Oštećeni montažni objekti u Čanju
Mještani Čanja su u olujnom nevremenu koje je zadesilo Crnogorsko primorje početkom februara pretrpjeli štete uglavnom na objektima privremenog karaktera u priobalnom dijelu.
Momčilo Šćekić iz Udruženja hotelijera, ugostitelja i privatnog smještaja u uvali, kaže da je Čanj poslednjih 50 godina zarobljen i zaostaje u turizmu.
– Oštećeni su objekti koji, po sadašnjim lokalnim normama koje sprovodi Morsko dobro, ne mogu da se kvalitetnije izgrade zbog težnje lokalne samouprave da ostanu montažno demontažnog tipa. Međutim, ta politika mora da se mijenja, jer ako hoćemo kvalitetniju ljetnju ponudu, onda moramo da dozvolimo da se naprave ozbiljni objekti, jer u suprotnom trpi turizam. Loše ponude koje proističu iz lokalnih zakona iz devedesetih godina, koji nisu unaprijeđeni i prilagođeni današnjem vremenu, nijesu prepoznali Čanj kao razvijenu turističku destinaciju. Zato toliko ovo područje zaostaje u turizmu. Čanj zavisi od izdavanja privremenih lokacija za postavljanje ugostiteljskih objekata koji u turističkoj ponudi igraju važnu ulogu. Teško je pod takvom klimom stići postaviti i izgraditi kvalitetan objekat, sa mokrim čvorom, po standardima koji bi bili na nivou koji zaslužuje ova turistička destinacija – kaže on, i poručuje da će ovakvih vremenskih nepogoda biti iz godine u godinu sve više.
– Moramo biti spremni na te ekstremne promjene klime. U toku poslednjih obilnih padavina vidjeli smo koliko nijesmo bili spremni na te izazove, a bura praćena jakim udarima vjetra i dodatno nas je upozorila na neko buduće vrijeme za koje treba da imamo plan. Naši objekti nisu predviđeni za nevrijeme niti su adekvatno zaštićeni – kazao je Šćekić.
DAN/ Dragan Stojanović