Iličković- maslina i žena imaju zajedniču simboliku, vječite su inspiracije umjetnika
Likovna kolonija umjetnika iz Crne Gore i regiona održana je u Kući maslina. Zajednička crta učesnika je inspiracija u veličanstvenim maslinama. U prostoru Kuće maslina, koja je ujedno bila i pokrovitelj ovog izdanja “Street in Art”, segmenta programa tradicionalne manifestacije Maslinijada, učestvovalo je 15 umjetnika.
Među njima Vladimir Vlado Iličković iz Bara koji se duže od četiri decenije bavi simbolikom i znakovitošću masline na slikarskom platnu.
Iličković je odrastao i živi u neposrednoj blizini Stare masline, okružen živopisnim maslinjacima podno Rumije. U likovnim ostvarenjima, Iličković oslikava svoju viziju utrobe ovog svetog i mitološkog drveta, gdje, kako ističe umjetnik “stanuje njegova duša”.
Decenijama je vjeran motivu masline, koju je na crtežima i slikama dočaravao različtim tehnikama- od pera i tuša na papiru u hiperrealizmu, do ulja i akrila na platnu…u čijoj apstrakciji se često nazire ženski akt. Iličković u umjetničkom izrazu vješto spaja zajedničku simboliku masline i žene.
Autentični su Iličkovićevi crteži tušem- tačkanje iz kojeg umjetnik vremenom uz pomoć boja dočarava i druge dimenzije mediteranske masline.
-To je bio, što bi rekao, Ilija Šoškić, kad je otvarao još 1984 moju prvu samostalnu izložbu „neki hiperrealizam, ali samo Vladov“. Tako je Ilija Šoškić ocjenio tu moju tehnike. Vremenom sam sazrijevao, a ljudi su tražili da pređem jednostavno na boju. Voljeli su da vidi kako ću maslinu da dočaram i izrazim u boji, ne samo crno-bijelo. Ovo je sada nova tehnika. Prešao sam na akril jer mi treba veći prostor, veća platna, kazao je Vlado Iličković za Primorski portal.
Interesantni su na Iličkovićevim slikama aktovi koje umjetnik vješto uobliči u stablima masline.
-Žena je večita inspiracija. Simboli plodnosti su i maslina i žena. Hraniteljice. Hrane nas i održavaju cijeli život od kad se rodimo, kaže Iličković.
On ističe da je ovogodišnji „Street in Art Oliva“ odisao izuzetnom energijom u Kući maslina tokom 22. Maslinijade koja se tradicionalno održava u Starom Baru.
– Ovo je prvi put da se u sklopu Maslinijade organizuje kolonija. Sjećam se, 2002.godine. Tada je bila prva naše izložba na Maslinijadi za koju je bio zaslužan slikar Branko Vukić. Na žalost Branko nije više sa nama. Od tada sam pratio maslinijadu, ali većinom samostalno. Ove godine nam se pružila mogućnost da nam Kuća Maslina bude ujedno i sponzor. Pozvali smo umjetnike i nas 15 –tak je slikalo u Kući maslina tokom Maslinijade. Ovo naše okruženje je interesantno i izuzetno inspirativno. Naši stari grad Bar. Takođe, imali smo dva dana divnog druženja. U aprilu i u junu opet planiramo okupljanje likovnih umjetnika u Baru. To će biti prilika da umjetnici ove kolonije u Kući maslina izlože svoje od ukupno nastalih 20 slika, istakao je Iličković.