Počeo likovni program Barskog ljetopisa: Studentsko istraživanje topline u sebi i oko sebe
Kolektivnom izložbom radova studenata Fakulteta likovnih umjetnosti, sa studijskog programa grafički dizajn, pod nazivom „Warmth/Toplina“, sinoć je u izložbenom prostoru Dvorca kralja Nikole počeo likovni program 36. Barskog ljetopisa. U pitanju je ilustratorski projekat, koji istražuje temu topline kroz 40 ključnih riječi, a nastao je kao rezultat saradnje FLU sa Cetinja, Univerziteta Opole iz Poljske i renimiranog festivala ILLUSTRAGEN 7.
Otvarajući izložbu, selektorka likovnog programa Barskog ljetopisa dr Anastazija Miranović iskazala je zadovoljstvo što u kontinuitetu ima saradnju sa Fakultetom likovnih umjetnosti sa Cetinja.
„Najaktuelnija tema ovih dana, ne samo u Crnoj Gori, već u Evropi i svijetu, su enormno visoke vrijednosti temperature vazduha, UV indexa, brojni požari, poplave, oluje, odnosno, globane klimatske promjene. I dok smo preteklih godina na tu temu slušali (no, da li smo i čuli? ) uglavnom, deklarativne izjave čelnika koji odlučuju o sudbini svijeta, ovih dana živimo posljedice sistemskih i individualnih, činjenja i nečinjenja. Kako preduprijediti, a ne „gasiti požare“ ispit je na kojem, već duže vrijeme, padamo pred prirodom, pogotovu, kada je toplina, u svim njenim mogućim vidovima i oblicima u pitanju. Trideset studenta osnovnih i magistarskih studija Grafičkog dizajna, Fakulteta likovnih umjetnosti Univerziteta Crne Gore, sa Cetinja, zajedno sa svojim profesorima – Suzanom Pajović i Zdravkom Delibašićem i njihovim saradnicama – Sandrom Đurović i Ivanom Vujošević, proteklih mjeseci predano su radili na ilustratorskom projektu Toplina produkujući radove, od kojih su selektovani, premijerno izloženi večeras pred vama, upravo, u najtoplijoj sedmici ovog ljeta„, kazala je Miranović.
Aktuelnost, kreativnost, inovativnost, ilustrativnost, crtačko i likovno umijeće u sinergetskoj kohabitaciji sa mladalačkom potentnošću, lucidnošću, smjelošću, artikulisani su, kako je dodala, kroz taktilno i osjetilno u specifične individulane rukopise studenata.
„Oni istražuju i otkrivaju toplinu u sebi, drugima i drugačijem svijetu koji ih zatiče. Pojedini se ističu formiranom artističkom leksikom, dok se drugi još traže i pronalaze. Četrdeset ključnih riječi na temu topline bilo je inspirativno polazište/uporište studentima za njihove individualne koncete, koji decidno ukazuju da ilustracija nije samo pratilac teksta ( u knjizi ili nekoj drugoj publikaciji ) već svojevrsan kreativni potencijal i zaseban „umjetnički entitet“ neslućenih komunikativnih vrijednosti. Upravo, vještina i sposobnost neverbalne komunikacije osnovni je kvalitet ovog, nedovoljno, shodno mogućnostima, valorizovanog segmenta grafičkog dizajna„, kazala je Miranović.
Profesori, koji predaju ilustraciju na FLU, sa saradnicima, željeli su ovom izložbom, kako objašnjava Miranović, kroz radove svojih studenata, prezentovati obilje individualnih, kreativnih potencijala i raskoš talenata ovih mladih ljudi i ujedno, skrenuti pozornost javnosti na široki spektrum mogućnosti ovog umjetničkog medija, kao i na značaj koji mu se u današnjem digitalnom svijetu poklanja, zaključila je Miranović, otvorivši izložbu otvorenom.
Profesorica na FLU Cetinje mr Suzana Pajović iskazala je žaljenje što studenti čiji su radovi dio postavke nisu mogli da prisustvuju otvaranju, zbog ispitnog roka.
„Ova izložba pokazuje punu snagu onih koji sada završavaju osnovne studije i sigurna sam da ćemo neke od njih još dugo gledati na likovnoj sceni Crne Gore“, kazala je Pajović.
U muzičkom dijelu programa nastupila je pijanistkinja Lola Stanišić, koja je izvela Mendelsonovu Fantaziju, Op.28, i Šopenovu Etidu,Op.10,br.4.