrbice, izgradnje dvosmjerne ulice Iva Brkanovića, kao i izgradnje vodovodno-kanalizacionionog sistema Prčanj Stoliv, Perast i Risan.
Na Svečanoj sjednici dodijeljene su nagrade „21. novembar” Turističkoj organizaciji Kotor, te Kotorskim vatrogascima – Nikoli Banićeviću, Božidaru Belanu i Mariju Markoviću, pripadnicima Službe zaštite i spašavanja Opštine Kotor.
Predsjednica žirija dr umjetnosti Dušica Ivetić pročitala je obrazloženje:
“Nagrada 21.novembar je najznačajnije priznanje Opštine Kotor koje se dodjeljuje za zasluge i postignuća od posebnog značaja za naš grad. Ona svjedoči o ljubavi kao temelju svakog rada i zalaganja čiji dometi prevazilaze lične interese te služe višem cilju – da se grad za budućnost sačuva. Ovogodišnji laureati su svojim djelovanjem pokazali požrtvovanu i nesebičnu ljubav prema gradu, stoga im žiri sa zadovoljstvom dodjeljuje ovo prestižno priznanje.
Turistička organizaciji Kotor je tokom 2023. postigla izvanredne rezultate na polju promocije našega grada putem novih programa i aktivnosti. Ova organizacija je primjer dosljednosti u primjeni savremenih svjetskih praksi, uz istovremenu promociju tradicije našeg grada i pomoć inicijativama lokalnog stanovništva i institucija. Njihov uspjeh rezultat je efikasnog menadžerskog i timskog rada uz dobru podršku opštinskih službi.
Pripadnici Službe zaštite i spašavanja Opštine Kotor, vatrogasci Nikola Banićević, Božidar Belan i Mario Marković su hrabro krenuli u pomoć stanovnicima Turske u prvim danima nakon razornog zemljotresa. Ovi požrtvovani i humani ljudi izložili su svoje živote opasnosti s jednim ciljem – da spasu što više života drugih. Tokom svoje spasilačke misije radili su u izuzetno teškim uslovima i podjelili sudbinu nastradalih. Prisjetimo se i naših sugrađana i sugrađanki koji, takođe, zaslužuju priznanje jer su u ovim teškim danima nesebično prikupili veliku materijalnu pomoć za naš pobratimski grad Gazijantep.
U ime Žirija i u svoje lično ime, srdačno im čestitam” – kazala je Ivetić.
U ime TO Kotor nagradu je primio direktor Jovan Ristić, zahvalivši se na najznačajnijem priznanju grada Kotora, kao i svim ljudima iz lokalne uprave koji su, kaže, doprinjeli da realizuju zacrtane aktivnosti i planove.
Božidar Belan se u ime kotorskih vatrogasaca zahvalio na nagradi i istakao da je ovo značajno priznanje još jedno u nizu dokaza da je Služba zaštite i spašavanja visoko na listi prioriteta lokalne uprave.
Pored Ivetić, članovi/ice žirija su: Jelena Franović, Milivoj Samardžić, dr Vesna Mačić, dr Tatijana Dlabač, Miroslava Koh i Ognjen Vukasović.
Čestitke povodom praznovanja predjedniku Opštine i predsjednici Skupštine uputili su, između ostalih: predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, predsjednik Skupštine Andrija Mandić i predsjednik Vlade Milojko Spajić.
Tekst: Irena Mačić Đurić, foto: Radio Kotor