Inovativne inicijative koje čuvaju autentične kulinarske tradicije
Gastroheritage je neiscrpna riznica tradicija, ukusa i priča koje nas povezuju sa našim prošlim vremenima i oblikuju naš identitet,kazala je generalna direktorica direktorata za kulturnu baštinu ministarstva kulture i medija Dobrila Vlahović koja je u Spomen-doma „Reževići“ otvorila multidisciplinarni i međunarodnu naučnu konferenciju „Kulturne i kreativne industrije & baština“. Glavna tema je “Gastrohertige“ sa akcentom na hrani kao kulturnom nasljeđu.
-Kroz ovu konferenciju, imaćemo priliku da čujemo renomirane stručnjake iz različitih oblasti koji će nam predstaviti, kako kulturna baština, posebno kroz gastronomiju, može da doprinosi ekonomskom razvoju, turizmu i promociji kulturne raznolikosti. Složičete se da kretivnost može biti potencijal koji daje i stvara mogućnosti, samo ako se usmjeri na pravi način, navela je Vlahović.
Zato je moć kreativnih industrija da mnogo toga od kulturne baštine izdignu iznad nivoa statičnog, arhivarskog i učine ga proizvodom, ili prostorom koji aktivira jedan intenzivniji odnos sa konzumentom, ili posjetiocem, što u savremenom tretmanu baštine može donijeti značajne benefite, kazala je Vlahović dodajući da svaki zahvat ne smije biti vođen isključivo ekonomskim interesima, naročito ako ti interesi mogu narušiti, ili modifikovati autentične vrijednosti našeg nasljeđa.
Vlahović je istakla da gastronomija kao kulturno nasleđe se mora zaštititi i očuvati kako bi buduće generacije znale svoju prošlost i tradiciju
-Sa tim ciljem, podsjećam na brojna nematerijalna kulturna dobra koja su zakonom zaštićena kao što su Dobrotska/peraška torta, lisnati sir, ali i brojna koja su u procesu valorizacije, a jedno od njih je upravo sa ovih prostora “Zmaj torta”. Zato Ministarstvo kulture i medija prepoznaje važnost očuvanja i promocije nematerijalne baštine u ovom slučaju njenog segmenta gastroheritage-a kao vitalnog dijela naše kulturne baštine, istakla je generalna direktorica direktorata za kulturnu baštinu ministarstva kulture i medija.
Naš cilj je podržati inovativne inicijative koje čuvaju autentične kulinarske tradicije, istovremeno podržavajući razvoj kreativnih industrija i promociju kulturnog turizma, istakla je Vlahović i zaključila: Ova konferencija već treća po redu koju organizuje društvo za kulturu i razvoj „Bauo“ pruža platformu za razmjenu ideja, iskustava i najboljih praksi u oblasti gastroheritage-a, navela je Vlahović.
U Reževićima je priređena prezentacija i degustacija tradicionalne hrane i lokalnih proizvoda, na kojem su izlagači sa raznih strana izložiti i predstaviti svoje kulinarske specijalitete i proizvodnju. U konferencijskom dijelu prvog dana su upriličene dvije panel diskusije. Prva, koja je odgovarila na pitanje šta može pojedinac, a šta zavisi od sistema kada je riječ o lokalnim inicijativama,
Druga je bila posvećena domaćoj hrani, turizmu i ugostiteljstvu, kroz preispitivanje puta od bašte/baštine do trpeze.
Konferencija se bavi specifičnim kulturnim nasliljeđem kao razvojnim potencijalom za kreativne industrije i ukupan društveni razvoj.
– Ovogodišnja tema konferencije će se baviti gastronomijom kao kulturnim nasljeđem karakterističnim za Crnu Goru, sa pratećim programima, posvećenim tradicionalnoj poljoprivrednoj proizvodnji i hrani, ali i nedovoljno iskorišćenom potencijalu za održivi razvoj i društveno blagostanje, kazao je izvršni direktor Društva za kulturni razvoj „Bauo“ Dušan Medin.
Cjelokupni program konferencije namijenjen je stručnjacima iz oblasti kulturne baštine, kreativnih industrija (marketing, dizajn, komunikacije, produkcija, i dr. ), turizma, hotelijerstva, restoraterstva, poljoprivrede, proizvodnje i ostalih oblasti koji se kroz kulturnu baštinu i kroz kreativnost, mogu valorizovati. Predavači na konferenciji i pratećim programima, osim iz Crne Gore, dolaze iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Ukrajine, Kanade i svi su relevantni stručnjaci iz svojih oblasti koji imaju puno toga podijeliti i razmijeniti sa učesnicima konferencije.
Drugi, treći i ćetvrti dan konferencije (15, 16. i 17. mart od 10h do predveče) održavaju se u hotelu „Monte Casa“ u Petrovcu na Moru i donose brojna predavanja eksperata iz različitih oblasti (humanistika, umjetnost, mediji, privreda, poljoprivreda…), kao i prateće panel diskucije – jednu o maslinama i maslinarstvu (15. mart) i drugu o kuluri vina i ishrane (16. mart).
-Događaj se organizuje kako bi se podigla svijest o značaju valorizacije kulturne baštine, kao i s ciljem umrežavanja i razmjene znanja i iskustava. Takođe, želimo da skrenemo pažnju na nedovoljno vidljive inicijative i proizvodnje, da se povežu proizvođači s potencijalnim korisnicima i saradnicima, da se lokalnoj zajednici pruže ekspertska znanja kako bi se unaprijedio njihov rad, da se uspostave poslovna partnerstva i saradnje, da se na jednom mjestu okupe stručnjaci u različitim oblastima i zajedničkim naučnim, stručnim i kreativnim radom dođu do odgovora na brojna aktuelna pitanja, ali i da postave nova važna pitanja, kaže Medin.
Želimo i da ukažemo i na značaj očuvanja zdravlja čovjeka i njegove okoline čiji je integralni dio. Krajni cilj ovogodišnje konferencije, na temu gastronomije kao kulturne baštine jeste da se tradicionalna hrana i lokalne proizvodnje i proizvodi, počnu posmatrati kroz vizuru institucija, privrede, turizma, ugostiteljstva, kulture, baštine, identitetskih pitanja, dizajna, umjetničkog izražavanja i brojnih drugih aspekata, cijeneći to da je upravo ishrana sastavni dio života svih nas – oduvijek i zauvijek, naveo je Medin.
Organizator konferencije je Društvo za kulturni razvoj „Bauo“ iz Petrovca na Moru, a ista se realizuje u okviru šireg projekta podržanog u okviru podsticaja razvoju poljoprivrede Sekretarijata za privredu Opštine Budva. Konferenciju podržavaju Privredna komora Crne Gore i kompanija Golden Group.