Pčelar Omer Bogdanović- priprema pčela za najkritičniji period
Počela je priprema pčela za zimovanje. Ljeto je na izmaku a i pčelarska sezona. Pčele se spremaju za mirovinu. Na prelazu ljeta i jeseni pčelari obezbjeđuju hranu pa su septembar i oktobar važni mjeseci u pčelarskom kalendaru. Pčelar Omer Bogdanović kaže da je za proizvodnju meda pogodovalo vrijeme, zadovoljan je što se tiče kvaliteta i količine meda u odnosu na prošlu i pretprošlu godinu, a najviše je meda od kestena.
Bogdanović objašnjava zašto je ovaj period važan za pčele i šta rade pčelari kad se pribljižava period mirovanja
-Na pčelinjim društvima u uljaniku tokom ovog mjeseca vidno se osjeća da se približava period mirovanja. Stare pčele nestaju u većem broju, sužava se prostor u košnici koji pokrivaju, a počinju obimnije formirati mednu kapu, kaže Bogdanović i podsjeća da je septembar posljednji mjesec pred zimu gdje se može obezbijediti hrana za prezimljavanje. Takođe, nastavlja se borba sa osama i stršljenovima.
-Lijepo vrijeme je na izmaku, a tako i pčelarska sezona. Pčele se uveliko pripremaju za najkritičniji period svog života. Pčelar ima sada veoma važnu dužnost da pomogne pčelama da se što bolje pripreme za zimu i period mirovanja. Zato su septembar i oktobar jako važni mjeseci u pčelarskom kalendaru, jer su uvod u zimu i zadnji momenat da se interveniše na pčelinjaku i otklone eventualni nedostaci. Prije svega, u septembru se nastavlja borba proiv osa i stršljena. Kako je ovih dana bilo kiše, i ponovo je najavljen pad temperature, varoa ojačava. Polovinom avgusta nije je bilo, a lijek Varored se dobro pokazao na njenom suzbijanju. U ovom mjesecu moramo intenzivno pojačati prehranjivanje, jer je u julu i avgustu bilo loše što se tiče hrane zbog velike suše. Neophodno je suziti ulaz u košnicu da ne bi ušli recimo miševi, zatim nastaviti da skidamo nastavke ako procijenimo da ne moraju da stoje u košnici – kaže on i dodaje:
– Kad je pala temperatura pčele izlaze napolje, ali postoji strah od štetočina. Za zimu moramo pripremiti što više meda, jer se svake godine traži sve više. Dešava se da u košnici uđu ose i pojedu med, ali i ubijaju pčele. U košnici treba da ima od 15 do 17 kila meda za društvo. Zime su toplije i pčele ga više konzumiraju, a ako ostavimo manje kao prethodnih godina teško će pčele ostati. Ili moramo prihranjivati pogačama, što nije dobro jer je to samo stimulativna hrana. Takođe, ide se sa sirupom od dva dijela šećera i litar vode. Ne ide nam na ruku poskupljenje šećera na oko 95 centi kilogram, ali za razliku od ostale opreme koja nam treba za pčelarstvo cijena šećera nije smetnja.
Bogdanović ističe da se na pčelinjim društvima osjeća da se približava zasluženi period mirovanja, te da se svako uznemiravanje pčela i otvaranje košnica mora svesti na minimum, i samo u opravdanim slučajevima na krajnje oprezan način to raditi.
– Potrebno je tretirati protiv varoe ako je spoljnja temperatura 13-14 stepeni, a ako koji dan padne ispod toga izbjeći tretiranje i ne uznemiravati pčele. Ali, ako je temperatura preko 14 stepeni moramo tretirati, jer postoji veliki broj varoe. No, prevashodno moramo obezbijediti mira na pčelinjaku. Zatim nastavljamo da skidamo viškove nastavaka. Da bi pčela napravila klub istopi se stari vosak. Što se tiče paše, ima je u vidu bršljana, majčine dušice, bijela trava…
Prema riječima Bogdanovića, oktobar je uglavnom od svih mjeseci u godini najstabilniji kad su u pitanju vremenske prilike.
– To je mjesec u kojem se aktivna sezona privodi kraju. Vrlo malo imamo posla na pčelinjaku i sve se uglavnom svodi na završne radove oko pripreme za zimu. Ovaj jesenji mjesec zna biti jako topao, pa pčele dobro sarađuju sa prirodom. Ona društva za koja u oktobru procijenimo da nemaju dovoljno pčela za prezimljavanje najbolje je spojiti sa susjednom košnicom.
Za pčelare posla ima i u toku zimskih mjeseci.
– To naravno ne znači da pčelinjak ne treba redovno obilaziti, jer i u tom periodu pčelar treba da zna šta se dešava u košnicama. Pčelar se uvijek nada da će sledeća sezona biti bolja od prošle, pa se priprema za nju i sa nestrpljenjem je očekuje. Pčelinje zajednice u novembru uglavnom nisu aktivne. Ta smanjena aktivnost je vrlo važna zbog štednje zaliha hrane. Zimske pčele u ovom i naredna dva mjeseca štede i hranu i snagu za kritični period izvođenja prvih generacija pčela i izimljavanje, a tad su im snaga i hrana najpotrebnije. Pčelinjim zajednicama je potrebno obezbjediti mir da bi mogle održavati temperaturu –zakljucio je Bogdanović.
DAN