Prvi slučaj infekcije koronavirusom u Crnoj Gori registrovan prije dvije godine
Prva dva slučaja infekcije koronavirusom u Crnoj Gori zabilježena su na današnji dan prije dvije godine. Od tada do danas, registrovano je 2695 smrtnih ishoda. U toku prethodne dvije godine, mjere su prilagođavane aktuelnoj epidemiološkoj situaciji, a danas su na snazi prilično ublažene mjere, sa 653 aktivnih slučajeva na državnom nivou.
Prve dvije osobe kod kojih je registrovana infekcija smještene su na posebno odjeljenje Kliničkog centra u Podgorici. Do tada, Crna Gora bila je jedina država u Evropi bez registrovanih slučajeva infekcije koronavirusom. Tome su, kako je kazao današnji direktor Instituta za javno zdravlje dr Igor Galić, nesumnjivo doprinijeli stručni kadar i rigorozne mjere prevencije koje su bile na snazi od početka epidemije.
Tog 17. marta bile na snazi pooštrene mjere, zatvorene su sve obrazovne ustanove, ugostiteljski objekti, igraonice, fitnes i tržni centri, kladionice. Zatvoreni su i granični prelazi za sve strance, osim za one sa stalnim ili privremenim boravkom u Crnoj Gori.
Dvije godine od početka epidemije ukinute su kovid potvrde, a od mjera ostao je ograničen broj ljudi na masovnim događajuma, časovi u školama od 30 minuta pod maskama i zabrana posjeta u bolnicama, sa izuzetkom posjete COVID pacijentima jednom nedjeljno uz negativan PCR test koji nije stariji od 72 sata.
Masovna vakcinacija počela 4. maja prošle godine
Masovna imunizacija stanovništa započeta je 4. maja prošle godine, kada je na državnom nivou, otvoreno više od 140 punktova za vakcinaciju. Pristigle vakcine su do tada bile bile opredijeljene za prioritetne grupe.
Prema posljednjim podacima Vlade Crne Gore, prvu dozu vakcine protiv koronavirusa primila su 289252 građanina, drugu 281058 osoba, dok je „buster“ dozom imunizovano njih 96216. Prema jučerašnjem presjeku, u bolnicama širom države hospitalizovano je 48 pacijenata inficiranih koronavirusom.
Najviše oboljelih u Crnoj Gori registrovano je u dobi 30.39 godina, i to skoro 45 hiljada osoba od početka epidemije. Infekcija je do sada potvrđena i kod neto više od 8 hiljada djece do 9 godina. Obolijevale su više žene nego muškarci.
U Baru, kako pokazuju jučerašnji podaci IJZ, trenutno je aktivno 78 slučajeva.
Od policijskog časa do otvorenih granica
Od početka epidemije do danas, u Crnoj Gori su vlasti donosile različite mjere, u cilju bore protiv širenja koronavirusa. Od policijskog časa, zatvaranja svih objekata osim prehrambenih i objavljivanja spiskova osoba koje su inficirane, do potpunog otvaranja granica za turiste. Epidemiološka situacija je, isto tako, išla od krajnje povoljne do izuzetno komplikovane. Najveći broj registrovanih i hospitalizovanih registrovan je u periodu praznika, i nakon turističke sezone. Crnogorske vlasti proglasile su našu državu corona free destinacijom, 24. maja, i time postala prva država koja se izborila sa virusom korona. Međutim, sredinom juna, pojavili su se novi slučajevi i epidemiološka kriva ponovo je počela da se kreće naviše.
U vrijeme pandemije, uprkos apelima, organizovani su i brojni masovni skupovi, ali su i predstavnici vlasti sami kršili aktuelne mjere, čak i one osnovne – nošenje maske i držanje fizičke distance.
Borovinić-Bojović: Korona nas više puta iznenadila
Povodom dvije godine od pojave koronavirusa u Crnoj Gori ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović poručila je da nas je korona više puta iznenadila, nada se da se to više neće dogoditi, ali kako poručuje, treba biti oprezan.
Ministarka kaže da su medicinari o nepoznatom virusu učili u hodu, bez trenutka odmora.
“Sada sa ove distance sve to izgleda nam jednako snažno kao što nam je izgledalo i u prvim danima”, kazala je Borovinić Bojović, u emisiji “Dobro jutro Crna Goro”.
Ona je navela da se vakcinacijom transmisija virusa smanji, uz one koji su preležali koronu, došlo se dodaje ona, do određeneog stepena kolektivnog imuniteta.
“Sve to je doprinijelo da u posljednim slučajevima imamo blaže simptome, ali takođe i veliki broj zaraženih. Korona nas je više puta iznenadila, svi se nadamo da neće više, međutim treba biti oprezan”, navela je Borovinić Bojović.
Može kaže da se desi i još neka mutagena forma koronavirusa.
“Ali opet ne očekujemo da će imati onako strašne posljedice koje smo imali do sada, kada je u pitanju Kovid 19”, poručila je ministarka.