Preplitanje Istoka i Zapada posebno se ogleda u raznovrsnoj i bogatoj narodnoj nošnji barskog kraja
Edukativni centar Bar otpočeo je aktivnosti na realizaciji projekta „Narodne nošnje Bara, nasljeđe u pokretu“, koji za cilj ima, između ostalog, i rad na promociji, očuvanju, inkluziji i raznolikosti nematerijalne baštine Bara. Koordinatorka projekta Olja Fatić objašnjava da će projektne aktivnosti trajati narednih deset mjeseci, te da za cilj imaju istraživanje, dokumentaciju i promociju autentičnih narodnih nošnji Bara. Takođe, biće realizovane radionice namijenjene kulturno-umjetničkim društvima, iz oblasti pisanja projekata.
„U okviru projekta planirana je dokumentacija nošnji barskog kraja, organizacija edukativnih radionica, panel diskusija, kao i javni događaj na kojem će se predstaviti rezultati projekta kao i doprinos kulturno-umjetničkih društava u očuvanju lokalnog identiteta. Glavni cilj projekta je unapređenje kapaciteta kulturno-umjetničkih društava i drugih relevantnih subjekata u oblastima pisanja projektnih prijedloga i zagovaranja, kako bi se ohrabrili da se aktivno uključe u procese javnih politika. Specifičan cilj projekta je rad na promociji, očuvanju, inkluziji i raznolikosti nematerijalne baštine Bara„, najavljuje za Primorski portal Fatić.
Na implementaciji projekta, pored Olje Fatić, uključena je i asistentkinja na projektu, Draginja Radonjić, kustoskinja istorije.
„Želim istaći da smo već sarađivale i da naša lična iskustva i stručnost, kao i činjenica da ćemo nas dvoje biti i edukatori na obukama, predstavljaju jedan vid garanta za kvalitetnu realizaciju svake aktivnosti u okviru projekta. Što se tiče stručnihh saradnika pažljivo smo odabrali tim. Za aktivnosti koje su vezane za medijsku kampanju projekta, angažovani su Luka Džarić, grafički dizajner, i Dejan Senić za fotografiju i video zapise, dok je tim za edukaciju Ivana Tomašević, ekonomistkinja, Dušan Medin, master menadžer u kulturi i medijima, Branka Ćalasan, psihološkinja, i Tatijana Rajković, etnološkinja. Saradnici koji su angažovani za aktivnosti edukacije imaju veliko iskustvo kako u pisanju i implementaciji projekata, tako i u svom užem polju stručnosti , te smo sigurni da će uspješno prenijeti znanje učesnicima obuke„, ističe u razgovoru za Primorski portal Fatić.
Tema je interesatna i višestruko značajna. Na pitanje odakle inspiracija i motivacija za bavljenje narodnim nošnjama Bara, Fatić ističe da izvori inspiracije i motivacije za rad s narodnim nošnjama Bara proizlaze iz dva ključna razloga.
„Prvo, sproveli smo ad hoc analizu kako bismo procijenili učešće kulturno-umjetničkih društava u javnim konkursima, kako na nacionalnom, tako i na lokalnom nivou. Rezultati su bili nezadovoljavajući, s obzirom na izuzetno nizak broj prijava, što nas je motivisalo da istražimo moguće razloge i podstaknemo veću aktivnost u ovom smjeru. Drugi razlog je činjenica da na prostoru barske regije između obala Skadarskog jezera i Jadranskog mora, a na raskršću istoka i zapada, od najranijih vremena su se preplitali razni uticaji, miješali stilovi i ukrštale kulture i civilizacije. Razni kulturni elementi, ostavili su neizbrisive tragove u materijalnoj i duhovnoj kulturi Bara. To se posebno ogleda u raznovrsnoj i bogatoj narodnih nošnji, koje su reprezent prirodnih, etničkih i vjerskih osobenosti Bara. Upravo ovo je uticalo na brojnost narodnog odjela i stvorilo jedan poseban karakter ove multikonfesionalne i multietničke zajednice„, objašnjava Fatić.
Pored crnogorske narodne nošnje, na prostoru Bara, kako objašnjava naša sagovornica, prisutno je, po regijama, nekoliko specifičnih nošnji.
„To su spičanska nošnja, zubačka, nošnja Mrkojevića, muslimanska gradska narodna nošnja, šestanska nošnja, krajinska ili albanska nošnja. Nošene su kao svakodnevne ili svečane, od jednostavnih do raskošnih. Njihova izrada je vezana za domaću radinost i zanatske radionice. Koristili su se razni materijali, vuna, konoplja, lan, pamuk, čoja, srma, zlato…„, precizira Fatić.
Ciljna grupa projekta obuhvata i članove i rukovodstvo kulturno-umjetničkih društava, kao i ostale privredne subjekte i pojedince koji aktivno doprinose očuvanju kulturnog nasljeđa i žele da unaprijede svoje vještine.
„Program obuke je osmišljen s ciljem da im olakša proces pisanja projektne dokumentacije i da ih motiviše da putem javnih poziva unaprijede svoje aktivnosti i prevaziđu izazove s kojima se suočavaju. Planiramo da objavimo katalog programa obuke i pozovemo zainteresovane da se prijave na obuke krajem marta. Informacije o programu biće dostupne na našim društvenim mrežama, putem e-mail servisa CRNVO, kao i putem medijskih kanala, nadam se vašeg portala. Očekujemo da će ovaj projekat pružiti podršku kulturno-umjetničkim društvima i ostalim subjektima u jačanju njihovih kapaciteta i promociji kulturne baštine našeg grada. Nadamo se i da će pronaći interes da se pridruže besplatnim edukacijama i iskoriste priliku da čuju savjete stručnih saradnika, od kojih zbilja ima šta da se čuje i nauči„, ističe Fatić.
Tokom trajanja projekta planirana su dva javna događaja.
„Prvi događaj, panel diskusija pod nazivom „Igre i narodna nošnja Bara kao kulturno nasljeđe i inspiracija“, očekuje se krajem maja ili početkom juna. Na ovom događaju će se raspravljati o izazovima u oblasti očuvanja nematerijalne kulturne baštine, s posebnim fokusom na interese kulturno-umjetničkih društava. Istovremeno će se ukazati na važnost igara i narodnih nošnji Bara kao dijela našeg kulturnog nasljeđa, te na inspiraciju koju pružaju različitim generacijama. Drugi javni događaj, nazvan „Narodne nošnje Bara, nasljeđe u pokretu“, planiran je za kraj projekta. Na ovom događaju želimo da predstavimo rezultate projekta i rad kulturno-umjetničkih društava koji su učestvovali u projektu. Oba događaja su osmišljena kao prilika za promociju i valorizaciju kulturnog nasljeđa našeg grada„, pojašnjava Fatić.
Učenička populacija nije direktna ciljna grupa ovog projekta, ali je važan dio kulturno-umjetničkih društava koji učestvuju u projektu, te se u Edukativnom centru Bar nadaju da će ohrabriti rukovodstvo kulturno-umjetničkih društava da se aktivno uključe u projekat i da stečenim vještinama u narednom periodu apliciraju za sredstva putem projektnih dokumentacija kako bi mogli unaprijediti svoje aktivnosti, uključujući uvođenje novih koreografija, igara, napjeva i slično.
„Na taj način, djeca će indirektno učiti o svom nasljeđu i lokalnom identitetu, čime će se dodatno osnažiti kulturna scena naše zajednice. Ovaj pristup usklađen je s našim sloganom projekta „Narodne nošnje Bara, nasljeđe u pokretu“, koji teži aktivnom uključivanju svih dijelova zajednice u promociju i očuvanje kulturne baštine„, zaključila je Olja Fatić.
U narednim mjesecima planirani su brojni interesantni događaji i aktivnosti, te iz Edukativnog centra pozivaju sve zainteresovane da prate projekat i pridruže im se u promociji kulturne baštine grada Bara.
Projekat „Narodne nošnje Bara, nasljeđe u pokretu”, finansiran je od strane Ministarstva kulture i medija Crne Gore putem javnog konkursa „Kultura spaja: od amatera do profesionalaca“. Takođe, projekat je dobio podršku i saradnju od strane JU Kulturni centar Bar.
Za više informacija o projektu i budućim aktivnostima, zainteresovani se mogu obratiti putem mejla ecb.nvu@gmail.com ili na društvenim mrežama udruženja.