Priznanje za pčelara Omera Bogdanovića: Bilo dovoljno i sunca i kiše, dobra godina za pčelinju pašu

Pčelar iz Tejana u Mjesnoj zajednici Ostros, Omer Bogdanović, proizvodi najkvalitetniji miješani med. Za kvalitet meda potvrde su stizale iz najrelevantnijih domaćih i međunarodnih ustanova, sa sajmova i festivala pčelara…
To je svakako dokaz da je Bogdanović ozbiljno posvećen ovom poslu, i da mu je kvalitet na prvom mjestu.
Bogdanović kaže da je ova godina bila dobra za pčelinju pašu, jer je bilo dovoljno i sunčanih i kišnih dana, koji pogoduju razvoju bilja, pa je samim tim i kvalitet meda bolji.
Nedavno je Bogdanović dobio zlatnu medalju na takmičenju u Tuzli koje je organizovalo Pčelarsko društvo „Nektarˮ.
– U pitanju je bila međunarodna takmičarska analiza meda, gdje sam bio pozvan da učestvujem. Poslao sam jedan uzorak meda, a bilo ih je ukupno oko 900, koji je dobio zlatnu medalju za kvalitet. Svoje uzorke u Tuzlu poslalo je kao ja i još dvadesetak pčelara iz Crne Gore. Koliko sam upoznat, dva ili tri pčelara iz Crne Gore je takođe dobilo zlatne medalje. Od pčelinjeg društva „Nektarˮ dobio sam Sertifikat poštom. Medalju sam dobio za med od kestenja. Od komisije sam nagrađen sa 31,25 od ukupno 32 boda, dakle skoro maksimalno – kaže Bogdanović.

I prije ove medalje nizale su se zlatne i srebrne iz Makedonije, Slovenije, Novog Sada…
– Na takmičenjima u regionu sam dobijao uglavnom zlato. Ove godine je medalja zaista pokazala kvalitet meda, a uvijek je tako kad ima dovoljno kestena. Tada je dobra i paša. Ja sam na takmičenja slao uglavnom miješani med, ali je moj med više od kestena. Svakako da sam i te kako ponosan na svoje pčele, i oko 90 svojih društava, prije svega jer su zaslužne za taj kvalitet. I ovo je još jedan dokaz da imamo dobre i kvalitetne pčelare među nama, kao i kvalitetan med.
Kako je kazao, nagrade mu mnogo znače, posebno što ih dobija već od samog početka pčelarske karijere.
– Sve ove nagrade su jedna velika satisfakcija za mene, kao i za ostale pčelare, i potvrda kvalitetnog rada. Ove moje medalje će podići renome svih pčelara sa teritorije naše opštine. Bilo bi dobro da se što više medara iz opštine pojavi na tim manifestacijama, jer će to podići tražnju meda uopšte i van granica opštine – kaže on.
U novembru pčele uglavnom miruju
Bogdanović ističe da u novembru pčelinja društva uglavnom miruju, i praktično nema nikakve potrebe za nekim radom na pčelinjaku.
– I pored toga, radimo na zaštiti društva od jakih vjetrova, nastojimo da utvrdimo da nema vlage unutra, zatim čistimo uginule pčele, farbamo košnice… Pošto je toplo vrijeme moramo uraditi i tretman protiv varoe, možda čak i dva puta. Potrebno je pčele zaštiti i od ptica – savjetuje Bogdanović.
Izvor: Dan