Održana akcija čišćenja: Skadarskim jezerom plutali plastika, stiropor, građevinski materijal…
Više od pedeset kesa različitog otpada, mahom plastike, prikupilo je juče tridesetak volontera u sklopu akcije čišćenja Skadarskog jezera. Petočasovnu akciju organizovali su turistički radnici i vlasnici kompanija koje se bave prevozom turista na jezeru, koji su na raspolaganje svoje čamce i kajake, a akciji se priključila i Agencija za zaštitu životne sredine sa svojim brodom i zaposlenima. Cilj akcije bilo je, kako za Primorski portal kaže ekološki aktivista i jedan od organizatora događaja Aleksandar Dragićević, podizanje svijesti o količini otpada koji pluta Skadarskim jezerom i to na svega 50,10 ili 300 metara od upravne zgrade NP Skadarsko jezero.
„Akcija čišćenja Skadarskog jezera protekla je u najboljem redu i sjajnoj atmosferi. Tridesetak volontera čistilo je jezero, sa tri broda turističkih kompanija, čun, šest kajaka i jedan čun privrednih ribolovaca sa Skadarskog jezera. Bilo je oko 50 kesa otpada, koji je odložen na dvije lokacije – ispred upravne zgrade NP Skadarsko jezero i pored naplatne rampe NP u Virpazaru. U najvećoj mjeri to su plastične boce, sve vrste plastike, ali ono što je poražavajuće je da je bilo i ogromne količine građevinskog materijala, stiropor u ogromnim količinama koji se kasnije razgrađuje i ribe ga miješaju sa hranom, jedu ga i umiru, isto se dešava i sa pticama“, kaže Dragićević.
Evidentno je, naglašava naš sagovornik, da je problem u slivu Zete i Morače, jer građani odlažu otpad u pritokama, potocima i malim rijeka, a za njegovo rješavanje potrebno je sistemski djelovati.
„One presuše, a kasnije ih bujični nanosi sve zajedno kroz Moraču dovedu do Skadarskog jezera. Potreban je veliki rad i podizanje svijesti kako bi se ovo spriječilo. Taj otpad možda nestane iz sela ili prigradskog naselja u kojem ga neodgovorni građani odlože, ali on na kraju završi u Skadarskom jezeru“, objašnjava Dragićević.
Akcija je pokrenuta nakon što su se na društvenim mrežama pojavile fotografije na kojima se vidi velika količina otpada koji pluta Skadarskim jezerom. Iz NP Skadarsko jezero demantovali su ove navode i kazali da nadležna jedinica Ambijentalna higijena na dnevnom nivou čisti prostor jezera. Jučerašnjoj akciji nisu se pridužili.
„NP Skadarsko jezero nije se priključilo ovoj akciji, nijesu ni izrazili interesovanje da pomognu, a prije akcije, dok se apelovalo da se nešto uradi, iako imaju organizacionu jedinicu Ambijentalna higijena, koja ima preko 10 zaposlenih, brisali su komentare apela sa društvenih mreža i kritike, i samo time pokazali da im zaštita NP Skadarsko jezero nije prioritet, i da ne rade posao za koji su plaćeni. Juče je bilo moralno, ljudski, a prije svega profesionalno da se priključe akciji, međutim, oni nijesu to učinili“, kaže Dragićević.
Činjenica je da turisti, ne samo na jezeru, već i na drugih lokacijama, samoinicijativno kupe otpad. Dragićević potvrđuje da se turisti koji iznajmljuju kajake od turističkih kompanija na Skadarskom jezeru često vraćaju sa kajacima prepunim otpada, jer, kako kaže, ne mogu da razumiju da tako lijepo mjesto i nacionalni park koji je u strogoj zoni zaštite može biti prekriven otpadom.
„Mi, kao građani Crne Gore, nemamo taj stepen odgovornosti, a morali bi da ga imamo, jer su to naši najvredniji resursi. Potrebno je raditi konstantno na podizanju svijesti, posebno na edukaciji mladih. Ako smo mi generacija koja ne razumije vrijednosti i ne razumije koja je problematika u odlaganju otpada u koritima rijeka, jezera i u principu na svakom mjestu, onda mlade treba da naučimo da to ne treba raditi. Isto tako, potrebno je uraditi popis divljih deponija i sankcionisati sve one koji nelegalno odlažu otpad. Bez jasnih mjera i strategije upravlajnja otpadom, nećemo moći ni da uđemo u EU, jer je Upravljanje otpadom jedno od glavnih poglavlja 27.-Zaštita životne sredine“, objašnjava Dragićević.
Na kraju, kaže da je nova akcija planirana za proljeće, kako bi se na adekvatan način pripremili za turistički sezonu.
„Nova akcija planirana je za proljeće, kada ćemo pokušati da uključimo što više privrednika i samih mještana Virpazara i okoline, kako bi se adekvatno pripremili za turističku sezonu i ukloni što više otpada koje pluta jezerom. Za ovu akciju imali smo veoma ograničeno vrijeme i bili smo uslovljeni vremenskim uslovima, od petka je kiša, a vjerujem da smo je organizovali za vikend da bi volontera bilo više. Ali, i ovako smo uspjeli da dokažemo da za vrlo kratko vrijeme i sa malo truda može mnogo da se uradi. Strana preko puta Upravne zgrade NP skoro potpuno je očiščena za svega nekih pet sati djelovanja“, zaključio je Dragićević.
Poslije akcije čišćenja, volonteri su pošli u Virpazar, kako bi prikupili žirove skadarskog duba, odnosno hrata za akciju „Ozelenimo Crnu Goru“, koja opožarene površine ozelenjava autohtonim vrstama Crne Gore.