Predstavljeni projekat digNEST i Program razvoja zdravstvenog turizma do 2023. godine
Međunarodni projekat DigNEST- Digitalno preduzetničko gnijezdo i industrija 4.0 u Crnoj Gori i Program razvoja zdravstvenog turizma Crne Gore sa Akcionim planom do 2023. godine predstavljeni su u Domu zdravlja Bar.
Sastanku su prisustvovali direktor Doma zdravlja Bar Vuk Vujović, pomoćnica direktora za medicinska pitanja dr Martina Cicmil, sekretarka ustanove Olivera Mugoša, specijalista epidemiologije, koordinator Odsjeka za epidemiologiju dr sci. med. Ljiljana Jovićević, diplomirani politikolog Luka Mugoša i socijalna radnica Jelena Stanišić, kao i ispred Ministarstva zdravlja Crne Gore načelnica Direkcije za razvoj i planiranje zdravstvenog turizma, koordinator projekta Nataša Žugić i načelnica Direkcije za zdravstvenu zaštitu i farmakologiju Nina Milović, koje su predstavile projekat i program.
INOVATIVNE TEHNOLOGIJE U SLUŽBI ZDRAVLJA
Cilj projekta digNEST, finansiranog iz programa ERASMUS (EU), a u kojem je jedan od nacionalnih partnera i Ministarstvo zdravlja Crne Gore, je da doprinese povezivanju univerziteta i privrednika kroz unaprjeđenje ljudskih resursa i digitalnih rješenja koja zadovoljavaju potrebe privrede i koja su prepoznata kroz nacionalne politike, strategije i pravce razvoja.
„Vođeni Strategijom pametne specijalizacije S3 Crne Gore, izabrane su dvije oblasti za koje se smatralo da Univerzitet Donja Gorica i Univerzitet Crne Gore imaju najviše potreba da razviju svoje kapacitete i iskoriste finansiranje iz ovog poziva, a jedan od njih je i Održivi i zdravstveni turizam, čiji su osnovni ciljevi definisani kroz razvoj novih i unapređenje postojećih zdravstvenih kapaciteta i uvođenje inovativnih tehnologija i poslovnih modela u oblasti zdravlja“, istaknuto je na sastanku.
U projekat su uključeni partneri iz Crne Gore Univerzitet Donja Gorica, kao koordinator, te Univerzitet Crne Gore, Privredna komora Crne Gore, Klinički centar, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo poljoprivrede i Mljekara “Lazine”, Danilovgrad, dok su iInostrani partneri na projektu Univerzitet Furtvangen iz Njemačke, koji ima izuzetno razvijenu saradnju sa njemačkom privredom u oblasti Industrije 4.0, Univerzitet za ekonomiju i tehnologiju u Budimpešti, koji ima veliko iskustvo u primjeni digitalnih tehnologija i pokretanju biznisa u oblasti poljoprivrede, kao i Nacionalni i Kapodistriasov univerzitet u Atini, koji ima veliko iskustvo u primjeni medicinske informatike u oblasti zdravlja, te Kompanija ComTrade iz Srbije, koja ima veliko iskustvo u razvoju digitalnih servisa različite namjene.
POTENCIJALI ZDRAVSTVENOG TURIZMA
Prilikom prezentacije Programa razvoja zdravstvenog turizma Crne Gore 2021-2023. godine, s Akcionim planom do 2023. godine, naglašena je vizija programa kojom je definisano da će u 2024. godini, zdravstveni turizam u Crnoj Gori predstavljati najvažniji segment crnogorske cjelogodišnje turističke ponude, kojeg prate posebno dizajnirani turistički proizvodi prilagođeni za zdravstvene turiste.
Na sastanku je istaknuto da zdravstveni turizam može u relativno kratkom roku da postane jedan od vodećih turističkih proizvoda Crne Gore, posebno koristeći komparativne prednosti (ljekovito i aromatično bilje, ljekovito blato, živi svijet iz mora).
Istaknuto je i da su cijene zdravstvenih usluga u Crnoj Gori relativno niže u odnosu na zemlje Zapadne Evrope i jednog broja zemalja Balkana, što nas kao destinaciju i mediteransku zemlju čini izuzetno konkurentnim, kako na evropskom tako i na svjetskom tržištu.
Predstavnici Doma zdravlja Bar podržali su inicijativu Ministarstva zdravlja kojom su prepoznate zdravstvene ustanove kojima je osnivač država u promociji zdravstvenog turizma kao jednog od glavnih ciljeva i prioritetnih aktivnosti Vlade Crne Gore i Ministarstva zdravlja.
Svi zainteresovani učesnici mogu naći sve potrebne informacije na web prezentaciji projekta dignest.me kako bi mogli da učestvuju i daju doprinos u njegovoj realizaciji.